Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού για μεταπήδηση δήλωσης από 4014 σε Νέο νόμο...


Recommended Posts

Νομίζω η προσέγγιση εξαρτάται από πολλά πράγματα. 'Αλλο να σε περιμένουνε 80 μεταφορές κι άλλο 10. Άλλο να απευθύνεσαι σε πελάτη που δεν έχει να πληρώσει το χαράτσι κι άλλο σε ιδιοκτήτη με αυθαίρετη βίλα σε μη χαρακτηρισμένη δασική περιοχή. Άλλο να απευθύνεσαι σε συγγενή, φίλο ή σταθερό σου ή εν δυνάμει μελλοντικό πελάτη κι άλλο σ΄ έναν που σε βρήκε στο internet.

 

Σε όλα αυτά να μην ξεχνάς:

1. Το συντριπτικό ποσοστό (είχα ακούσει κάτι για 95%) δεν έχει ανεβάσει όλα τα στοιχεία.

2. Το ΔΕΔΟΤΑ δεν είχε νομοθετηθεί.

3. Το σύστημα έκλεισε παράνομα ένα μήνα πριν.

  Δηλαδή, με λίγα λόγια μπορείς να πείσεις με επιχειρήματα τον πελάτη πως ΔΕ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ!!!

Όποιος δεν καταλαβαίνει δεν τον θέλω για πελάτη μου και όπως είπε πολύ ωραία πιο πάνω ο ΙΑΣΟΝΑΣ υπάρχει κι ο δρόμος της παραίτησης, που θα πληρώσει και περισσότερα.

Ο μόνος τζάμπας που ζει είναι αυτός της κωλοδιαφήμισης.

 

 

Edited by Giorgos Georgiou
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τζάμπας που ζει είναι αυτός της κωλοδιαφήμισης.

Link to comment
Share on other sites

 

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ:

 

"Θέλω να θέσω ένα καίριο ερώτημα..

 

Όσο περνάνε οι μέρες πρέπει σιγά σιγά να ενημερώνουμε τους πελάτες που είχαμε απο τον 4014, ότι πρέπει να μεταφερθούν στον 4178, ειδικά αυτούς για τους οποίους δεν προλάβαμε να βάλουμε όλα τα απαραίτητα αρχεία στο σύστημα πριν μας τελειώσει ο 4014..

 

Το ξέρω ότι πολιτική του site είναι να μην μιλάμε ανοιχτά για αμοιβές και ότι τις αμοιβές τις ορίζει ο κάθε μηχανικός μόνος του, αλλά θα θελα να μου πείτε πως προσεγγίζετε την αμοιβή για τις συγκεκριμένες περιπτώσεις των υποθέσεων 4014 που μεταφέρουμε στον νέο νόμο..

 

Εγώ φοβάμαι ότι αν τους πάρω τηλέφωνο και απαιτήσω μια αμοιβή για μεταφορά, ότι θα έχω μια αντιμετώπιση εχθρική από τον πελάτη και ίσως αυτό δεν είναι καλό για την μελλοντική συνεργασία μου μαζί του..

Κοινώς ένας έξυπνος-εξυπνάκιας πελάτης μπορεί να μου πει 'αφού είχαμε τελειώσει την διαδικασία στον 4014 και τώρα ακούω από τιβί ότι η μεταφορά είναι απλά ένα μικρό παράβολο και ότι τα ίδια αρχεία ουσιαστικά θα βάλεις ως μηχανικός στο σύστημα, τι μου ζητάς αμοιβή; Αφού στα δωσα τα 1000 €, δεν θέλω ούτε 200 € τώρα να σου δώσω!'.

Και εντάξει η μία λύση είναι να του αντιμιλήσω και να 'χω ρήξη μαζί του, αλλά αυτό μακροπρόθεσμα δεν θα είναι επαγγελματικά σωστό.

