Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω μια σκέψη που θέλω τις γνώμες σας όσο αφορά την εκταμίευση των χρημάτων..

 

Ώς γνωστό, μπαίνει το 40% με του που εγκριθεί η αίτηση, μπαίνουν τα μαστόρια να κάνουν την δουλειά, και το υπόλοιπο 60 % το δίνει η τράπεζε κάποτε (μπορεί να περάσει και χρόνος με την χαρτούρα και γραφειοκρατία..)

 

Άρα οι περισσότεροι ιδιοκτήτες, ιδιαίτερα σε επαρχία που δεν θέλουν να χρωστάνε, καταλήγουν να δίνουν όλα τα λεφτά ώστε όταν η τράπεζα βάλει τα υπόλοιπα στον ανάδοχο να τα ππάρουν πίσω..

 

Και ρωτάω εγώ: δεν θα μπορούσαν να ανοίξει λογαριασμό στη τράπεζα ο ανάδοχος με συνδικαιούχο τον ιδιοκτήτη ώστε όταν μπουν τα χρήματα να τα πάρει κατευθείαν ο ιδιοκτήτης και όχι ο ανάδοχος;; (αφού θα έχει εξοφληθεί;;)

 

Τί λέτε, θα το δεχόταν η τράπεζα ή θα κολλήσει στο ότι υπαρχει συνδικαιούχος;;

Link to comment
Share on other sites

Μονωση δωματος αλλα με γυψοσανιδα απο την εσωτερικη πλευρα κοστολογειται ως μονωση δωματος η ως εσωτερικη μονωση?

Link to comment
Share on other sites

Σε διώροφη μονοκατοικία στην οικοδομική άδεια το ισόγειο δηλώνεται σαν αποθήκη ενώ είναι κατοικία. Εξοικονομώ θα κάνουμε μόνο για το διαμέρισμα του ορόφου. Ο υπάρχον λέβητας πετρελαίου έχει ισχύ 45KW (θερμαίνει και το ισόγειο και τον όροφο) και θα τον αλλάξουμε με λέβητα βιομάζας ισχύος 40KW. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στο εξοικονομώ επειδή η ανώτατη ισχύς του λέβητα σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ είναι 22kW? Στο παράρτημα VII στο πεδίο 'Ειδική αιτιολόγηση αλλαγής καυστήρα-λέβητα / Προσδιορισμός ανώτατης ισχύος λέβητα 'υμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ' τι θα δηλώσουμε? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στο εξοικονομώ επειδή η ανώτατη ισχύς του λέβητα σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ είναι 22kW?

 

 

Θα κάνεις έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης για το σύνολο των θερμαινόμενων χώρων, κάτι το οποίο δεν παρουσιάζεται πουθενά (ποιες δλδ είναι οι επιφάνειες που έχεις λάβει υπόψην σου).

τώρα για το γεγονός οτι το ισόγειο είναι αυθαίρετο πραγματικά δεν ξέρω...Ρώτα στο υπουργείο αν μπορεί να περάσει...

Πάντως από την πλευρά του ΠΕΑ δεν σε νοιάζουν οι αυθαιρεσίες. Εξετάζεις την υφιστάμενη κατάσταση.

Στην αιτιολογηση πρέπει να τους πίσεις οτι ο λέβητας χρήζει αλλαγής. π.χ. είναι σάπιος.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα έλεγχο υπερδιαστασιολογησης και βγαίνει 22KW, και η ερώτηση είναι αν μας απορρίψουν λέβητα 40KW σαν υπερδιαστασιολογημενο. Στό 'Προσδιορισμός ανώτατης ισχύος λέβητα 'υμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ' τι θα δηλώσουμε

Link to comment
Share on other sites

Συστήματα για ψύξη δεν προβλέπονται από το πρόγραμμα;;

 

Διαβάζοντας τις επιλέξιμες παρεμβάσεις δεν βλέπω να προβλέπει ψύξη..

 

Αν δείξουμε αντλία θερμότητας (air condition) πρέπει να την δείξουμε αποκλειστικά για θέρμανση;

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Πήγε πελάτης μου σε τράπεζα για εξοικονομώ, πήρε την προέγκριση και τους ζήτησε την αίτηση για να την συμπληρώσει.

Του έδωσαν την αίτηση για να την φέρει πίσω συμπληρωμένη και όταν τους είπε ότι θα δηλώσει τον μηχανικό του έργου ως σύμβουλο, του πήραν πίσω την αίτηση και του είπαν να απευθυνθεί στον Μηχανικό για να του την εκτυπώσει....

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο υπάλληλος της τράπεζας έχασε την προμήθεια από το δικό του (έχουν ήδη στηθεί οι μηχανισμοί ... 2 ΠΕΑ + σύμβουλος/περίπτωση δεν είναι άσχημα) σου λέει μη χαλάμε και αναλώσιμα ... ας τα κάνει ο μηχανικός του πελάτη (δεν ξέρεις μπορεί να διαφωνήσουν και να μας ξανάρθει).

Το μεγάλο ερώτημα είναι, αν ο πελάτης ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι έχει δικό του μηχανικό ... τι τύχη θα έχει η αίτηση στο γραφείο του υπαλλήλου (έστω και από πλευράς χρόνου) ;

Πολύ φοβάμαι ότι ... "οι μάγκες πιάσαν τα περάσματα"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.