Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

καταρχας πρεπει να παει 4178 και να ναι ΟΛΟ εξοφλημενο... ακομα και αν μπει χθες

 

είναι 4014, πλήρως εξοφλημένο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μεταφορα 4178 τοτε κ μισο να ξαναδιαβασω ολη την ερωτηση

 

 

για το 2ο σκελος πμ :mrgreen:

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω το εξής. Εμφανήστηκε πελάτης που του εγκρίθηκε το εξοικονομώ. Το πρώτο ΠΕΑ δεν του το εχω κάνει εγώ. Τα ερωτήματα:

1/ Το xml του πρώτου ΠΕΑ που θα το βρώ?

2/ Αξίζει να μπω σύμβουλος έργου τώρα, δεδομένου οτι δεν ήμουν στην αρχική αίτηση ή θα κόψω ΑΠΥ, θα πηρώσω ΦΠΑ και εφορία, και η τράπεζα θα με παρακάμψει?

Link to comment
Share on other sites

1. Θα το φτιάξεις εσύ... (εκτός αν πέσεις σε εξαιρετική περίπτωση συναδέλφου και στο δώσει αυτός που έφτιαξε το 1ο)... λέμε και κανένα ανέκδοτο για να περάσει η ώρα... :smile:

 

2. Βέβαια αξίζει. Η τράπεζα δεν έχει κανένα δικαίωμα να μη σε πληρώσει, ας είχε μπεί άλλος στην αίτηση. Αφού αλλάζουν προμηθευτές και είναι υποχρεωμένη να το δέχεται γιατί να μην δεχθεί και την αλλαγή συμβούλου έργού.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

 

1/ Το xml του πρώτου ΠΕΑ που θα το βρώ?

 

Μπορείς να προτείνεις να το αγοράσεις, δηλαδή να μοιραστείτε την αμοιβή :smile:

Για "σύμβουλος", αν ο πελάτης έχει αναθέσει εγγράφως στο συνεργάτη της τράπεζας, μάλλον θα παίξεις σε χαμένο παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια συζήτησή μου με την ΕΥΕΠΕΝ (όχι σε ακριβώς ίδια περίπτωση) μου είπαν ότι το xml είναι πνευματική ιδιοκτησία του επιθεωρητή και γιαυτό μόνο αυτός έχει πρόσβαση.

Αυτό που λές Ηλία δεν μου έχει τύχει.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά ήταν όπως τα λέει ο Ηλίας. Εδώ και 5-10 μήνες δεν το δίνει αν είναι διαφορετικός ο δεύτερος επιθεωρητής από τον πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι θυμάμαι (μία φορά μου έχει τύχει), όταν πας να τρέξεις το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ και του ανεβάσεις το 1ο xml που δημιουργεί το buildingcert, δεν θα βρει τα στοιχεία ζώνης, κελύφους κλπ παρά μόνο τα γενικά στοιχεία του κτηρίου, άρα πρέπει να του τα καταχωρήσεις από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.