Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Την ονομαστική ισχύ που θα έχει ο λέβητας που θα τοποθετήσει. Μήπως ήθελες να ρωτ'ησεις για το βαθμό απόδοσης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, σε μονοκατοικία με στέγη στην οποία ο πελάτης θέλει να κάνει επισκευή και θερμομόνωση, που την εντάσσω; Στην επιλέξιμη δαπάνη 2.Α για δώμα ή 2Β για εξωτερική θερμομόνωση λοιπού κελύφους;

Μπορώ να βάλω και μεγαλύτερη δαπάνη της αναγραφόμενης τα 40 ή 50 € ανά m2; Υπάρχει τέτοια διευκρινιστική οδηγία, πχ κόστος σκαλωσιάς κλπ.

 

Ευχαριστώ

 

Παρακαλώ συμπληρώστε σωστά την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

2Α για δώμα. Μπορείς να βάλεις όσο μεγάλη τιμή θέλεις. Αυτοί θα σου εγκρίνουν επιδότηση για τα τετραγωνικά σου επί 40 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Βάζετε τους προμηθευτές σας να υπογράψουν κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη πέρα από την υπεύθυνη δήλωση συμμόρφωσης με τις προδιαγραφές του προγράμματος?

 

Σε επέμβαση που θα ενταχθεί στο πρόγραμμα με τοποθέτηση ατομικής μονάδας αερίου, αξίζει η τοποθέτηση ηλιακού συλλέκτη για ΖΝΧ? (περίπτωση διαμερίσματος 5ου ορ. σε 8όροφη οικοδομή) Θέλω να πω πόση παραπάνω εξοικονόμηση ενέργειας θα έχουμε. Έχω ακούσει ότι θα είναι μικρή. Δυστυχώς μόνο με δοκιμή σεναρίων σε ΠΕΑ μπορώ να το βρω αλλά δεν είχα τέτοια περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 1000 άτομα? Πρέπει να άλλαζαν φανελάκι κάθε μία ώρα από την πολύ δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

αφου κοιμηθηκα καλα σκεφτηκα πως

το τεστ γινεται

με θκρασια υγρου ΚΑΙ ξηρου βολβου ταδε για ψηλων

ΚΑΙ θκρασια υγρου ΚΑΙ ξηρου για τις χαμηλες....

διαβασε την ταμπελα του προτυπου 1 κ 2

φίλε otto, δεν ξέρω αν εννοείς αυτό, αλλά το πρότυπο αναφέρεται σε συγκεκριμένη συνθήκη εξωτερικής θερμοκρασίας/υγρασίας, δηλαδή όταν οι εξωτερικές συνθήκες είναι

ΤoutdoorWB = 1oC & ΤoutdoorWB = 2oC ή καλύτερα: ΤoutdoorDB = 2oC και RH=85%

και δίνει τις δύο περιπτώσεις για την θερμοκρασία εξόδου νερού: 1η περίπτωση Τin=35oC / 2η περίπτωση Τin=45oC

Σε κάποια φυλλάδια κατασκευαστών θα τις δεις ως A2/W35 και A2/W45

Link to comment
Share on other sites

αυτο εχω πει πανσκα

 

35 χαμηλες

45 υψηλες εννοειται στην εξοδο

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.