Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

συνάδελφοι καλημέρα, πήρε το αυτί μου ότι πλέον δεν εγκρίνονται παρεμβάσεις στο κέλυφος εάν δεν καλύπτονται οι απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ, ήτοι U μικρότερα από τα οριζόμενα ανά κλιματική ζώνη. Το ΥΠΕΚΑ δεν μου το επιβεβαιώνει αλλά και δεν μου το διαψεύδει. Γνωρίζει κάποιος από εσάς κάτι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν κάνουν κάτι τέτοιο χωρίς να έχουν ενημερώσει τους επιθεωρητές, είναι για κρέμασμα. Δε νομίζω να ισχύει και προφανώς δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι πως όπως σε πολλές άλλες περιπτώσεις βγαίνει ο χ,y πετάει την μπαρούφα του η οποία μαθαίνεται και το επίσημο κράτος δια των εκπροσώπων του αδρανεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε μονοκατοικία με λεβητοστάσιο το σύστημα θέρμανσης είναι το το

3.Α. Κεντρικό σύστημα θέρμανσης ή 3.Β. Ατομικός (επιτοίχιος) καυστήρας - λέβητας

και αν θέλω να κάνω αντικατάσταση λέβητα καυστήρα πως συμπληρώνω τα 4ζ 4η.;

 

Το λεω αυτο γιατι το συστημα ειναι κεντρικο οπως το βλεπω εγω, αλλα συμφωνα με το προγραμμα ειναι μαλλον το 3Β, ειδα επισης στην λιστα του τεμπε με του εγκριμενους μονοκατοικια με επιλεξιμο προυπολογισμο στο 3.Αναβάθμιση συστήματος θέρμανσης και συστήματος παροχής ζεστού νερού χρήσης 7300 δηλαδή 6000 απο 3.Α. και 1300€ απο 3.Ε.

 

Να σημειωσω πως δεν εχω προβλημα με τον προυπολογισμο ειναι κατω απο 5000 απλα θελω να ξερω πιο ειναι το σωστο.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα στο προφίλ σας. Δείτε τους Κανόνες Συμμετοχής

miltos

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σε μία παρόμοια περίπτωση έβαλα 3Α, δηλαδή κεντρικό σύστημα θέρμανσης.. Πιστεύω το ατομικό - επιτοίχιο είναι για μεμονομένα διαμερίσματα, άλλο πράγμα από το σύστημα καυστήρα - λέβητα που έχουν οι περισσότερες μονοκατοικίες..

 

Αν κάποιος σ/φος ξέρει καλύτερα ας πει κ αυτός..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχει τύχει σε κάποιον να χρειαστεί αλλαγή κατασκευαστή στο τελικό στάδιο του εξοικονομώ; Ή γνωρίζει κάποιος εάν μπορεί να γίνει και ποια είναι η διαδικασία;

 

Δηλαδή για κάποιον λόγο να θέλει ο ιδιοκτήτης να υλοποιήσει το έργο, όχι με αυτόν που γράφει στο παράρτημα 7, αλλά με κάποιον άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, γίνεται να αλάξει ανάδοχο, ξέρω 1 περίπτωση και ετοιμάζομαι για άλλη μια..

 

Πάει στη τράπεζα, υπογράφει μια αίτηση (αφού έχει λήξει τον νέο ανάδοχο), στέλνει με φαξ η τράπεζα κάπου (στο υπουργείο) την αίτηση, την στέλνουν πίσω και τελείωσε..

 

Πρέπει να πάει στη τράπεζα για λεπτομέριες να τους κινήσει να το ψάξουν, γιατί στην αρχή δεν θα ξέρουν τίποτα..

 

έχω μάθει ότι υπάρχει μία εγκύκλιος στις τράπεζες για αυτό το θέμα, τη ψάχνω να τη βρω, θα την ανεβάσω όταν την βρω..

 

Λεπτομέριες περισσότερες θα έχω αύριο που έχω σκοπό να πάω να το ψάξω στη τράπεζα..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω α) εάν τα τετραγωνικά που είναι δικαιολογίσημα στο πρόγραμμα είναι αυτά που αναγράφονται επάνω στο πρώτο ΠΕΑ. Το ρωτάω αυτό διότι η τελική επιφάνεια κάλυψης (τμ) τοιχοποιίας με "κέλυφος" ήταν μεγαλύτερη απο αυτή που αναγράφηκε αρχικά στο ΠΕΑ. Θα μπορέσω να την περάσω στο πρόγραμμα αφού με βάση την τιμή τμ το ποσό είναι εκτός πρόβλεψης(όχι και εκτός συνολικού ορίου) β) στο αρχικό ΠΕΑ ο μηχανικός δεν έκανε εισήγηση για αλλαγή λέβητα. Θα μπορέσω να τον προσθέσω στο έντυπο παρεμβάσεων και αν ναι θα είναι επιλέξιμος ή μήπως οι επιλέξιμες εργασίες είναι μόνο αυτές που αναγράφονται στο αρχικό ΠΕΑ. γ) Οι εισηγήσεις που γίνονται στο 1ο ΠΕΑ μπορούν να αλλάξουν ή μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζετε; Θα ήθελα τα φώτα σας

Ευχαριστώ

Edited by kostas_71
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα εκανα την δεύτερη καταχώριση για ΠΕΑ για το πρόγραμμα.

Εδωσα τον αριθμό πρωτοκόλλου, και με έβγαλε στην σελίδα με όλα τα στοιχεία συμπληρωμένα. Τώρα??? Κατεβάζω το xml και κάνω νέο????

Τι κάνουμε???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.