Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενημέρωση

 

Σε ότι αφορά την υποβολή της δικής μας λίστας απευθείας στο taxisnet κατόπιν επικοινωνίας σήμερα το πρωί με το γραφείο υποστήριξης της ΓΓΠΣ μου είπαν ότι ΔΕΝ υπάρχει κάποια εφαρμογή διαθέσιμη και

δεν έχουν υπόψη τους (δεν τους έχει ενημερώση ακόμα το ΥΠΟΙΚ δηλαδή) κάποια ημερομηνία έναρξης λειτουργίας της. Θα περιμένετε μου είπαν , όπως και εμείς και σε ότι αφορά τις προθεσμίες υποβολής θα ανακοινωθεί κάποια στιγμή νέα παράταση λόγω ανυπαρξίας ηλ. συστήματος.

Εν πάσει περιπτώσει μου είπαν αφού δεν υπάρχει το σύστημα εσείς δεν έχετε πρόβλημα εκπρόθεσμης υποβολής.

Edited by avgoust
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναρωτησω γιατι δεν απαντηθηκα:

Εγω, που ολα τα συμφωνητικα του 2012 τα ειχα θεωρησει επι τοπου στην εφορεια, θα εχω υποχρεωση και ηλεκτρονικης υποβολης?

Link to comment
Share on other sites

Νόμος υπάρχει, για κατάθεση στο ΤΕΕ. Θεωρώ πως είναι και προς το συμφέρον μας να τα στέλνουμε ηλεκτρονικά από το να τα πάμε προσωπικά.

Βέβαια, προσωπικά, διαφωνώ με τη μορφή που τα ζητάει το ΤΕΕ και για αυτό στέλνω ότι είχα υπογράψει με τους πελάτες μου...

Προς ενημερωσή μας ποιος είναι ο Νόμος αυτός που αναφέρεσαι ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναρωτησω γιατι δεν απαντηθηκα:

Εγω, που ολα τα συμφωνητικα του 2012 τα ειχα θεωρησει επι τοπου στην εφορεια, θα εχω υποχρεωση και ηλεκτρονικης υποβολης?

 

Ναι, θα έχεις υποχρέωση και ηλεκτρονικής υποβολής.

Κακώς τα είχες πάει στην εφορία, δεν σε υποχρέωνε κανείς, ενώ ο νόμος είναι σαφης:

λίστα των δηλώσεων (υπάρχει υπόδειγμα) με ηλεκτρονικό τρόπο μια φορά το χρόνο στο γγπσ.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Απο μονος μου δεν πηρα καμια πρωτοβουλια!

Πηγα εφορεια στο "ΕΙΣΟΔΗΜΑ" και μου ειχαν πει ή το ενα ή το αλλο!

Εδω στο forum ομως διαπιστωσα πως υπαρχει και η δικη σου αποψη. Ξερεις πραγματικα στα σιγουρα ή αφηνεις και καποιο παραθυρο?

Link to comment
Share on other sites

tzeno, δεν τίθεται θέμα δικής μου άποψης.

Υπάρχουν σχετικές ανακοινώσεις του ΤΕΕ/ΥΠΕΚΑ που μπορείς να τις αναζητήσεις εύκολα.

Περιττό να σου πω ότι πολλές περιφερειακές Εφορείες σε ανάλογες ερωτήσεις με την δική σου,

απαντούσαν ό,τι δεν δεχόμαστε συμφωνητικά.

 

Δεν θεωρώ ότι ευθύνεσαι, ίσα ίσα είσαι πολύ τυπικός.

Το γεγονός όμως ότι κατέθετες τα συμφωνητικά, δεν σε απαλλάσσει από την υποχρέωση να καταβάλεις λίστα.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Και μάλιστα αν διαβάσεις το ΦΕΚ που έχει συνημμένο και το υποδειγμα της λίστας μιλάει μόνο για ηλεκτρονική υποβολή και δεν αναφέρει καμμία εξαίρεση. Κακώς η ΔΟΥ σου είπε αυτά που σου είπε.

 

Προφανώς υπάρχει κάποια σύγχιση (και μεταξύ των συναδέλφων που δεν είχαν ασχοληθεί με μελέτες) μεταξύ των συμφωνητικών κατασκευής έργων (εργολαβικών) που ήταν από παλιά υποχρεωτικά και των

συμφωνητικών μελετών-επιβλέψεων που θεσπιστηκαν με τον Ν3919.

Link to comment
Share on other sites

Ok! Βρηκα την νομοθεσια. Θα τους το δειξω. Απλα αναρωτιεμαι ... σε μια δικαστικη διαμαχη, το δικαστηριο θα αναγνωρισει την ισχυ του συμφωνητικου την στιγμη που δεν θα ειναι θεωρημενο? Μεχρι τωρα παντως οχι!

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.