Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

cfrezi δεν είπα ότι δεν έβγαλα την άδεια αλλά ότι δεν φαίνομαι σε αυτήν. Έγινε με συνεργασία.

Και είναι συγγενής οπότε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφοι καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι κ εγώ: σχετικά με τον τον βαθμό απόδοσης του λέβητα είναι λέει σύμφωνα με το νόμο υποχρεωτικό να υπάρχει φύλλο συντήρησης από το συντηρητή. μέχρι τώρα κανένα δεν έχω βρει να έχει τέτοιο χαρτί οπότε τους στέλνω να κάνουν καυσανάλυση. Κάποιοι έχουν κάνει, σε κάποιους άλλους πήγε ο συντηρητής και έγραψε ένα χαρτί που απλά έλεγε τον ονομαστικό Βαπ...

 

Η απορία μου είναι εσείς τι κάνετε;; Υπάρχει πάντως και η λύση να "θάψουμε" λίγο το διαμέρισμα βάζοντας ένα χαμηλό Βαπ τύπου 70-75% για να μαστε "καλυμμένοι". Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται να αναλαμβάνουμε πρωτοβουλίες τέτοιου είδους.

Μόνο η καυσανάλυση από αρμόδιο τεχνικό σύμφωνα με το νόμο (ΦΕΚ 93), με αριθμό μητρώου που αναγράφεται στο έντυπο του φύλλου ελέγχου, είναι αποδεκτή. Ούτε πίνακες από την ΤΟΤΕΕ, ούτε πινακίδες του λέβητα, ούτε οποιαδήποτε πατέντα.

 

Ο μόνος τρόπος για να είσαι καλυμμένος και να μην σε απασχολούν τα πρόστιμα (αν ποτέ γίνει έλεγχος στην επιθεώρησή σου), είναι η καυσανάλυση. Τίποτα άλλο.

 

Επίσης, ibanez, στο ΠΕΑ αποτυπώνεις την ενεργειακή συμπεριφορά του κτιρίου. Δεν υπάρχει κάποιο μέγιστο ώστε παίρνοντας μικρότερο β.α. να είσαι στην ασφαλή πλευρά. Δεν ισχύει τέτοια λογική.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, προσπαθείστε να ποστάρετε σε θέματα με κατάλληλο τίτλο. Αν δεν υπάρχουν δημιουργείστε τα.

Διαφορετικά:

α)χαλάει η συνοχή του υπάρχοντος θέματος.

β)δεν είναι εύκολο να βρεθεί η πληροφορία από τον μελοντικό αναγνώστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως υπάρχει συνάδελφος να έχει προχωρήσει στην διενέργεια 2ης Ενεργειακής Επιθεώρησης για το Εξοικονομώ?

 

Σε τι διαφέρει η έκδοση 2ου ΠΕΑ σε σχέση με το 1ο?

Επίσης από άποψη ''χαρτούρας'' (έντυπα, Πιστοποιητικά υλικών κ.λ.π.) τι απαιτείται από την πλευρά του Ενεργειακού Επιθεωρητή, έτσι ώστε να προχωρήσει η εκταμίευση των ποσών που έχουν προταθεί στο 1ο ΠΕΑ και έχουν εκτελεστεί?

 

Ευχαριστώ!

 

Υ.Γ.: Ανάθεμα την ώρα που ασχολήθηκα με το Εξοικονομώ....!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

http://exoikonomisi.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=674&language=el-GR

 

Εδώ θα δεις τι χρειάζεται. Ουσιαστικά χρειάζεσαι παραστατικά, πιστοποιητικά και το έντυπο που θα πρέπει να συμπληρώσεις/υπογράψεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς πως αντιμετωπίζεται η συνένωση δύο διαμερισμάτων σε ένα; Υπάρχουν δύο συμβόλαια αλλά από ότι μου είπε ο ιδιοκτήτης το θέμα έχει τακτοποιηθεί σε σχέση με την εφορία (δεν ξέρω πως). Η ενοποίηση έχει γίνει εδώ και πολλά χρόνια. Χρειάζεται κάποια έκδοση οικοδομικής αδείας ή κάποια άλλη ενέργεια ώστε αυτή ενοποίηση να είναι νόμιμη; Ρωτώ γιατί θέλει να ενταχθεί στο πρόγραμμα "Εξοικονόμηση κατ' οίκον".

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα χρειάζεται οικοδ. άδεια για "συνένωση διαμερισμάτων" ώστε να είναι νόμιμος.

 

Όμως, όσον αφορά την έκδοση ΠΕΑ και εφόσον δείξει στην τράπεζα συμβόλαιο ότι πρόκειται για ένα διαμέρισμα, τότε εσύ δεν έχεις κανένα πρόβλημα να εκδόσεις ένα ΠΕΑ για τα συνενωμένα διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Προσπαθώ να κάνω αίτηση για ένταξη στο πρόγραμμα και έχω μια απορία.

 

Θα ήθελα, με την ευκαιρία της αντικατάστασης κουφωμάτων και εξωτερικής θερμομόνωσης, να κάνω κάποιες αλλαγές, δηλ. (α) να κλείσω ένα παράθυρο (β) να αλλάξω σχήμα σε ένα κούφωμα, πχ από μπαλκονόπορτα 1,50 μ να γίνει πόρτα 0,80 μ και παράθυρο 0,70 μ

 

Όσοι εντάσσονται στο πρόγραμμα απαλλάσσονται από έκδοση "άδειας μικρής κλίμακας" αλλά οι παραπάνω αλλαγές χρειάζονται κανονική άδεια (αλλαγής όψης).

 

- Μπορώ να αποφύγω τη έκδοση άδειας; θα έχω πρόβλημα με τη σύγκριση των δύο πιστοποιητικών Εν.Επ πριν και μετά τις εργασίες;

- Να βγάλω κανονική άδεια αλλαγής όψης, παράλληλα με τις εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης; Θα έχω πρόβλημα με την κοστολόγηση των εργασιών;

(Ασφαλώς, οι εργασίες χτισίματος / σοβατίσματος κλπ για τις μετατροπές γνωρίζω πως δεν γίνονται δεκτές στο πρόγραμμα...)

 

Πριν λίγο επικοινώνησα με την τηλ. γραμμή του υπουργείου για το θέμα αυτό, και η υπάλληλος μου απάντησε ότι "λογικά" δεν θα έχω πρόβλημα να κάνω τις αλλαγές αυτές, και ότι έχουν ξαναρωτήσει για το ίδιο θέμα και η απάντηση είναι "κανένα πρόβλημα". Μπορώ να το έχω και γραπτώς, δεσποινίς;

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

sroutz

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις άδεια, στο όνομά σου, θα μπορείς να κάνεις την επιθεώρηση;

 

Για τα παραπάνω, αμφιβάλλω αν και αυτοί που βγάλανε το εξοικονομώ, το ΚΑΠΕ δηλαδή, μπορεί να σου δώσει απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.