Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

μετά απο 4μήνες,.... σήμερα ο ιδιοκτητης υπέγραψε. Έχει τυχει σε κανέναν συνάδελφο να καταθέσει τα υπόλοιπα δικαιολογιτικά(τιμολογια,2ΠΕΑ,κτλ) ωστε να ξέρουμε εαν υπάρχει καμια γραφειοκρατική παγίδα μεσα σε όλο αυτό το χάος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενας πελατης μου εχει κανα μηνα η και παραπανω που κατεθεσε.

Αλλα αφου κατεθεσε σταματησα πληρως να ασχολουμαι.

Ηδη με ειχε κουρασει το προγραμμα. Καθε τρεις και λιγο τηλεφωνα απο τον πελατη και ανελεητο πρηξιμο...

Γιατι ολα αυτα? Για 250€ Χ 2... ε οχι....

 

Ερωτηση...

Δεν μπορω να βγαλω ΠΕΑ για εξοικονομω κατ οικον σε διαμερισμα της οποιας μελετη-επιβλεψη ειχε κανει στο παρελθον ο πατερας μου, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Έχω καταθέσει εδώ και 20 μέρες τα πλήρη (πήρε άλλες 15 μέρες για να φτάσω εκεί) ...

Με επικοινωνία που είχα με τα κεντρικά Εθνικής, είπαν ότι από αρχές Απρίλη θα "τρέξουν" πιό γρήγορα ... μάλλον βρήκαν λεφτά ?

Η δυσκολία βέβαια ήταν στο να γίνουν πλήρη ...

Επειδή ήταν του πεθερού μου, έτρεξα και όλη τη διαδικασία με την τράπεζα ...

Συμβουλές :

1. Δεν εκτελούμε έργο αν δεν έχει υπογραφεί η σύμβαση ... ποτέ μετά το πρώτο ΠΕΑ χωρίς σύμβαση (είχα χρόνο 3 μήνες).

2. Με τη σύμβαση, προκαταβολή για να πάρουν τα συνεργεία τουλάχιστον το ΦΠΑ.

3. Δεν πληρώνει ο ιδιοκτήτης ποτέ τα συνεργεία από την τσέπη του, γιατί μετά η τράπεζα θέλει τα λεφτά της συμμετοχής του ιδιοκτήτη για να εξωφλήσει αυτή τα συνεργεία :confused:

4. Γρήγορα ετοιμάζουμε τα δικαιολογητικά και αυστηρά όπως τα ζητάνε.

Όταν τελειώσω θα ενημερώσω πάλι ...

 

@Inzaghi,

όντως, δε μπορείς σύμφωνα με τη λογική και μόνο

(ο περιορισμός είναι από τη μιά μεριά για τους συγγενείς και από την άλλη για τα ακίνητα δικής σου εμπλοκής)

η περίπτωσή σου τα ενώνει ... οπότε ... ρίσκο ...

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην EUROBANK μου ζήτησαν Ε9 για την ένταξη στο πρόγραμμα.Οταν τους είπα ότι το διαμέρισμα αποκτήθηκε πρόσφατα οπότε δεν πρόλαβε να δηλωθεί ακόμα στο Ε9 μου είπαν ότι το απαιτεί ο νόμος! Μήπως βίσκουν προφάσεις για να αποφύγουν το δάνειο ?

Link to comment
Share on other sites

Ε πηγαινε σε αλλη συνεργαζομενη τραπεζα....

 

Στη δικια μου περιπτωση, θα το δωσω σε συναδελφο για να εξυπηρετηθει ο πελατης και ολα ΟΚ

 

Κι αλλη ερωτηση.

Περιπτωση πελατη που θελει να βαλει το σπιτι του στο εξοικονομω αλλα δεν βρισκεται ΠΟΥΘΕΝΑ ο φακελος της Πολεοδομιας...

Πληρης απωλεια... σπανιο φαινομενο...

Τι κανουμε τωρα?

Οι τραπεζες απαιτουν επικυρωμενο αντιγραφο του διαμερισματος ή δεχονται και αποτυπωση της πραγματικης καταστασης?

Μονο στελεχος ΟΑ καταφερα να βρω και τοπογραφικο αλλα τιποτα απο τα υπολοιπα...

