Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

.....Η σύμβαση που έχεις κάνει με τον κάθε πελάτη σου θα πρέπει να "συνοδεύεται" από την "αναφορά έργου" του συστήματος αμοιβών ή οποία αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι αυτής, σύμφωνα με τις υποδείξεις του ΤΕΕ....

 

...Μπορεί όμως όπως και πέρσι (αρχικώς) να ζητηθεί έως 20.2. να ανέβει η κατάσταση με τις έγγραφες συμφωνίες των μηχανικών για το 2012. Μετά θα κλείσει. Άρα....

Αν δεν ανεβάσεις κάποια τότε το ΤΕΕ θα στείλει γι' αυτή την νόμιμη αμοιβή. Οπότε έμπλεξες....

 

 

Να τα δούμε λίγο αυτά ?

 

Kοιτώντας τους α/α έργου στο σύστημα , βλέπω ότι από τον 6ο του 2011 έως σήμερα έχουν καταχωρηθεί στο σύστημα αμοιβών πάνω από 1.000.000 έργα .

Ακόμα και αν υλοποιηθεί η υποβολή δεν είναι δυνατόν να αναγνωσθούν 1.000.000 συμβάσεις σε pdf για το αν έχουν την προβλεπόμενη διατύπωση ή αν έχει επισυναφθεί ως "αναπόσπαστο τμήμα" η αναφορά αμοιβών .

Για φαντατείστε το. Υπαλλήλους στο ΤΕΕ να ανοίγουν ένα ένα τα συμφωνητικά :shock: :shock: και να κοιτάνε αν υπαρχει η προβλεπόμενη διατύπωση και συνημμένη η αναφορά αμοιβών !!!

 

Αυτό που μπορεί να διασταυρωθεί ηλεκτρονικά είναι η συμφωνηθείσα αμοιβή που έχει καταχωρηθεί στο αντίστοιχο πεδίο στην φόρμα του ηλεκτρονικού συστήματος. Αυτό ΝΑΙ , και αυτό έχει νόημα.

Επίσης μπορεί να ελεγχθεί αν έχει ανέβει κάτι στα συμφωνητικά. Τώρα για να διαπιστωθεί αν αυτό το κάτι είναι συμφωνητικό αμοιβής ή εφημερίδα σε pdf , πρέπει να ελεγχθούν 1 προς 1 όλα τα έργα.

Οπως επίσης δεν μπορεί να εξακριβωθεί αν η υπογραφή του πελάτη στο συμφωνητικό είναι πράγματι του πελάτη.

 

Είναι γελοίο το θέμα των συμφωνητικών και περισσότερο γελοίο το ανέβασμά τους στο ηλ. σύστημα και δεν καταλαβαίνω γιατί το ΤΕΕ επιμένει σε αυτό.

 

Εν πάσει περιπτώσει , εγώ θα τις ανεβάσω όπως τις έχω χωρίς να αλλάξω ούτε ένα κόμμα.

 

Αλλωστε η εκ των υστέρων και εν αγνοία του έτερου υπογράφοντα προσθήκη κειμένου νομίζω λέγεται πλαστογραφία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

κ εγώ άκουσα από συνάδελφο ότι ο λογιστής του του είπε οτι πρέπει να καταθέσουμε μέχρι 28/2 /13 τα συμφωνιτικά του 2012 στην εφορία

Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε η εκ των υστέρων και εν αγνοία του έτερου υπογράφοντα προσθήκη κειμένου νομίζω λέγεται πλαστογραφία.

 

Ποιός σου είπε ότι, γίνεται εν αγνοία;;;; Το ίδιο ακριβώς κείμενο προστίθεται και στο δικό του αντίγραφο, παρουσία του. Και επιπροσθέτως του παραδίδεται και αντίγραφο της αναφοράς έργου από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω.

 

Σε όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις συμφωνούμε απολύτως!!!

