Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Για να ειναι παρακολουθημα, θα πρεπει να μην εχει χιλιοστα επι του οικοπεδου....

Και για να γινει παρακολουθημα, πρεπει, αφου δηλωθει στο 4014 να γινει τροποποιηση της συστασης οριζοντιου για το διαμερισμα του 2ου, ωστε να αναφερεται ρητα και αυτος ο χωρος ως παρακολουθημα

Παρολα ταυτα, δεν ξερω κατα ποσο ενας ΧΚΧ θα μπορεσει να ειναι παρακολουθημα ενος αλλου ΧΚΧ

Συνηθως βοηθητικοι χωροι ειναι παρακολουθηματα ΧΚΧ

 

Καλυτερα να ρωτησεις μια συμβολαιογραφο τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις και πως χαρακτηριζεται ο χωρος οταν δεν υπαρχει επικοινωνια μεταξυ των...

Υπαρχει και το ενδεχομενο ο χωρος αυτος, κατοπιν τακτοποιησης να αυξησει καθαρα και μεικτα τετραγωνικα της οριζοντιου στο 2ο κι επειτα να γινει εκ νεου συσταση ωστε ο τακτοποιημενος χωρος να ειναι μονος του μια οριζοντια ιδιοκτησια...

 

Μετα το ξεκαθαρισμα των νομικων, ξανασυζηταμε για το εξοικονομω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

 

Εχω πελάτη που θέλει να μπει στο "εξοικονομηση". Κατά την ενεργειακή επιθεώρηση μου έδωσε το φάκελο του σπιτιού, στον οποίο περιλαμβάνεται μελέτη θερμομόνωσης (κατασκευή 2003).

Ταυτόχρονα μου λέει ότι μόνωση στο δώμα δεν έγινε, άσχετα με το τι λέει η μελέτη.

Επίσης το σπίτι έχει σοβαρότατο πρόβλημα θέρμανσης, καθώς αναβει τη θέρμανση και μετά από τρεις ώρες έχει λέει ανεβασει ένα βαθμό....!!!!

Εγώ συμπεραίνω ότι ούτε στους τοίχους έβαλε μόνωση κι ας μην το λέει.

Και εδώ έρχεται το καλό:

Αν επιλέξω το δώμα και τους τοίχους αμόνωτους τότε μου βγάζει το σπίτι ότι είναι στην κατηγορία Δ.

Αν επιλέξω ,σύμφωνα με τη μελέτη, τα στοιχεία αυτά μονωμένα τότε βγαίνει Γ και πετιέται εκτός προγράμματος.

Η απορία μου έιναι καταρχήν αν μπορω να δηλώσω το δώμα και τη τοιχοποιεία αμόνωτη, αν και έχει γίνει η μελέτη και "θεωρητικά" η εφαρμογή της, ή θα υπάρχει κάποιο "κώλυμα".

Κατά δεύτερον, πώς θα μπορούσα να αποδείξω ότι πράγματι δεν έγινε εφαρμογή της μελέτης;;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω (χωρις να είμαι σίγουρος) οτι τα κτήρια που μπαίνου στο πρόγραμμα είναι κατασκευής μέχρι το '85 άντε το '90

 

Το δικό σου του '03, δεν νομίζω να έχει τύχη να επιλεγεί

 

Αλλά ας πούνε και άλλοι πιο έμπειροι συνάδελφοι την άποψη τους .....

Link to comment
Share on other sites

Έχει τιμολόγια ο πελάτης σου από την κατασκευή για τη μόνωση; Αν δεν έχει μπορείς κάλλιστα να πεις πως ο Κ.Θ.Κ εφαρμόστηκε πλημελλώς και να πας για αμόνωτο δώμα.Όποια είναι η πραγματική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της χρονολογίας κατασκευής πλέον δεν υπάρχει θέμα. (ίσως να ίσχυε κάτι τέτοιο στην αρχική διακύρηξη του προγράμματος).

Τιμολόγια δεν υπάρχουν.

