Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειμαστε σιγουροι οτι οι τραπεζες δε θελουν σχεδιο πολεοδομιας και αρκουνται σε ιδιωτικο σχεδιο, αρκει να εχουμε ενα νομιμοποιητικο στοιχειο της κατασκευης?

Μη βαλω τον ανθρωπο στη διαδικασια να ξεκινησουμε και να κοπει επειδη δεν ειχε πρωτοτυπο σχεδιο αλλα αποτυπωση

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μόλις τελείωσα μια πρώτη μελέτη του όλου προγράμματος και τα σχόλια αυτού του post. (εχω 3-4 μέρες που διαβάζω).

H αλήθεια είναι οτι ενδιαφερομαι για το σπίτι μου αλλά απογοητεύτικα!!

Η τελική γεύση που μου άφησε το όλο πρόγραμμα μπορεί να περιγραφεί με 2 λέξεις: ΠΟΛΥ ΧΑΡΤΟΥΡΑ!!!!

Τι είναι αυτό το πράγμα ρε παιδία? Τα παραρτήματα είναι πιο πολλά από τον οδηγο!!!

Παρολαυτά λέω να κάνω μια προσπάθεια να ενταχθώ μιας και τα κίνητρα πλέον είναι αξιόλογα (βλ.70% επιδότηση)!

Και ο θεός βοηθός γιατί τα νεύρα μου δεν είναι σε καλή κατάσταση...!

Θα σας ενημερώσω!

(Να με ενημερώσεται γιατί εξαγριώθηκα οπως λέει και ο θανάσης του avatar μου!)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε σιγουροι οτι οι τραπεζες δε θελουν σχεδιο πολεοδομιας και αρκουνται σε ιδιωτικο σχεδιο, αρκει να εχουμε ενα νομιμοποιητικο στοιχειο της κατασκευης?

Μη βαλω τον ανθρωπο στη διαδικασια να ξεκινησουμε και να κοπει επειδη δεν ειχε πρωτοτυπο σχεδιο αλλα αποτυπωση

 

Η τράπεζα δεν εκτελεί τεχνικό έλεγχο.

Τα παραδοτέα τεχνικά στοιχεία στην τράπεζα είναι τα δύο ΠΕΑ και οι δύο πίνακες των παραρτημάτων (ποσότητες και τιμές μονάδας) που δίνουν το προϋπολογιζόμενο και το τελικό κόστος.

Την ευθύνη αυτών των στοιχείων έχει ο Ε.Ε. (ή οι Ε.Ε.) που υπογράφουν.

Η εκτέλεση του προγράμματος και οι Ε.Ε. ελέγχονται από το ΥΠΕΚΑ-ΕΤΕΑΝ δειγματοληπτικά αφού έχει ολοκληρωθεί.

Τελείωσα πρόγραμμα σε κτήριο προ του 55 (με βεβαίωση δημάρχου), χωρίς κανένα σχέδιο στην τράπεζα.

Αναμένω ενδεχόμενο έλεγχο μόνο των επιμετρήσεών μου ως προς τις παρεμβάσεις που υλοποιήθηκαν.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ συναδελφε....

Αν ειναι ετσι, να το προχωρησω το θεμα που τον εχω παγωσει τον πελατη μου τοσον καιρο ελλειψει φακελου...

Απλως το θεμα με το συμβουλο και τα 250€ δεν ξερω κατα ποσο μπορω να τα προχωρησω απο τωρα η θα πρεπει οι τροποποιησεις να δημοσιευτουν σε καποιο ΦΕΚ για να χουν ισχυ...

Link to comment
Share on other sites

Θα βγουν στο νέο οδηγό του προγράμματος που θα μπει και στην ιστοσελίδα του προγράμματος ... τον μαγειρεύουν ακόμη ... επειδή ανακατεύεται το ΕΤΕΑΝ και οι τράπεζες ακόμη δεν έχουν χρήμα, μπορεί να βγει και μετά τις εκλογές ...

Μπορείς όμως να αρχίσεις και χωρίς αυτόν ... την προεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και εγω κατι?

Σε διώροφο κτίσμα που ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη όλο το ισογειο εχει χωριστεί σε 3 διαφορετικά διαμερίσματα ενω η άδεια τον έδειχνε ενιαίο εγω μπορώ να βγάλω πεα για το κατοικον στο ενα διαμέρισμα του ισογειου και άλλο ενα στον όροφο?

Η τράπεζα κοιτάζει τα σχεδια και τα τετραγωνικά της άδειας?

Link to comment
Share on other sites

@JOHNYMAL,

Το πρόγραμμα βασίζεται στα 2 ΠΕΑ.

Ότι θεωρούμε στην έκδοση ΠΕΑ, ως προς τα πραγματικά και όχι τα νόμιμα τετραγωνικά ή χαρακτηριστικά του ακινήτου, λαμβάνεται υπόψη και από το πρόγραμμα.

Συγκεκριμένα :

Στο 1ο ΠΕΑ κατατάσσεται η πραγματική ενεργειακή κατάσταση της ιδιοκτησίας και γίνονται προτάσεις βελτίωσης.

Στο 2ο ΠΕΑ ελέγχεται η ιδιοκτησία ενεργειακά μετά την υλοποίηση των παρεμβάσεων.

Τίτοτε από σχέδια ή τετραγωνικά δεν ελέγχεται από κανένα.

Τα τετραγωνικά φαίνονται μόνο μέσω του ΠΕΑ και είναι τα πραγματικά (δυνητικά ελέγχεται εκ των υστέρων η ορθότητα των ΠΕΑ).

Οι ιδιοκτησίες ισογείου και ορόφου που αναφέρεις μπορεί να μπουν σαν δύο διαφορετικές αιτήσεις (στην πρώτη - και ισχύουσα - έκδοση του προγράμματος υπάρχει η δέσμευση πρώτης και μοναδικής κατοικίας).

Link to comment
Share on other sites

kan62 Σε ευχαριστώ πολυ, απλα θυμαμαι περισυ που ειχα κανει μια αιτηση στο κατοικον οτι κοιτούσαν απο την τραπεζα τα τετραγωνικα της αδειας αν συμφωνούν με αυτό του πεα +- 10%.

Οπότε σκέφτομαι μην υπάρξει πρόβλημα 1ον από την τράπεζα και δεύτερον αν πέσουμε σε ενδεχόμενο έλεγχο.

Edited by miltos
Αναίρεση bold
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήταν πολύ νωρίς, οπότε οι της τράπεζας δεν ήξεραν ή δεν ήθελαν να εντάξουν και έβρισκαν εμπόδια με τη συνήθη λογική ...

Αν τα ξεπέρναγες θα σου έλεγαν ότι ο συνταξιούχος ... είναι μεγάλης ηλικίας !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.