Link to comment
Share on other sites

1. Ε πηγαινε σε αλλη συνεργαζομενη τραπεζα....

2. Στη δικια μου περιπτωση, θα το δωσω σε συναδελφο για να εξυπηρετηθει ο πελατης και ολα ΟΚ

3. Οι τραπεζες απαιτουν επικυρωμενο αντιγραφο του διαμερισματος ή δεχονται και αποτυπωση της πραγματικης καταστασης?

Μονο στελεχος ΟΑ καταφερα να βρω και τοπογραφικο αλλα τιποτα απο τα υπολοιπα...

 

1. Από ότι έχω μάθει και δει τις περισσότερες και γρηγορότερες εντάξεις τις κάνει η Εθνική με ιδιαιτερότητα στο εισοδηματικό προφίλ του πελάτη.

2. Και εγώ με συνάδελφο έλυσα το θέμα.

3. Η τράπεζα δεν θέλει σχέδια ακινήτου καθόλου. Μόνο νομιμοποιητικό έγγραφο (στέλεχος, τίτλους).

Τα υπόλοιπα απαιτούμενα στοιχεία μπορούν αποτυπωθούν από τον ΕΕ στα πλαίσια του ΠΕΑ και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

 

1. Δεν εκτελούμε έργο αν δεν έχει υπογραφεί η σύμβαση ... ποτέ μετά το πρώτο ΠΕΑ χωρίς σύμβαση (είχα χρόνο 3 μήνες).

 

 

Έχει χρονικό περιθώριο υλοποίησης των παρεμβάσεων το εξοικονομώ? (οι 3 μήνες που αναφέρεις?)

 

Για την αλλαγή στο ποσοστό χρηματοδότησης που αναφέρεται στην ιστοσελίδα

του ΥΠΕΚΑ http://exoikonomisi.ypeka.gr/ δεν έχουν ενημερωθεί οι τράπεζες

Link to comment
Share on other sites

1. Έχει χρονικό περιθώριο υλοποίησης των παρεμβάσεων το εξοικονομώ? (οι 3 μήνες που αναφέρεις?)

2. δεν έχουν ενημερωθεί οι τράπεζες

 

1. Χρονικό όριο έχει όντως 4 μήνες από την υπογραφή της σύμβασης.

Όμως εγώ αναφέρω ότι έκανα το 1ο ΠΕΑ, εκτέλεσα αμέσως σε 15 ημέρες και πέρασαν 3 μήνες για την υπογραφή της σύμβασης.

Αποτέλεσμα ότι πλήρωσα ΦΠΑ + το υπερβάλλον του επιλέξιμου ποσό στα συνεργεία πριν τη σύμβαση και τώρα καλούμαι να δώσω στην τράπεζα τα ποσά αυτά γιατί μόνον αυτή πληρώνει και στο σύνολο του τιμολογίου.

2. Όλοι περιμένουν το νέο οδηγό του προγράμματος ... και το ΕΤΕΑΝ και το ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Πελάτης μου θέλει να κάνει θερμομόνωση στην σκεπή του (παλιά κατασκευή με καλαμωτή) . Για την εκτέλεση αυτών των εργασιών θα βγουν όλα τα κεραμίδια θα τοποθετηθεί η μόνωση και έπειτα θα γίνει επ[ανατοποθέτηση των ξεραμιδιών. Η σκεπή έχει διαστάσεις 10 Χ 8 . Το ερώτημα είναι αν χρειάζεται οικοδομική άδεια για την παραπάνω εργασία. Επίσης μήπως θα χρειαστεί μελέτη θερμομονωτικής επάρκειας αν κάνει θερμομόνωση σε όλο το κέλυφος?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρεις κανείς σε πολυκατοικία είναι 15000 ευρώ αν ιδιοκτησία ή συνολικά για την πολυκατοικία???

 

συνολικά για την πολυκατοικία..

 

συμφέρει (και εμάς και τον πελάτη) να σπάσεις σε πολλές αιτήσεις μια πολυκατοικία, ήτοι 15000€ ανά διαμέρισμα..

 

Τώρα που δεν έχει και περιορισμό πόσες αιτήσεις ανά ιδιοκτήτη.. βουρ

Edited by babis.lou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.