Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνικοί ασφαλείας


Recommended Posts

Σε φυσιοθεραπευτήριο όπου εργάζεται μόνο ο ιδιοκτήτης (δεν έχει αλλους εργαζόμενους) απαιτείται τεχνικός ασφαλείας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 388
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

νομικά όχι ... αλλά αν νιωθει ανασφαλης και νομιζει οτι χρειαζεται καποιον να του πει τους κινδύνους τοτε γιατι να του πεις οχι... 

Link to comment
Share on other sites

όχι.

 

 

νομικά όχι ... αλλά αν νιωθει ανασφαλης και νομιζει οτι χρειαζεται καποιον να του πει τους κινδύνους τοτε γιατι να του πεις οχι... 

 

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Τεχνικό ασφαλείας θα χρειάζεται μόνο αν έχει υπαλλήλους; (για το φυσιοθεραπευτήριο μιλάω)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλημέρα zafsko,

 

θα πρέπει να ρωτήσεις στην επιθεώρηση εργασίας που είναι αρμόδια για την επιχείρηση με το αλιευτικό πλοίο και να σε κατευθύνουν. σε κάθε περίπτωση μου ακούγεται πολύ επικίνδυνη εργασία, θα πρέπει με την λογική σου και όχι μόνο βάση νόμων, να σκεφτείς τους κινδύνους, την απαραίτητη σήμανση, τα ΜΑΠ των εργαζομένων, την εκπαίδευση τους για έκτακτες ανάγκες και το περιβάλλον εργασίας τους. ελπίζω να μην σου έγραψα αυτά που ήδη είχες σκεφτεί.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω .. μου ακουγετε αρκετα ενδιαφερον ... καλο ειναι φυσικα να πας να δεις το αλιευτικο ... και εννοηται οτι σιγουρα ειναι επικυνδινο περιβαλλον ... σιγουρα κανεις δεν θα σου αποδωσει ευθηνες αν βουλιαξει το πλοιο...ουτε αν πεσει στην θαλασσα ο ναυτης και τον φαει καρχαριας ... προσεξε και γραψε τα βασικα για ασφαλεια πανω σε πλοιο ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα

 

ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος και μου ζητηθηκε να αναλαβω καθηκοντα Τ.Α. και υπευθυνου λειτουργιας σε δυο εργοστασια μιας αγροτικής ενωσης, ενα πυρηνελαιουργειο και ενα εργοστασιο ζωοτροφων

δεν εχω ασχοληθει με τετοια πραγματα αλλα θελω να προσπαθησω 

 

1ον ποσο μεγαλες ευθυνες θα εχω ως Τ.Α αν γινει καποιο ατυχημα

 

2ον ποιος ειναι ενας ''δικαιος'' μισθος αφου θα εχω πολλες ευθυνες και με δεδομενο οτι δεν εχω εμπειρια μεγαλη 

 

ευχαριστω

Edited by asxetos222
Link to comment
Share on other sites

Τεραστιες ευθυνες. Στα πυρηνελαιουργεια ειναι πολυ δυσκολο να τηρουνται συνεχως οι κειμενες νομοθεσιες. Ατυχηματα συμβαινουν συχνα με τελευταιο παραδειγμα στην πατρα.

Αν ο μισθος ειναο καλος, κανε μια ασφαλιση αστικης ευθυνης και ανελαβε. Θελει γνωση ομως ολων των διαδικασιων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.