 

κ εγώ άκουσα από συνάδελφο ότι ο λογιστής του του είπε οτι πρέπει να καταθέσουμε μέχρι 28/2 /13 τα συμφωνιτικά του 2012 στην εφορία

 

Μπαρούφες....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα έτσι όπως το είχες διατυπώσει

 

Προσωπικά στις παλιές συμβάσεις που είχα κάνει πρόσθεσα στο πάνω μέρος κάθε μιάς την εξής φράση: "...Αναπόσπαστο τμήμα της παρούσας αποτελεί η αναφορά του έργου με Α/Α 656589 από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ" και τις ανέβασα όπως "απαιτούν" στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ...

 

νόμιζα ότι αναφερόσουν σε εκ των υστέρων μονομερή τροποποίηση.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

avgoust,............Είναι γελοίο το θέμα των συμφωνητικών και περισσότερο γελοίο το ανέβασμά τους στο ηλ. σύστημα και δεν καταλαβαίνω γιατί το ΤΕΕ επιμένει σε αυτό.

 

Επιμένει γιατί είναι ένα είδος ελέγχου, εξάρτησης και ''μαντρώματος'' του ''κοπαδιού'' στην μάντρα του τσομπάνη.

Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να το παίξει και ως ο αναγκαίος ''αρχιτσέλιγκας'' στις υπό διαμόρφωση πλέον μελλοντικές αρμοδιότητες και σχέσεις του με το ΥΠΕΚΑ και την κυβέρνηση, χρησιμοποιώντας ως μέσο πίεσης και συναλλαγής μαζί τους το καταγεγραμμένο στα κιτάπια του κοπάδι, προκειμένου έτσι να εξασφαλίσει ή να διατηρήσει τα προνόμια για τους ίδιους, την διοίκηση δλδ και τον θεσμό.

Αν το επιτύχει αυτό, μετά θα μπορεί το κοπάδι να βελάζει ελεύθερα όπως γινότανε και πριν για χρόνια.

'Ολοι θα θυμάστε τις αναπάντητες τηλεφωνικές μας κλήσεις προς το ΤΕΕ ή τις ώρες αναμονής μας στο ακουστικό με μουσική υπόκρουση όλης της ισπανικής υποχώρησης ή την κοροιδία των ''υπαλλήλων του'' που μας συνδέανε κανονικά στα ''τσάκια'' τους όταν αναγκαστικά έπρεπε να επικοινωνήσουμε μαζί τους για να κάνουμε την δουλειά μας ώστε να μπορέσουνε στην συνέχεια να μας αρμέξουνε.

 

Υ.Γ.., Συγνώμη για την βουκολική ορολογία που μου βγήκε τυχαία, πρέπει να είμαι επηρεασμένος μάλλον από την Γκόλφω

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα έτσι όπως το είχες διατυπώσει

νόμιζα ότι αναφερόσουν σε εκ των υστέρων μονομερή τροποποίηση.

 

Στο 95% των περιπτώσεων των δηλώσεων 4014 ακολούθησα από την αρχή την εξής πολιτική, όσον αφορά στους πελάτες. Παρακινδυνευμένο μεν, αλλά ....έπιασε και ...τσουλάει μια χαρά....

 

".....Αφήστε καλύτερα, να σας τα δώσω όλα μαζί στο τέλος σε ένα φάκελο, σχέδια, έγγραφα, οικονομικά παραστατικά κ.λπ. μαζί με τη βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας....." και ω του θαύματος όλοι έλεγαν "...ναι, μια χαρά, για να μην τα χάσω κι όλα". Όλο αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έχω στα χέρια μου το 95% των συμφωνητικών κ.λπ. μέχρι να τελειώνω το κάθε "θέμα" και να παραδίδω πλήρη φάκελο. Όλα μια χαρά. Στο υπόλοιπο 5% που ήταν περισσότερο ....επιφυλακτικοί, ήπιαμε ένα καφέ παραπάνω ...κι έγιναν όλα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.