 

Εννοείται βέβαια πως θέλω να αμείβομαι για τις ώρες δουλειάς μου, αν και η αλήθεια είναι ότι την Β' φάση την είχα αφήσει σχετικά πίσω περιμένοντας από παράταση σε παράταση, καθώς και ήθελα να δω με κρατήσεις ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ τι θα γίνει κλπ.. Στις πιο πολλές μάλιστα περιπτώσεις εξασφάλιζα όλα τα σχετικά έγγραφα που μου χρειαζόντουσαν και έδινα και ολοκληρωμένη υπαγωγή-5σελιδο και φυσικά μου εξοφλούσαν όλο το ποσό και έκοβα και την απόδειξη μου..

 

Πως παρουσιάζετε εσείς στον πελάτη σας αυτή την κατάσταση λοιπόν; Ποια είναι τα επιχειρήματα για είσπραξη αμοιβής; Η διόρθωση των σχεδίων λόγω νέων συντελεστών και κατηγοροιοποίησης των αυθαιρεσιών, καθώς και η συγγραφή νέων υπεύθυνων δηλώσεων- εξουσιοδοτήσεων; Δεν ζητάω μαθήματα 'δημοσίων σχέσεων', απλά μέσα από διάλογο μεταξύ μας ίσως βρεθεί κάποιος σωστότερος τρόπος προσέγγισης του θέματος.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απόψεις επί του θέματος. "

 

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ, ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙΡΟΣ, ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΚΟΜΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ..

 

Y.Γ. 'ΙΑΣΟΝΑΣ' ευχαριστώ!

 

Όπως αναφέρθηκε εξαρτάται από την περίπτωση, Προσωπικά δεν μπάινω καν στην διαδικασία να ενημερώσω πως αν είχα ανεβάσει και τα σχέδια δεν θα απαιτούνταν η μεταφορά.Λέω σε όλους πως ειναι υποχρεωτική γιατί ο νόμος βγήκε αντισυγματικός. Γίνεται νέος έλεγχος της δήλωσης με τα δεδομένα αυτού του νόμο προκειμένου να διαπιστωθεί σε ποια κατηγορία ανήκει για το αν θα χρειαστεί να έρθει ελεγκτής. Καινούριες δηλώσεις , καινούριοι υπολογισμοί . Έτσι κάπως το δικαιολογώ . Και φυσικά εξαρτάται και από τι αμοιβή είχα συμφωνήσει και το πόσο τελικά κόπο δαπάνησα και στην κάθε περίπτωση, Πχ αν πήρα καλή αμοιβη και δεν με παίδεψε καθόλου η συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να μην του ζητήσω και τίποτα(το παράβολο του τεε μόνο και κάτι για τον κόπο που λένε). Αν όμως είχα πάρει αμοιβή πολύ μικρή  που είχα συμφωνήσει μερικά στην άρχη πριν δω με τι μπλέκω και λόγω του ανταγωνισμού των 500αρικων τότε θα του ζητήσω τουλάχιστον  τα μισά ακόμα. 

Πάντως οι περισσότεροι δεν αντέδρασαν μόλις τους είπα για έξτρα αμοιβή , επειδή μάλλον ήταν και σε λογικά πλαίσια αυτά που ζητούσα. Κανα δυο που το παίξαν τρελίτσα τα έριξα όλα στον Καλαφάτη..

 

Έπαιξε και ρόλο ότι είχα πολλές περιπτώσει όπου η μεταφορά τους συνοδέυτηκε και με μειωση προστίμου λόγω πολύτεκνων -τρίτεκτων ή και λόγο συμπλήρωσης του 30% των δόσεων.Εκεί από την στιγμή που γλυτώνει και πολλά χρηματα σε παίρνει να ζητησεις και κάτι παράπάνω για εσένα

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν δίνουμε τίποτα. Δεν ξέρουμε τι να δώσουμε. Όταν μας πουν από το ΤΕΕ τότε θα μάθουμε..... Μέχρι τότε ...υπομονή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τα κάνει δεκτά ο συμβολαιογράφος, αν δεν αναφέρουν τα του 4178.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρέπει να γίνουν νέα σχέδια, πρέπει το σύστημα να απαιτεί αναφορά στο σύστημα αμοιβών για τις μεταφορές δηλώσεων. Ισχύει κάτι τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.