Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αν εχεις βαλει τα δομικα στοιχεια προς το κλιμακοστασιο με την απλοποιητικη παραδοχη u/2 τοτε δεν χρειαζεται να περιγραψεις τι υπαρχει μετα. Δηλαδη δεν βαζεις μθχ κ δεν φαινονται στο πεα αυτα τα 12 τετραγωνικα. Αρα το συνολο ειναι 84. Ειναι και ο λογοσ που ειναι αδυνατο καποιεσ φορεσ να γινει αντιπαραβολη με την αδεια. Αν παρεισ b=0.5 δεν "φαινεται" ο μθχ. Αν τα περιγραψεις ως διαχωριστικες επιφανειες προσθετεις και το μθχ και τα δομικα του στοιχεια. Ο θερμ. Χωρος εξακολουθει να ειναι 84. Αλλα το κτιριο εχει 96 τμ συνολο.

 

Με τις τεντες στο σαιτ του τεε λεει λαβε τες υποψη, η τοττε απ την αλλη λεει μη σταθερα στοιχεια δε λαμβανονται υπ οψη στις σκιασεις δινει ομωσ τον πινακα. Ψαξε βρες δηλαδη... Εδω την εχει μονιμα κλειστη. Ας τη βγαλει απο τωρα να την αντικαταστησει. Οχι οτι θα παιξει και μεγαλο ρολο στο 2ο πεα.

Για τον ηλιακο εχω το ιδιο σκεπτικο. Η τον βγαζει ως κατεστραμενο και μπαινει στο προγραμμα και για ηλιακο η δεν μπορει να μπει γι αυτη τη δαπανη αφου εχει ηδη (σε οποια κατασταση κ αν τον εχει και οπως και να δηλωσεις το συνα).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο θεμα α εγω θα εβαζα 84τ.μ., οσα μετρησα ακριβως

 

Στο θεμα β τωρα, αν θελεις να αντικαταστησεις την τεντα, φροντισε να την ξηλωσεις για να μη φαινεται στη φωτογραφια

Ετσι κι αλλιως αφου δε χρησιμοποιειται, δεν υπαρχει λογος να υπαρχει

Ειδαλλως, βαλε στις παρεμβασεις μια τεντα σε αλλο μπαλκονι, εστω το πισω φερ ειπειν (θεωρω οτι υπαρχει κι αλλο μπαλκονι ε?) με τα μετρα του αλλου μπαλκονιου και πες στον προμηθευτη να βαλει στην προσφορα την τιμη για αντικατασταση ΚΑΙ της μπροστα τεντας, η οποια στο προγραμμα δε θα φαινεται πουθενα.

Ετσι και θα εχεις υπολογισμενη τεντα μπροστα και θα την αντικαταστησεις στην ουσια με το προγραμμα να δεχεται τοποθετηση τεντας ΜΟΝΟ σε αλλον εξωστη, αλλα με διπλασιο κοστος που να καλυπτει και τη μπροστα.

Οσο για τον ηλιακο.... δε σε ενημερωσε ποτε κανενας για την υπαρξη του, ρωτησες και σου ειπανε πως δεν εχουνε, οποτε περνα στις παρεμβασεις και ηλιακο κανονικα...

 

Καλημερα

Συνάδελφε, πιστεύω δεν θα με παρεξηγήσεις, αλλά τέτοιες συμβουλές δεν πρέπει να γράφονται εδώ, γιατί ποτέ δεν ξέρεις.....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι πολύ απλό, απλά μπερδεύτηκα. Θέλω να κάνω ΠΕΑ για το εξ΄οικονομώ είναι το πρώτο που κάνω για το πρόγραμμα. Πρόκειται για διόρωφη. Ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη, το ισόγειο είναι διαμερισμα( ημιτελές) και ο όροφος διαμέρισμα και υπάρχει και δώμα. Μονοκατοικία θα το δηλώσω?

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολυκατοικία (2 διαμερισμάτων) δεν μπορείς να βγάλεις ΠΕΑ γιατί το ισόγειο δεν είναι τελειωμένο.

Το μόνο που μπορείς είναι σαν διαμέρισμα 1ου ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για το διαμέρισμα του 1ου ορόφου θέλω να βγάλω, αλλά στα γενικά στοιχεία το κτήριο ως μονοκατοικία θα το δηλώσω? Θα μπορώ έτσι να συμπεριλάβω και 2 ανοίγματα που έχει το κλιμακοστάσιο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Υπάρχει πρόβλημα?

Έχω διαβάσει τόσα..... για να πάρει ο πελάτης την προέγκριση πρέπει να καταθέσει και το πρώτο ΠΕΑ?. Που μπορώ να βρω την διαδικασία? Στον οδηγό εφαρμογής δεν είδα κάτι τέτοιο! :sad:
Link to comment
Share on other sites

Οχι.ειναι οικονομικο θεμα.αν ειναι ενημερος η αν χρωσταει κ δεν μπορει να καλυψει το δανειο. Μετα βγαζει το 1ο πεα κ στελνει το φακελο η τραπεζα κεντρικα για να παρει την τελικη εγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.