Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aεροφωτογραφίες του ΟΚΧΕ (και) απο το ΤΕΕ


Kane

Recommended Posts

@Gio

 

Πολλές είναι είτε διαβαθμισμένες ή δεν έχουν περαστεί στο σύστημα. Γι' αυτές δε θα σου εμφανίσει την επιλογή προεπισκόπησης, οπότε μοναδική λύση είναι η επίσκεψη στα γραφεία της ΓΥΣ (αν θέλεις να δεις το περιεχόμενό της).

Επίσης, κάνε μία δομική και με τον IExplorer. Resize το παράθυρο για να σου εμφανίζει το χάρτη και επέλεξε κατά τον ίδιο τρόπο τη φωτογραφία που σε ενδιαφέρει.

Edited by tlsman
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω μιλησει με τη ΓΥΣ.

Υπαρχει φορμα για ζητηση α/φ.

ΜΟΝΟ ετσι μπορουν να σας απαντησουν εγγραφως τι υπαρχει και τι οχι.

Στο γεωευρετηριο (το οποιο ειναι αθλιο) δεν θα βγαλλετε ακρη!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά πρέπει να το βάλω κι εδώ....

 

 

Λέτε μήπως να είχαμε τη λύση .......μπροστά μας;;;;;;

Παραθέτω ερωταπάντηση για διευκρινίσεις του Ν.4178:

 

"......35. Η google earth έχει αεροφωτογραφίες προ 2004 ( 15-6-2003 ) και στην οποία αποτυπώνεται η οικοδομή μπορεί αυτή να αποτελεί τεκμήριο παλαιότητας; Με τον Ν.4014 είχε ανακοινωθεί από τον τότε Υπουργό ότι οι Α/Φ από google earth θα γίνονται κανονικά αποδεκτές. Αναλογικά λοιπόν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως απόδειξη για την παλαιότητα και στον Ν.4178.....".
 
Γνωρίζει κανείς αυτή την ανακοίνωση του τότε Υπουργού;;;;;;;;
Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επαναφέρω την κουβέντα για τον ΟΚΧΕ γιατί συνάδελφοι αντικειμενικά, αυτό είναι το πληρέστερο αρχείο από το οποίο περιμένουν πολλοί συνάδελφοι να καλυφτούν.

Και αντικειμενικά δημιουργείται μεγάλο θέμα με την κατάθεση των δικαιολογητικών εντός εξαμήνου, γιατί σε περίπτωση που δεν έχουμε πρόσβαση στο αρχείο αυτό, μένουμε ξεκρέμαστοι ως προς την υποβολή των αποδεικτικών παλαιότητας.

 

Η ΓΥΣ παρεπιπτόντως είναι για τον $#!%. Και όχι από δικό τους φταίξιμο καθώς καλούνται να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά που άναψε μία κυβέρνηση του $^$@. Αλλά όταν πηγαίνω και έχω 6 υποθέσεις αυθαιρέτων που θέλω να εξετάσω, και θέλω να δω και διαφορετικές χρονολογίες για να δω αν μου κάνουν οι α/φ ή γιατί υπάρχουν σε διάφορες χρονολογίες αυθαιρεσίες και μου λέει δεν υπάρχει περίπτωση γιατί δεν προλαβαίνουμε, υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.

 

Επειδή η λύση δεν είναι να παραγγέλνουμε κατά δεκάδες τις α/φ ελπίζοντας να πέσουμε μέσα (με ανάλυση 1:30000 και βάλε), πρέπει να υπάρξει μέριμνα για αυτό.

 

Τον πόνο μου λέω, αλλά νομίζω αφροά αρκετούς συναδέλφους από την κουβέντα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, και πρέπει να πιέσουμε να λυθεί το θέμα που τόσο, ηλίθια, για την σημερινή συγκυρία προέκυψε με την διάλυση του  ΟΚΧΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ιστορία με τον ΟΚΧΕ που γίνεται (ακόμη) ΕΚΧΑ έχει πολύ περισσότερα παρακλάδια ...

Ο ΟΚΧΕ διαχειριζόταν δημόσιο χαρτογραφικό και άλλο υλικό.

Με την αδρανοποίησή του (και μέχρι την έναρξη της ΕΚΧΑ) δεν επιτρέπει πλέον την πρόσβαση σ' αυτό.

Ζήτησα από τον ΟΚΧΕ χαρτογραφικό υλικό για σημαντικό δικαστήριο.

Μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να μου δώσουν και να απευθυνθώ στην ΕΚΧΑ (μάλιστα στο γραφείο προέδρου).

Από εκεί μου απάντησαν ότι μέχρι την εκκαθάριση δεν μπορούν να μου δώσουν απολύτως τίποτε.

Στην ερώτησή μου πότε θα ολοκληρωθεί η εκκαθάριση ... μου απάντησαν άγνωστο.

Στην ερώτησή μου τι θα γίνει αν απευθυνθώ στον υπουργό για ειδική άδεια λόγω σημαντικότητας ... μου απάντησαν ότι δεν θα γίνει απολύτως τίποτε.

Στην ερώτησή μου γιατί ... μου απάντησαν γιατί έτσι λέει ο νόμος και ο υπουργός κάτω από αυτόν.

 

Μήπως πρόκειται για άλλη μία αντισυνταγματικότητα νόμου ;

Link to comment
Share on other sites

Αποτελεί "δείγμα" του γνωστού πλέον "...ελληνικού μπάχαλου" ή αλλιώς της φιλοσοφίας "...σε δουλειά να βρισκόμαστε χωρίς όμως κανένα αποτέλεσμα"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.