Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρειάζεται νομιμοποίηση κτίσμα προ του 1955;


Recommended Posts

Είναι παλιό αλλά ίσως όχι τόσο παλιό. Μεταγενέστερες παρεμβάσεις υπάρχουν (αναμόρφωση στέγης ) και έχουν μπει στον 4178. Το ερώτημα είναι αν σε περίπτωση ελέγχου είμαι τυπικά  καλυμένος ως προς το περίγραμμα προ 55 που φαίνεται στα εγκεκριμένα και κάνω αποδεκτό.

 

Το σκεπτικό μου είναι ότι η καθ'ύλην αρμόδια υπηρεσία  εκδίδοντας την άδεια αυτή το 2002 ,  έλεγξε (δεν θεώρησε ) και δέχτηκε τη νομιμότητα του κτίσματος οπότε δεν οφείλω να προβώ σε περαιτέρω έλεγχο.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Αν η υφιστάμενη κατάσταση δεν ταυτίζεται με το εγκεκριμένο σχέδιο δεν είσαι καλυμμένος. Είναι σαν να πας σε ένα κτίριο με άδεια, το οποίο στα σχέδια φαίνεται πχ 10χ10 και εσύ το μετρήσεις 12χ10 και σε άλλη θέση. Ίδια λογική ελέγχου.

Μπορεί για παράδειγμα, εκείνο το κτίριο που έδειχναν στα σχέδια της τότε άδειας ως προ 55, να γκρεμίστηκε και να έγινε ένα νέο στη θέση του. 

Πολλά τα ενδεχόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι παλιό αλλά ίσως όχι τόσο παλιό. Μεταγενέστερες παρεμβάσεις υπάρχουν (αναμόρφωση στέγης ) και έχουν μπει στον 4178. Το ερώτημα είναι αν σε περίπτωση ελέγχου είμαι τυπικά  καλυμένος ως προς το περίγραμμα προ 55 που φαίνεται στα εγκεκριμένα και κάνω αποδεκτό.

 

Το σκεπτικό μου είναι ότι η καθ'ύλην αρμόδια υπηρεσία  εκδίδοντας την άδεια αυτή το 2002 ,  έλεγξε (δεν θεώρησε ) και δέχτηκε τη νομιμότητα του κτίσματος οπότε δεν οφείλω να προβώ σε περαιτέρω έλεγχο.

σε αυτό το θέμα του ελέγχου ή της θεώρησης μια παλιά εγκ περίπου του 1982-86

ανέφερε σχετικά τα εξής:

 

ότι από τα κτίσματα που εμφανίζονται στο τ.δ μιας Ο.Α

νόμιμο θεωρείται μόνο το κτίσμα εκείνο 

στο οποίο γίνεται 

ή προσθήκη καθ' ύψος 

ή προσθήκη καθ' έκταση 

 

(Με το σκεπτικό ότι αυτό η Πολεοδομία ,σίγουρα το έλεγξε) 

 

Η νομιμότητα ή μη των λοιπών είναι εξεταστέα

Link to comment
Share on other sites

Έχω παλιό πετροκτιστικο κτίσμα 100τ.μ.,στο οποίο έχει πέσει η στέγη eδω και χρόνια.

Η πέτρινη τοιχοποιία είναι καλή και αντέχει ακόμη.

 

Ο ιδιοκτήτης θέλει να το επισκευάσει ως θερινή κατοικία και θέλει να βγάλουμε άδεια δόμησης.

Δεν υπάρχουν έγγραφα που να αποδεικνύουν το χρόνο κατασκευής του κτίσματος και ο ιδιοκτήτης λέει ότι έγινε κοντά στο 55 (μπορεί 56-57).

Αεροφωτογραφία δεν υπάρχει για την περιοχή την χρονική περίοδο αυτή.

Στα συμβόλαια  αναφερει το κτίσμα αλλα με τα μισα τετραγωνικα και ως αποθηκη.

Υπάρχει μόνο ΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ του 96 για επισκευή στέγης αποθήκης, χωρίς τετραγωνικά και διαστάσεις.

Ως παλαιότητα τι θα θεωρήσω το κτίσμα; μπορω να επικαλεστος τον τροπο κατασκευης (με πετρα) και πως θα το αποδείξω ώστε να προχωρήσω στην έκδοση άδειας επισκευής+προσθηκη καθ υψος ίσως και αλλαγής χρήσης;

καποιος εδω;

Link to comment
Share on other sites

τι " συμβολαια"  εχεις και απο πότε και τι περιγραφουν?

[συνηθως, τοτε, εγραφαν  "με ερειπωμενη αποθηκη..."...]

 

Με αδεια επισκευης του 1996 και  με την  στεγη σημερα κατεστραμενη

το πιο πιθανον ειναι η αδεια του 96 να μην εκτελεσθηκε ποτε...

 

δες και τι γραφει στα φορολογικα του και

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλους. Για ένα κτίσμα προ του '55 μόνο με βεβαίωση κοινότητας έχω τρία ερωτήματα:

1) Θεωρείται νόμιμο από την Υπηρεσία Δόμησης; Δηλαδή σε περίπτωση καταγγελίας η Υπηρεσία Δόμησης δεν θα επιβάλει πρόστιμα;

2) Η πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος από την Υπηρεσία Δόμησης έχει καταργηθεί;

3) Μπορεί να υπαχθεί στον Ν.4178/2013 ; (Η εξαίρεση για τα προ του 55, από ότι είδα αφορά μόνο στην έκδοση βεβαίωσης και όχι στην δυνατότητα υπαγωγής)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ζήτημα είναι αν με τα αποδεικτικά που έχεις (μας λες και ποια είναι) υπογράφεις ότι το κτίριο είναι προ 55.

Συνήθως, στο σύνολο σχεδόν των περιπτώσεων ένα κτίριο προ 55 για να συνεχίσει να λειτουργεί σήμερα έχει υποστεί μεταγενέστερες παρεμβάσεις, οπότε αυτές πρέπει να δηλωθούν.

Η εγκύκλιος 4 έδωσε  μια λύση, βάσει της οποίας ο μηχανικός γνωματεύει για το προ 55 με βάση μορφολογικά-κτιριοδομικά χαρακτηριστικά και υπάγει τις μεταγενέστερες του 1955 αυθαίρετες κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.