Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΠΑΕ και συμβούλια αρχιτεκτονικής


Recommended Posts

3 minutes ago, Didonis said:

δεν είναι ζήτημα τι "του αρέσει" 

Θέτουν ζήτημα μορφολογίας (δηλαδή αρχιτεκτονικής σύνθεσης)

Δεν είναι εξηγήσιμο γενικά και αόριστα παρά μόνο σχεδιαστικά στην αρχιτεκτονική σύνθεση που κάνει κάποιος για το ακίνητο.

Όπως και αν έχει σύμφωνα με τον νόμο είχαν υποχρέωση να με ενημερώσουν και να παραστώ στο συμβούλιο προκειμένου να στηρίξω τη μελέτη μου. Αφού δεν το έκαναν για εμένα η απόφαση είναι άκυρη διότι η πρόσκληση δεν έγινε νόμιμα. Ευχαριστώ για τις απόψεις σας 

Link to comment
Share on other sites

οκ.... άκυρη.

Το πως θα προχωρήσεις όμως σε άδεια με άκυρη απόφαση και χωρίς έγκριση των σχεδίων σου είναι άλλου πάτερ ευαγγέλιο.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Didonis said:

οκ.... άκυρη.

Το πως θα προχωρήσεις όμως σε άδεια με άκυρη απόφαση και χωρίς έγκριση των σχεδίων σου είναι άλλου πάτερ ευαγγέλιο.

Καλή συνέχεια

Με δίμηνο φαντάζομαι! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά! 

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί και μου διέφυγε, 

Σε οικισμό  με απαίτηση ΕΠΑΕ ορίζεται το 1994 πολεοδομική μελέτη σχεδίου πόλεως και εξακολουθεί το νέο ΦΕΚ να απαιτεί ΕΠΑΕ.

Έχω εκεί τακτοποίηση αυθαίρετου με Ο.Α του 1993 .

Εκτός των άλλων αυθαίρετων χώρων που τακτοποιούνται, έχουν παραβιαστεί οι εγκεκριμένες όψεις της ΕΠΑΕ. Άλλα ανοίγματα, άλλα υλικά κουφωμάτων, άλλοι εξώστες, χωρίς κεραμοσκεπή που προέβλεπαν οι όψεις.

Κατά τα λοιπά δεν είναι παραδοσιακός ο οικισμός αλλά ανήκει στην ευρύτερη περιοχή ΣΧΟΟΑΠ. (Πρόκειται για το σχέδιο πόλεως Γεωργιουπολης Χανίων για όποιον γνωρίζει) 

Προκειμένου για την υπαγωγή στον 4495 οφείλω να πάρω έγκριση Σ.Α; Ή επειδή δεν είναι παραδοσιακός ο οικισμός τακτοποιώ κατά τα γνωστά του 4495;

Ευχαριστώ πολύ και με το καλό νέο έτος 😊

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα.

Σε άδεια κατεδάφισης κτιρίου όχι προ του 55, αλλά με πρόσωπο σε δρόμο πλάτους >20μ, απαιτείται ΣΑ;

ή μόνο για την ανέγερση απαιτείται το ΣΑ;

Link to comment
Share on other sites

Αν και η περίπτωση σου με τη γενική έννοια υπάγεται  εδώ 

ιβ) Για κάθε οικοδομική εργασία σε απόσταση μικρότερη των εκατό (100) μέτρων από τη γραμμή παραλίας, ή με πρόσωπο σε Βασικό Εθνικό Οδικό Δίκτυο, ή με πρόσωπο σε Πρωτεύον Επαρχιακό Οδικό Δίκτυο ή με πρόσωπο σε δρόμο πλάτους μεγαλύτερου των είκοσι (20) μέτρων.

λογικά δεν πρέπει να απαιτείται  -γιατί για τις  κατεδαφίσεις που έχουν κάποια αρχιτεκτονική σημασία έχει άλλες παραγράφους

α) Για κάθε οικοδομική εργασία (ανέγερση, επισκευή, προσθήκη, κατεδάφιση) σε κτίρια, οικόπεδα ή γήπεδα, που βρίσκονται σε παραδοσιακά τμήματα ...

στ) Για τις άδειες κατεδάφισης κτιρίων που ανεγέρθηκαν πριν το έτος 1955

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου (επέκταση σχεδίου - τομέας 2) δεν αναφέρεται στο φεκ των όρων δόμησης οτι απαιτείται να περάσει απο Σ.Α. Στο φεκ του τομέα 1 (παλιό σχέδιο) αναφέρεται οτι οι άδειες πρέπει να εγκριθούν απο ΕΠΑΕ και δεν αναφέρει κάπου οτι τυχόν επέκτασεις θα περνάνε και αυτές. Στηπολεοοδομία μου ζητάνε να περάσω απο Σ.Α. χωρίς αιτιολόγηση απλά επειδή περνάει και ο παλιός τομέας. Εχει βάση αυτό?? Η περιοχή δεν είναι παραδοσιακός οικισμός, ιστορικός τόπος κλπ και ούτε εχω πρόσωπο μεγαλύτερο των 20μ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι λάθος να σου ζητούν ΣΑ. Οι ΕΠΑΕ δεν μετατράπηκαν σε ΣΑ (ώστε να συνεχιστεί αυτή η υποχρέωση, όπου υπήρχε) αλλά καταργήθηκαν. Τα ΣΑ συστήθηκαν ως νέο όργανο. Η υποχρέωση για ΣΑ τέθηκε σε νέα βάση εξαρχής. Μόνο όπου ορίζεται ρητά υπάρχει πλέον η υποχρέωση για ΣΑ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.