Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόνο για επίτοιχο λέβητα φυσικού αερίου γίνεται αυτό, οπότε πρόσεξε τι προτείνεις αν δεν έχεις πάρει το οκ από την πολυκατοικία γιατί εν τέλει μπορεί να μην σε αφήσουν να κάνεις τίποτα. Το ίδιο ισχύει και για τον ηλιακό.

Edited by antboton
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: 

 

ο λέβητας υγραερίου είναι επιλέξιμη δαπάνη για αποκοπή από δίκτυο κεντρικής θέρμανσης ;

 

Αυτό σου λέω. Προ 2ετίας πέρασα μέσω του προγράματος επίτοιχο λέβητα υγραερίου χωρίς πρόβλημα.

 

 Έτσι νόμιζα και εγώ αλλά σε ερώτημά μου με mail στο [email protected] την 13/11/13 μου απάντησαν μόλις σήμερα ώρα 15:33 ως εξής:

 

Αγαπητέ κύριε,

Σε απάντηση του ερωτήματός σας, σας ενημερώνουμε

 

Η θέρμανση με υγραέριο δεν είναι επιλέξιμη  για το Πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σου απάντησαν, γιατί επιλέξιμα είναι τα συστήματα που χρησιμοποιούν: πετρέλαιο, φυσικό αέριο, ΑΠΕ ή συστήματα συμπαραγωγής ηλεκτρισμού και θερμότητας υψηλής απόδοσης (ΣΗΘΥΑ).

Άσε που θα πρέπει να κουβαλάς μπουκάλες αν δεν υπάρχει χώρος για δεξαμενή.

Link to comment
Share on other sites

σε διαμερισμα οπου δεν υπαρχει κεντρικη θερμανση απλα μονο τζακι, δεν υπαρχει προβλημα να βαλω νεο ΑΤΟΜΙΚΟ λεβητα-καυστηρα πετρελαιου. σωστα? τον δηλωνω στην  κατηγορια 3Β?

Link to comment
Share on other sites

ναι. Αν συμφωνούν οι υπόλοιποι και προβλέπεται απο το καταστατικό δεν υπάρχει προβλημα

Edited by antboton
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εκανα το πρωτο ΠΕΑ για εξοικονομώ διαμερισματος στο οποιο έχω προτεινει αλλαγη κουφωμάτων + ηλιακο και ο πελάτης μου ζητησε παραρτημα VII.
Εχω την εξης απορία: στο κατω μερος της 1ης σελίδας του παραρτηματος VII γράφει

 

"Στην περιγραφή προσδιορίζονται οι προδιαγραφές και τα τεχνικά και ενεργειακά χαρακτηριστικά των υλικών και των συστημάτων που απαιτούνται για τον υπολογισμό του ενεργειακού αποτελέσματος και τον έλεγχο της τήρησης των απαιτήσεων του προγράμματος από τον 2ο ενεργειακό επιθεωρητή."

 

Αυτην η σελίδα αφορά τον 2ο ενεργειακό επιθεωρητή και θα την προσπεράσω ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια.

Θα πρέπει να αναγράψεις λεπτομερώς τα χαρακτηριστικά των υλικών (π.χ. τύπος πλαισίου είδος τζαμιού Uw, διαστάσεις χωρητικότητα και απόδοση η.σ. κλπ) ώστε ο Β' εν.επιθ. να μπορεί να ελέγξει κατά πόσον έχουν εφαρμοσθεί τα αναγραφόμενα στις προτάσεις. 

Σχετικό υπόδειγμα (συμπληρωμένο) υπάρχει στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα του ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.