Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - διαδικασία, δικαιολογητικά, οικονομικά θέματα, κ.λ.π.


Recommended Posts

Η αμοιβή συμβούλου κατατίθεται στον τραπεζικό λογαριασμό του συμβούλου στο τέλος όταν θα κατατεθούν τα χρήματα στους προμηθευτές. Ο τραπεζικός λογαριασμός δίνεται μέσω υπεύθυνης δήλωσης, μαζί με την υποβολή των τιμολογίων εξόφλησης των εργασιών των προμηθευτών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω περίπτωση πελάτη, ο οποίος ολοκλήρωσε τις εργασίες αρχές Αυγούστου, έχουμε καταθέσει τα χαρτιά από τέλος Αυγούστου και ακόμα δεν τον έχουν φωνάξει για να βάλει την τελική υπογραφή για να γίνει η τελική εκταμίευση. Ας μην το σχολιάσω αυτό...

Το θέμα είναι ότι κάπου άκουσε ότι μπορεί τώρα να κάνει έξτρα εργασίες (επίτοιχο λέβητα), με την προυπόθεση λέει να ανεβαίνει άλλη μία κατηγορία (το οποίο ισχύει γιατί είναι Γ γεμάτο προς Β). Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο; Μου φαίνεται ράδιο αρβύλα. Να σημειώσω ότι ο προυπολογισμός της αρχικής προέγγρισης ήταν πάνω κάτω αυτός που πραγματοποιήθηκε τελικά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση:

 

Στο σαιτ του υπεκα διαβάζω πως έχουμε 3 μήνες προθεσμία για την εκτέλεση των παρεμβάσεων απ'την ημέρα υπογραφής της σύμβασης (σε περίπτωση που δεν χορηγηθεί προκαταβολή) ή 3 μήνες απ'την εκταμίευση της προκαταβολής. Επίσης αναφέρει πως μπορούν να δωθούν παρατάσεις έως και 12 μήνες.

Επειδή στο πατρικό μου, λόγω καιρού εννοείται πως δε μπορούμε να τελειώσουμε τις εργασίες, πρέπει να πάρουμε μια παράταση για καλό και για κακό.

 

Εχει κάποιος συνάδελφος υπόδειγμα αίτησης με τέτοιο περιεχόμενο να μου στείλει/ανεβάσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αν η άδεια είναι 162τμ και έχει γίνει αυθαίρετη κατασκευή άλλα 18 τμ ,

έχουν πληρωθεί τα 500ευρώ για να τακτοποιηθεί με τον 4178 αλλά δεν έχει περαιωθεί η διαδικασία τότε μπαίνει στο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και εγώ...

 

Για να είσαι στο 70% επιδότηση πρέπει να έχεις ατομικό εισόδημα <=12.000€.

 

Διάβασα όμως ότι αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας για να σε εγκρίνει η τράπεζα χωρίς εγγυητή (δέχονται μόνο Α' βαθμού συγγενής με όρια ηλικίας + εισοδήματος)  πρέπει να έχεις ατομικό εισόδημα >=12.000€

 

Δηλαδή σύμφωνα με τα παραπάνω μπαίνεις στο πρόγραμμα μόνο αν το ετήσιο εισόδημα σου είναι 12.000,00€ !! Ακούγεται λάθος και ελπίζω να είναι. 

 

Αν έχεις 11.000€  ατομικό εισόδημα μπορείς να ζητήσεις να εγκριθείς για μικρότερο ποσό ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις κάτω από 12000 εισόδημα (αν και σε πελάτη μου είπαν για 10000), δεν δέχεται η τράπεζα να σου δώσει δάνειο, εάν δεν βάλεις εγγυητή.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι για τους αγρότες το ελάχιστο ατομικό εισόδημα είναι 8.000€, μισθωτούς/συνταξιούχους 10.000€, και τους ελεύθερους επαγγελματίες 12.000€. Τι είδους λογική είναι αυτή δεν την καταλαβαίνω.

 

Δηλαδή ο αγρότης είναι πιο αξιόπιστος δανειολήπτης από έναν ελεύθερο επαγγελματία??

 

Γιατί το "ελάχιστο εισόδημα" θεσπίζεται για να προστατέψει την τράπεζα θεωρητικά. 

 

Αν αυτά που έγραψα ισχύουν πρακτικά πετάνε από το πρόγραμμα μεγάλο ποσοστό από τους ελεύθερους επαγγελματίες αν δεν έχουν κατάλληλο εγγυητή.

Link to comment
Share on other sites

Eτσι ακριβώς Πάνο είναι.

 

Εμένα είχαν "κοψει" τον πατέρα μου στην Εθνική, για τις 12.000ε. Που τότε, ένα χρόνο πρίν ήταν 14.000.

 

Y.G. για την πιο πάνω ερώτηση μου #94 κάποια απάντηση συνάδελφοι...;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Στο σαιτ του υπεκα διαβάζω πως έχουμε 3 μήνες προθεσμία για την εκτέλεση των παρεμβάσεων απ'την ημέρα υπογραφής της σύμβασης (σε περίπτωση που δεν χορηγηθεί προκαταβολή) ή 3 μήνες απ'την εκταμίευση της προκαταβολής. Επίσης αναφέρει πως μπορούν να δωθούν παρατάσεις έως και 12 μήνες.

Επειδή στο πατρικό μου, λόγω καιρού εννοείται πως δε μπορούμε να τελειώσουμε τις εργασίες, πρέπει να πάρουμε μια παράταση για καλό και για κακό.

 

Εχει κάποιος συνάδελφος υπόδειγμα αίτησης με τέτοιο περιεχόμενο να μου στείλει/ανεβάσει;

 

Ξερω γίνομαι πρήχτης...άλλα κάποιος συνάδελφος για το άνωθεν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.