Το σημείο που σκαλώνω, είναι: πώς δικαιολογώ ότι αυτή είναι η πραγματική κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα...

Για διαπίστωση επί πραγματικού είτε ως άμεση μέθοδος πρέπει να γίνει οπή απ' όπου εξάγεται χαρακτηριστική τομή της τοιχοποιίας ή του φέροντα οργανισμού είτε ως έμμεση μέθοδος προσεγγιστικά με κάποια θερμοκάμερα όπου εμφανώς θα διαπιστώνεις πολύ υψηλές θερμοκρασίες στην πρόσοψη ή στο δώμα κατά την θέρμανση. Ενδεχομένως σε συρόμενα παράθυρα να υπάρχει τέτοια ένδειξη στο διάκενο. Αν δεν υπάρχει ούτε εκεί δεν μπορείς να ξέρεις είναι η αλήθεια.

 

Οι ΤΟΤΕΕ δίνουν τη δυνατότητα να "υποθέσεις" πως δεν εφαρμόστηκε πλήρως ο Κ.Θ.Κ. μόνο και μόνο λόγω έλλειψης στοιχείων. Εσύ έχεις θεωρημένο τον Κ.Θ.Κ. αλλά ο ιδιοκτήτης "λέει" προφορικά πως δεν έβαλε στο δώμα. Αυτόν βέβαια εδώ για το εξοικονομώ τον βολεύει το δυσμενέστερο σενάριο. Το γενικό σκεπτικό όμως είναι καταγραφή της πραγματικής κατάστασης. Αν πχ ήθελες να είσαι ψείρας και δεν σου έφτανε (απλά ένα χαρτί με μια υπογραφή) ο Κ.Θ.Κ. σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ΠΕΑ θα ζητούσες τιμολόγια. Τα ζητάς. Δεν τα έχει. Τελειωμένη υπόθεση για μένα. Πλημελλής εφαρμογή ΚΘΚ και U από πίνακα 3.4 έτσι.

 

EDIT: Υποτίθεται βέβαια πως στην ισχύ του ΚΘΚ ελέγχθηκε από την πολεοδομία η μελέτη θερμομόνωσης και υπέγραψε συνάδελφός μας για την ορθή εφαρμογή της. Δίνει όμως ο κενακ τέτοια δυνατότητα για να έχεις το προνόμιο να καταγράφεις εξαρχής.

Edited by Sw0rdf1sh
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να πάρεις τιμές από πίνακα ως πλημμελή εφαρμογή ΚΘΚ. Εφόσον ο ίδιος ο ιδιοκτήτης δηλώνει ότι υπάρχει θέμα θερμομόνωσης, δεν νομίζω να θέλει να πληρώνει δόσεις από χόμπι.

Το να θεωρήσεις δώμα και τοίχους τελείως αμόνωτους μου φαίνεται ακραίο για τόσο σύγχρονο κτίριο και επιπλέον δεν έχεις στοιχεία για να το τεκμηριώσεις.

Είχα αντίστοιχη περίπτωση σύγχρονης κατασκευής η οποία μπήκε και για θερμομόνωση στο δώμα (μεταξύ άλλων). Βεβαία εκεί υπήρχαν εμφανείς βλάβες λόγω ελλειπούς στεγάνωσης, είχε αρχίσει να διαβρώνεται ο οπλισμός, ήταν εμφανές ότι η όποια θερμομόνωση δεν λειτουργούσε πλέον. Το έργο εντάχθηκε ολοκληρώθηκε και ο ιδιοκτήτης δηλώνει ότι ζεστάθηκε πρώτη φορά στο συγκεκριμένο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμανση εχει το σπιτι και σου βγαζει Γ με εφαρμογη μλετης θερμομονωσης?

Αν αγνοησεις τη μελετη και παρεις τα μεγιστα κατα ΚΘΚ τι θα σου βγαλει?

 

Εμενα μου ετυχε τετοια περιπτωση σε διαμερισμα με ατομικο φυσικο αεριο αλλα τη μελετη την ειχε κανει ο πατρερας μου και ηξερα πως εφαρμοστηκαν ολα, οποτε δε μπορουσα να αμφισβητησω κι ετσι δεν το ενεταξα στο προγραμμα...

