Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Στο κεφάλαιο 3 του Οδηγού εφαρμογής του Προγράμματος λέει πως δεν είναι επιλέξιμη δαπάνη οι τερματικές μονάδες απόδοσης θερμότητας (σώματα καλοριφέρ, ενδοδαπέδιο σύστημα, κλπ). Γι' αυτό -νομίζω- πως κάποιοι αναφέρθηκαν στην εκμετάλλευση των ήδη εγκατεστημένων θερμαντικών σωμάτων.

Τώρα αν τα στόμια του συστήματος αεραγωγών (σε αερόθερμο τζάκι) θεωρούνται από το πρόγραμμα "τερματικές μονάδες" (οπότε δεν επιδοτούνται) δεν ξέρω. Πάντως το σύστημα των αεραγωγών (δίκτυο διανομής) και το ίδιο το ενεργειακό τζάκι, θεωρώ πως μπορούν να μπουν στο πρόγραμμα.

 

Μια ερώτηση. Αν η κατοικία χρησιμοποιείται ταυτόχρονα και για επαγγελματική στέγη (π.χ. το γραφείο μας), γίνεται να υπαχθεί στο πρόγραμμα;

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Inzaghi

Για τη 1η ερώτηση απο το εξοικονομώ, και τη καρτέλα Συχνές Ερωτήσεις, παραθέτω τα παρακάτω και δες ποιό ταιριάζει στη δική σου περίπτωση :

 

7. Ερ.: Τι συμβαίνει αν κάποιος αγοράσει σπίτι ή το κάνει κατοικία μετά την υποβολή της τελευταίας φορολογικής του δήλωσης;

 

Απ.: Απαίτηση του προγράμματος «Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον» είναι οι κατοικίες που θα ενταχθούν σε αυτό να χρησιμοποιούνται ως κατοικίες. Η χρήση προκύπτει από το έντυπο Ε1 της Δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος. Σε περίπτωση που ο ωφελούμενος δεν είχε κανένα δικαίωμα στο ακίνητο (πλήρη κυριότητα, ψιλή κυριότητα, επικαρπία) πριν την υποβολή της τελευταίας φορολογικής του δήλωσης, προσκομίζεται το Παράρτημα IV-Δ καθώς και σχετικός τίτλος κυριότητας που αποκτήθηκε μεταγενέστερα και πιστοποιητικό μεταγραφής αυτού από το οικείο Υποθηκοφυλακείο ή πιστοποιητικό καταχώρησής του στα κτηματολογικά φύλλα του οικείου Κτηματολογικού Γραφείου.

 

30. Ερ.: Περιπτώσεις όπου αποκτήθηκε πρόσφατα ένα ακίνητο (π.χ. δωρεά, αγορά κ.λ.π.) και αποτελεί κατοικία του δικαιούχου αλλά δεν έχει δηλωθεί στο Ε1, θα μπορούσε να προσκομισθεί ο σχετικός τίτλος ιδιοκτησίας και να το ελέγξει η Τράπεζα;

 

Απ.: Στην περίπτωση που το ακίνητο αποκτήθηκε πρόσφατα, προσκομίζεται υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη (Παράρτημα IV-Δ) που αναγράφει «Απέκτησα το δικαίωμα πλήρους κυριότητας / ψιλής κυριότητας / επικαρπίας) του ακινήτου μετά την πλέον πρόσφατη υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος. Χρησιμοποιείται/ ενοικιάζεται το ακίνητο ως κατοικία». Παράλληλα προσκομίζεται ο εν λόγω τίτλος ιδιοκτησίας καθώς και το πιστοποιητικό μετεγγραφής από το αρμόδιο υποθηκοφυλακείο.

 

31. Ερ.: Μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα κατοικία που στο Ε2 έχει δηλωθεί ως «κενή»;

 

Απ.:

Εφόσον από τα προσκομιζόμενα δικαιολογητικά του Παραρτήματος Ι-Α δεν τεκμηριώνεται η χρήση κατοικίας (κενό διαμέρισμα, κενή μονοκατοικία), δύναται για την πιστοποίησή της να χρησιμοποιηθούν τα αντίστοιχα δικαιολογητικά ενός εκ των τελευταίων τριών οικονομικών ετών.

