Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για τον ορισμό της Σοφίτας


Recommended Posts

καλημέρα, 


 


έχω οικόπεδο που δικαιούται +2μ για στέγη. θέλω στη στέγη να κάνω σοφίτα (όπου το μέσο ύψος της θα είναι μικρότερο από 2,20μ. και η επιφάνεια μικρότερη από το 1/2 της υποκείμενης επιφάνειας με την οποία συνδέοντια λειτουργικά. δεκτά όλα αυτά.)


 


η ερώτησή μου είναι η εξής:


μπορώ να "σπάσω" τη στέγη σε δύο τμήματα  υψομετρικά ένα πάνω από τη σοφίτα και ένα πιο χαμηλό για τον υπόλοιπο όροφο; ή παύει να θεωρείται σοφίτα ο πάνω χώρος μου; παραμένει λειτουργικά ενιαίος με τον υποκείμενο εφόσον η πρόσβαση σε αυτόν γίνεται μόνο μέσω της σκάλας.


Link to comment
Share on other sites

ότι και να κάνεις μη ξεχάσεις ότι η σοφίτα οφείλει να είναι εντός του ύψους της επικλινούς στέγης, οπότε αν σκέφτεσαι ταυτόχρονα με το χαμηλότερο τμήμα στέγης, να χαμηλώσεις δάπεδο (οπότε τμήμα χώρου βρίσκεται κάτω από το ύψος της επικλινούς στέγης)  για να κερδίσεις ύψος μάλλον θα στο κόψουν στον έλεγχο. Δεν ξέρω βεβαίως το αρχιτεκτονικό σου, οπότε το παραπάνω που αναφέρω μπορεί να μην ισχύει. Κατά τα άλλα δε βλέπω κάποιο άλλο πρόβλημα με το σχήμα της στέγης.

 

81. Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ότι και να κάνεις μη ξεχάσεις ότι η σοφίτα οφείλει να είναι εντός του ύψους της επικλινούς στέγης, οπότε αν σκέφτεσαι ταυτόχρονα με το χαμηλότερο τμήμα στέγης, να χαμηλώσεις δάπεδο (οπότε τμήμα χώρου βρίσκεται κάτω από το ύψος της επικλινούς στέγης)  για να κερδίσεις ύψος μάλλον θα στο κόψουν στον έλεγχο. Δεν ξέρω βεβαίως το αρχιτεκτονικό σου, οπότε το παραπάνω που αναφέρω μπορεί να μην ισχύει. Κατά τα άλλα δε βλέπω κάποιο άλλο πρόβλημα με το σχήμα της στέγης.

 

81. Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία

εκει ειναι και το δικο μου ζητημα (#96) τι ακριβως σημαινει εντος του υψους της επικλ στεγης ? Στο σχημα στο # ειμαι εντος του υψους  της επικλ στεγης ?αν οχι πως θα υλοποιηθει ο μεσος ορος των 2.2μ?

Link to comment
Share on other sites

εκει ειναι και το δικο μου ζητημα (#96) τι ακριβως σημαινει εντος του υψους της επικλ στεγης ? Στο σχημα στο # ειμαι εντος του υψους  της επικλ στεγης ?αν οχι πως θα υλοποιηθει ο μεσος ορος των 2.2μ?

Αυτό που ρωτάς θα το δεις στα σχήματα των τεχνικών οδηγιών του ΝΟΚ παραγ. 91

Link to comment
Share on other sites

Σε μια άλλη προσέγγιση βέβαια, υπάρχει και η ερώτηση: "Και γιατί κάθε πλευρά της στέγης να έχει ενιαία κλίση;"

Με άλλη αισθητική, με άλλες απαιτήσεις, με άλλα μυαλά.

Πρόχειρο παράδειγμα: https://www.google.gr/search?q=barn&tbm=isch

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε κτίσμα εκτός σχεδίου έχουμε ισόγειο και σοφίτα. Η ερώτηση είναι η εξής. Το μέγιστο ύψος του κτιρίου πόσο μπορεί να είναι 4+1,2στέγη ή 7,5+1,2 στέγη. Δηλαδή η σοφίτα θεωρείται όροφος ή όχι; Το πρόβλημα είναι το εξής. Λόγω της κλίσης του εδάφους το ισόγειο θα είναι υπερυψωμένο στην μπροστά πλευρά κατά 1,2μ. Το ύψος του ισογείου θα είναι 3,1μ. και η σοφίτα θα ξεκινάει  από 1,3μ. και θα φτάνει στα 3μ. Σύνολο 1,2+3,1+3,0=7,3μ.

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι αν η σοφίτα δεν θεωρείται όροφος, στα εκτός σχεδίου ισόγεια κτίσματα καθίσταται αδύνατη η κατασκευή της. Διότι τα 5,2μ. δεν μπορούν να περιλάβουν σοφίτα με τίποτα. Αν το ισόγειο είναι εστω και 2,9μ. (2,75μ. καθαρό) η σοφίτα θα ξεκινάει από το 3,5μ.(0,6μ. στηθαίο) και θα φτάνει ο κορφιάς στο 5,2μ. Άρα 2,3μ. (καθαρό λιγότερο από 2,1μ.). Δηλαδή μέσω ύψος (0,6+2,1) / 2 = 1,35μ.

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεψοδουλειά με τόσα νούμερα....

Δεν ανεβάζεις καλύτερα μια τομή να δούμε τι γίνεται;

 

Ίσως έχω καταλάβει λάθος, αλλά στη χαμηλή πλευρά λες υπερύψωση 1.20 μ. Μήπως έχεις υπερβεί το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος ισογείου που είναι 4. μ για εκτός σχεδίου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.