Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε κατοικία με 4014


Recommended Posts

Εξετάζω μια παρόμοια περίπτωση αλλαγής χρήσης δίχως Υ.Δ. προς ευμενέστερη χρήση.

Πράγματι είναι παράλογα υψηλό το πρόστιμο με υπαγωγή στο άρθρο 24 του 4014 και προσανατολίζομαι σε έκδοση άδειας με το άρθρο 26 που κοστίζει ελαφρώς λιγότερο μιας και το παράβολο υπαγωγής παραμένει.

Η ενημέρωση της άδειας συμφωνώ και εγώ πως μάλλον αφορά περιπτώσεις αδειών που εκδόθηκαν με τον 4030.

 

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον το νήμα και τις εξελίξεις-απαντήσεις.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Είναι 8000€ το πρόστιμο, για μία "ευμενέστερη" χρήση...

Είναι απλά τραγικό...

 

Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά.

 

Προλαβαίνει ο ιδιοκτήτης να κάνει κανένα παιδί ακόμα (μέχρι τη λήξη του νέου νόμου) και ως τρίτεκνος ή πολύτεκνος να δικαιούται extra έκπτωσης;;;;; Για ρώτα τον...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν θυμάμαι καλά δεν φτάνει να είσαι πολύτεκνος για να λάβεις την έκπτωση, νομίζω το σχέδιο νόμο μιλούσε και για κύρια και μοναδική κατοικία.... οπότε πάλι μόνο ο ''Θανάσης'' θα δικαιούται ευνοϊκής μεταχείρισης ...

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχη περίπτωση και σε μένα τελευταία στιγμή. :sad:

 

Ισόγειο κατάστημα στην άδεια το οποίο χρησιμοποιείται ως κατοικία. Δέχθηκε καταγγελία για αυθαίρετη αποθήκη στην πυλωτή. Πήρα στην πολεοδομία και μου είπαν ότι ετοιμάζουν έκθεση αυτοψίας και ότι πρέπει άμεσα να υπαχθεί στον 4014 και αύριο να πληρώσει παράβολο...

 

Ερωτήματα:

1. Μπορώ να κάνω κάποια ενημέρωση φακέλου (άρθρο 5, παρ.2 του ΝΟΚ) ώστε να μην πληρώσει ο ιδιοκτήτης ~11000 για αλλαγή χρήσης?

2. Το ότι η άδεια είναι για κατάστημα προϋποθέτει Τεχνική έκθεση ΗΜ? Στο πεδίο "επικρατούσα χρήση" σκέφτομαι να δηλώσω "άλλη κατοικία", αφού έτσι χρησιμοποιείται. Αυτό με απαλλάσσει από την τεχνική έκθεση ΗΜ?

3. Για τον ίδιο λόγο, τί ΔΕΔΟΤΑ απαιτείται για τη συγκεκριμένη περίπτωση? Χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας μήπως?

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην περίπτωση αλλαγής χρήσης καταστήματος σε κατοικία (κανονικά μέσω πολεοδομίας) πόσο σας απασχολεί ότι στο διάγραμμα δόμησης που υποχρεούμαστε να καταθέσουμε, δείχνουμε όλα τα επίπεδα του κτιρίου;

 

Εχω περίπτωση αλλαγής χρήσης καταστήματος σε κατοικία όπου υπάρχουν αυθαιρεσίες στα ρετιρέ των τελευταίων ορόφων (ότι μπόρεσα να δω εξωτερικά). Να υποχρεώσω συνιδιοκτήτες που στην προκειμένη περίπτωση δεν μιλιούνται να τακτοποιήσουν δεν παίζει.

 

Πως κάνω διάγραμμα δόμησης;

Δείχνω τα πάντα οκ, όπως φαίνονται στα εγκεκριμένα και κοιτάω μόνο την δικιά μου ιδιοκτησία;

Χάνω τη δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας,είμαι νέος μηχανικός και σχετικά με την τακτοποίηση αυθαίρετου  έχω την εξής απορία:

Σε κτίριο εντός σχεδίου πόλεως  με άδεια δόμησης διωρόφου του 1972 και άδεια προσθήκης Β',Γ' και Δ' ορόφου του 1978  ,έχουν γίνει αυθαιρεσίες και μια από αυτές είναι η αλλαγή χρήσης στο ισόγειο  από αποθήκες σε διαμερίσματα με υπερύψωση 1m του δαπέδου.
Αυτό αφορά την άδεια του υφιστάμενου  κτιρίου του 1972  και υπάγεται στην κατηγορία 1 του άρθρου 9 Ν.4178 , ή αφορά την άδεια προσθήκης που εκδόθηκε πριν το 1983 και υπάγεται στην  κατηγορία 2 του του άρθρου 9 Ν.4178 ?

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Edited by nexus6
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπέρα συνάδελφοι,

διάβασα τα post σας αλλα δεν απαντήθηκε απολύτως η απορία μου. Έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου, όπου έχω αλλαγή χρήσης ισογείου απο κατάστημα σε κατοικία. Τελικά στο σύστημα πως το εισάγω, επιλέγω αλλαγή χρήσης και εισάγω τα τ.μ ΚΧ ή πάω με αναλυτικό; Στο ν.4178 παντα! Συγνώμη αλλα διαβασα διάφορα σχόλια και ψιλοκόλλησα.

 

Ευχαριστώ πολύ

Edited by johny_TE
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα συνάδελφοι,

διάβασα τα post σας αλλα δεν απαντήθηκε απολύτως η απορία μου. Έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου, όπου έχω αλλαγή χρήσης ισογείου απο κατάστημα σε κατοικία. Τελικά στο σύστημα πως το εισάγω, επιλέγω αλλαγή χρήσης και εισάγω τα τ.μ ΚΧ ή πάω με αναλυτικό; Στο ν.4178 παντα! Συγνώμη αλλα διαβασα διάφορα σχόλια και ψιλοκόλλησα.

 

Ευχαριστώ πολύ

εχω περιπου την ιδια απορια

4178 ή ενημερωση φακελου συμφωνα με το αρθρο 5 του νοκ οπως τροποποιηθηκε με 4258/14?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπέρα,

 

σε κατάστημα ισόγειο και όροφο που ενωνόταν  με εσωτερική σκάλα, ο ιδιοκτήτης μετέτρεψε τον όροφο σε κατοικία. Εννοείται ότι έγινε καθαίρεση της σκάλας και η είσοδος είναι από το μπαλκόνι. Για να κάνω αλλαγή χρήσης πηγαίνω με τον νόμο αυθαιρέτων ή κάνω αλλαγή στην Πολεοδομία??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.