Σε περίπτωση που ένα διαμέρισμα έχει δηλωθεί ως «κενό» στο Ε2 και αυτό αποτελεί μέρος αίτησης πολυκατοικίας ως ενιαίο κτήριο μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του Οδηγού Εφαρμογής του Προγράμματος. Σύμφωνα με αυτόν, σε περίπτωση πολυκατοικίας θα πρέπει τουλάχιστον το 50% των ιδιοκτησιών (διαμερίσματα και μη) να χρησιμοποιείται ως κατοικία. Στην περίπτωση αυτή θεωρούνται ως επιλέξιμα και τα λοιπά διαμερίσματα που είναι χαρακτηρισμένα ως «κενά» στο Ε2.

Στην περίπτωση που η κατοικία ενοικιάστηκε μετά την πλέον πρόσφατή υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος η αίτηση είναι επιλέξιμη και θα πρέπει να προσκομιστεί στη Τράπεζα μαζί με την αίτηση αντίγραφο της κατάθεσης του συμβολαίου ενοικίασης στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.

Edited by dib
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πάνο, όταν δηλώνεις στην εφορία σαν διεύθυνση επαγγέλματος την κατοικία σου έχει το νόημα ότι δουλεύεις στην κατοικία σου και όχι ότι έκανες το σπίτι σου γραφείο. Κατοικία ήταν και κατοικία παρέμεινε.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού κάθισα και διάβασα όλες τις σελίδες, θέλω καταρχάς να ευχαριστήσω τους συναδέλφους που βοηθάνε με τις απαντήσεις τους στο ξεκαθάρισμα αποριών που προκύπτουν. Σίγουρα μου λύθηκαν και εμένα αρκετές από αυτές.

 

Παρόλα αυτά, θα υποβάλλω κι εγώ (ως ιδιώτης και επίδοξος σύμβουλος έργου ιδιόκτητου σπιτιού) ορισμένες ερωτήσεις γιατί δεν κατάφερα να εντοπίσω κάποιο σχετικό ερώτημα ή γιατί δεν κατάλαβα ακριβώς τις απαντήσεις που δόθηκαν. Ξεκινάω λοιπόν:

  1. Στα σενάρια του πρώτου ΠΕΑ, γιατί είναι προτιμότερο να υποβάλλεται ένα με όλες τις προτεινόμενες επεμβάσεις; Δεν μπορούν να υποβληθούν όσα σενάρια καλύπτουν τον ελάχιστο ενεργειακό στόχο, απόλυτα διακριτά μεταξύ τους; Για παράδειγμα, η μόνωση δώματος μπορεί να είναι ένα τέτοιο σενάριο και να οδηγεί σε 30% εξοικονόμηση και ένα άλλο σενάριο να είναι η μόνωση κάποιας τοιχοποιίας, που πάλι θα οδηγεί σε 30% εξοικονόμηση. Γιατί λοιπόν αυτά τα δύο σενάρια να μπουν σε μια γραμμή; Ίσως τελικά ο Ωφελούμενος να έχει την πιστοληπτική ικανότητα μόνο για μία επέμβαση. Μπορεί βέβαια ένα τρίτο σενάριο να περιλαμβάνει και τις δύο επεμβάσεις. Υπάρχει από την εμπειρία σας κάποιος ιδιαίτερος λόγος για να μη "σπάσει" η πρόταση;
     
  2. Η ενεργειακή πιστοποίηση των υλικών και συστημάτων που αναφέρεται στον οδηγό, πώς τεκμηριώνεται; Ξέρω ότι ζητάω μάλλον πολλά, αλλά θα ήταν χρήσιμο να ξέρουμε, βάσει της εμπειρίας των συναδέλφων, ποια πιστοποιητικά ζητούνται ανά κατηγορία και υποκατηγορία. Εγώ ενδιαφέρομαι για τις πλάκες εξηλασμένης πολυστερίνης που χρησιμοποιούνται στη θερμομόνωση κτηρίων. Θα πρέπει να ζητήσω από τον προμηθευτή κάποιο συγκεκριμένο πιστοποιητικό;
     
  3. Τι γίνεται στην περίπτωση των ενσήμων ΙΚΑ; Νομίζω ότι στην περίπτωση θερμοπρόσοψης με σκαλωσιές, χρειάζεται άδεια κι επομένως αναγγελία (συγχωρέστε με αν δεν τα λέω σωστά, αλλά η ειδικότητά μου δεν έχει και πολλή σχέση με τα της οικοδομής).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πιθανές απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

OK ευχαριστώ!