 

Παντως τροποι να παιξεις υπαρχουν πολλοι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

δύο ερωτήσεις για το ίδιο διαμέρισμα σε 1ο ΠΕΑ εξοικονομώ

 

ΘΕΜΑ 1:

το συμβόλαιο (1968) αναφέρει "οροφοδιαμέρισμα Α΄ ορόφου, 96 τ.μ., ΗΜΙΤΕΛΕΣ, 225 χιλιοστά οικοπ. κλπ.

Η πραγματική κατάσταση είναι κάτοψη 8*12 = 96 τ.μ. συμπεριλαμβανομένου και του κλιμακοστασίου Μ.Θ.Χ. που οδηγεί στον Β΄ όροφο που έγινε προσθήκη με άδεια 1969.

Για το ΠΕΑ έγραψα

Συνολική επιφάνεια = 96 τ.μ. (για να συμφωνεί με το συμβόλαιο)

θερμαινόμενη επιφάνεια 84 τ.μ. (δηλ. 96 όλο - 12 τ.μ. κλιμακοστ.)

Αριθμός Ζωνών = 1 (84 τ.μ.)

Αριθμός μη θερμαινόμενων χώρων = 0 (αφού πρόκειται για διαμέρισμα, δεν θεωρώ ως μη θερμ. χώρο το κλιμακοστάσιο - που μετά την προσθήκη Β΄ ορόφου είναι κοινόχρηστος χώρος της οικοδομής, ασχέτως ότι δεν περιγράφεται σωστά στο συμβόλαιο 1968)

 

καλώς ?

 

ΘΕΜΑ 2:

το διαμέρισμα έχει τέντα στον εξώστη πρόσοψης (φαίνεται στη φωτο) και έχει και ηλιακό ΖΝΧ.

Ωστόσο και τα δύο είναι σε κακή κατάσταση: μουχλιασμένη τέντα που τη χρησιμοποιούν σπάνια για να μη σκιστεί, ενώ ο ηλιακός είναι >20ετίας με ραγισμένο το ένα από τα δύο κρύσταλλα.

Υπάρχει περίπτωση να βάλω κάπως στο πρόγραμμα την αντικατάσταση τέντας και ηλιακού ή δεν θα γίνει δεκτό αφού στην ουσία στο υπάρχον ΠΕΑ δεν επηρεάζεται κάτι από την κακή τους κατάσταση ?

 

Ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα α εγω θα εβαζα 84τ.μ., οσα μετρησα ακριβως

 

Στο θεμα β τωρα, αν θελεις να αντικαταστησεις την τεντα, φροντισε να την ξηλωσεις για να μη φαινεται στη φωτογραφια

Ετσι κι αλλιως αφου δε χρησιμοποιειται, δεν υπαρχει λογος να υπαρχει

Ειδαλλως, βαλε στις παρεμβασεις μια τεντα σε αλλο μπαλκονι, εστω το πισω φερ ειπειν (θεωρω οτι υπαρχει κι αλλο μπαλκονι ε?) με τα μετρα του αλλου μπαλκονιου και πες στον προμηθευτη να βαλει στην προσφορα την τιμη για αντικατασταση ΚΑΙ της μπροστα τεντας, η οποια στο προγραμμα δε θα φαινεται πουθενα.

Ετσι και θα εχεις υπολογισμενη τεντα μπροστα και θα την αντικαταστησεις στην ουσια με το προγραμμα να δεχεται τοποθετηση τεντας ΜΟΝΟ σε αλλον εξωστη, αλλα με διπλασιο κοστος που να καλυπτει και τη μπροστα.

Οσο για τον ηλιακο.... δε σε ενημερωσε ποτε κανενας για την υπαρξη του, ρωτησες και σου ειπανε πως δεν εχουνε, οποτε περνα στις παρεμβασεις και ηλιακο κανονικα...

 

Καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.