Καμιά γνώμη για τα αερόθερμα ενεργειακά τζάκια και την ένταξή τους στο πρόγραμμα;

Ναι μπορούν να υπαχθούν εφόσον είναι τα μοναδικά συστήματα θέρμανσης. Εδώ προκύπτει το θέμα με τον ισοδύναμο λέβητα του κτιρίου αναφοράς που κατά τη γνώμη μου πρέπει χρησιμοποιηθεί εφόσον η ισχύς του συστήματος είναι μικρότερη από το Pgen.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Μου "ήρθε" μια εξοικονομηση και θα διαβασω τα εντυοα και τον οδηγο. Θα ηθελα αν μπορειτε τα παρακατω.

1.Υπαρχουν εντυπα αιτησης?

2. Ο συμβουλος που χρειαζεται?(μπορει και χωρις συμβουλο?) Αν χρειαζεται, η αμοιβη του ειναι της ταξης των ενεργειακων επιθ.?

3. Τα συνεργεια που θα χρησιμοποιηθουν πρεπει να ειναι εξουσιοδοτημενα? ή μπορει και ενας μαστρορας να κανει την δουλεια και να κοψει αποδειξη παροχης υπηρεσιων? (πχ για εξωτ.θερμομονωση)

4. Ακουσα οτι για κελυφος η τιμη τετραγωνικο ειναι περιπου 40-50 ευρω. Συμπεριλαμβατετε και ο σοβας στην τιμη αυτη? (οι ιδιοι περναν το σοβα)

Συγνωμη για τις παιδικες ερωτησης αλλα τωρα..θα μπω στο "κλιμα". Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι θα τα βρεις στα Παραρτήματα του προγράμματος

2) Χρειάζεται [διάβασε τη ΚΥΑ 5332 (7-3-2012) - (ΦΕΚ 675 Β_2012)] και θα δεις, η αμοιβή του είναι 250Ε + ΦΠΑ (τα πληρωνει το πρόγραμμα)

3) Δεν απαιτείται να ειναι εξουσιοδοτημενα, αρκεί ο μάστορας να έχει ΤΠΥ (για εργασίες και υλκά). Μόνο τα υλικά να έχουν τη σήμανση CE και τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους να πληρούν τις απαιτήσεις του προγράμματος

4) 50Ε/m2 (με ΦΠΑ) και περιλαμβάνει τα πάντα όλα (υλικά + εργασίες)

 

Μπες στο ΥΠΕΚΑ για το πρόγραμμα, έχει πολλά να διαβασεις

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν κατάφερα επικοινωνία με το ΥΠΕΚΑ γνωρίζει κανείς αν στην περίπτωση τακτοποιημένου χώρου με 4014 σε δώμα 4 όροφης, χώρος κοινόχρηστος που αναμένεται να προσαρτηθεί σε διαμέρισμα 2 ορόφου ως παρακολούθημα:

Α) μπορεί ο ιδιοκτήτης να αιτηθεί το εξοικονομώ και στο διαμέρισμα του 2ου και στο παρακολούθημα του δώματος; Σε ένα από τα δύο; Μόνο στον 2ο όροφο;

Β) Αν τελικά μπορεί να αιτηθεί μόνο για τον 2ο όροφο μπορεί να εκτελέσει εργασίες και στον χώρο του δώματος;

Γ) Αν τελικά μπορεί το παρακολούθημα να επωφεληθεί, χρειάζεται τροποποίηση των συμβολαίων για να φαίνεται αυτός ο χώρος προσαρτημένος στον 2ο όροφο, ή αρκεί η δήλωση 4014 με το συμβόλαιο του 2ου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.