Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού για μεταπήδηση δήλωσης από 4014 σε Νέο νόμο...


Recommended Posts

 

Δεν σκέφτομαι έτσι σε καμία περιπτωση. Απλά το έβαλα σαν παράδειγμα προς αποφυγή. Προφανώς παραξηγήθηκα. Sorry αν έδωσα λαθος εντύπωση. Αυτά συμβαίνουν στον γραπτό λόγο.

 

Συγγνώμη, αλλά δεν αναφερόμουν στο δικό σου post αλλά στο προηγούμενο ακριβώς!!!

Μπράβο στο χιούμορ σου!!!!

 

 

 

 

Ιασονα, ας κανουμε μια κουβεντα, περα απο προσωπικες παγιες αποψεις.

 

Και μενα η λογικη μου ειναι να κραταω ψηλα τις αμοιβες και σε κουβεντες με συναδελφους εχω παρεξηγηθει πολλες φορες.

 

Φυσικα εχεις δικιο για την ευθυνη.

Αλλα μηπως απαλλασεσαι απο την ευθυνη του Ν4014 και φερεις μονο την ευθυνη του νεου Νομου?

 

Εμενα το πελατολογιο μου (λογω και της κλειστης, σχετικα, κοινωνιας) ειναι κυριως γνωστοι, συγγενεις, φιλοι κτλ.

Οχι οτι θα τους χαριστω, αλλα δεν ειναι περαστικοι.

 

Θεωρω λοιιπον οτι η "επαναχρεωση" ισως ειναι υπερβολη.

 

 

 

Όλα σωστά όσα αναφέρεις!

Η αμοιβή που ζητούσα για δηλώσεις 4014 (το έχω γράψει κι άλλες φορές εδώ) ήταν 1.250 (εντός) και 1.750 (εκτός)....

Θα ήθελα να ήταν περισσότερο, αλλά .....ο υγιής ανταγωνισμός γαρ......

 

Βεβαίως και απαλλάσσεται κάποιος από την ευθύνη του 4014, αν η δήλωση πάει στον νέο νόμο (κρατάω κάποιες επιφυλάξεις που έχουν σχέση με τη διαδικασία που θα επιλέξουν για να γίνει αυτό).

 

Θ' αναγκαστώ όμως να κάνω νέα σύμβαση με τον πελάτη μου για τις νέες πιά ευθύνες.

Θυμίζω, όπως ο γιατρός τη νέα εγχείριση!!!!

Θα το "εκμεταλλευτώ" και θα πάρω ξανά την αμοιβή μου!!!!

Τέτοιες εποχές που ζούμε είναι επιβεβλημένο!!!!!

Για να διαφυλαχτεί το "κύρος" ενός επαγγελματία είναι επιβεβλημένο!!!!!

Για να τη "σπάσω" σε κάτι μ@λάκες "νομοθετούντες" είναι επιβεβλημένο!!!!

 

Μία τέτοια συζήτηση και μάλιστα σε "δημόσιο" topic δεν βοηθάει. 8-)

Αν θέλετε το πάω στα CMS.

 

 

Το σκέφτηκα κι εγώ πριν το αρχίσω ως θέμα.

Θεωρώ πως είναι καλύτερα εδώ και για τους υπόλοιπους συναδέλφους και κυρίως για τους φίλους - ιδιοκτήτες - πελάτες μας για να διομορφώσουν άποψη και γνώμη από τους ειδικούς κι όχι από τους μ@λάκες δημοσιογραφούντες ή νομοθετούντες.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο πελάτης είναι όπως τον μάθεις.

Εάν του έκανες δήλωση με 500ευρώ, δεν μπορείς να απαιτήσεις μεγάλη αμοιβή ώστε να τον περάσει στο νέο νόμο.

Φοβάμαι ότι θα γίνει μια μεγάλη ανακύκλωση πελατών, όσοι είχαν πάει σε προσφοράκιδες θα θιγούν από την έχτρα αμοιβή που πρέπει να πληρώσουν και θα βγουν στο κυνήγι άλλου μηχανικού.

Κάπου εκεί θα προκύψουν σημεία και τέρατα ελέγχοντας δουλειές συναδέρφων και οι ευθύνες εκτοξεύονται.

 

Από την άλλη τα πράγματα έχουν δυσκολέψει ακόμα περισσότερο σε σχέση με τους πρώτους μήνες του 2012.

Πραγματικά ζηλέυω τη ροή δουλειάς που είχα τότε και τις αμοιβές που συμφωνούσα, όχι μόνο ως ποσά αλλά κυρίως λόγω της ευκολότερης διαπραγμάτευσης.

 

Φοβάμαι λοιπόν ότι πρέπει να προσαρμοστούμε σε μια νέα πραγματικότητα, που μας θέλει να πρέπει να εκτιμήσουμε την οικονομική συγκυρία του σήμερα και τον όγκο δουλειάς κυρίως ελέγχοντας φακέλους άλλων συναδέρφων (που θεωρώ πιθανότατο να συμβεί).

Πόσο κοστίζει όλο αυτό? Δεν ξέρω ακόμα, πιθανόν όχι 1500 ευρώ και σίγουρα όχι 200 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θεωρώ δύσκολο από έναν άνθρωπο που μου έδωσε 1800€ να ζητήσω πάλι 1800€. Ακόμα είμαι υπό σκέψη για το ποσό, το οποίο θα είναι ανάλογο του τι θα μας ζητάνε....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω αν και παντα ημουν υπερμαχος των καλων αμοιβων.....ΑΛΛΑ τοπροβλημα ειναι οτι δεν μπορει να κατανοησει ο πελατης τι συμβαινει....ειμαι σιγουρος για αυτο.....παντως μοα αμοιβη της ταξεως του 50% της αρχικης νομιζω ειναι θεμιτη.....φυσικα αν δεν ζητησουν αλλα πραγματα.....

Link to comment
Share on other sites

Ένα 500αρικο flat δίχως ΦΠΑ, για κάθε δήλωση που θα πρέπει να μεταπηδήσει από τον "παλιό" νόμο 4014 στον νέο που θα βγει.

- 26% αυτοτελής φορολόγηση, μένoυν 370

- εισφορές ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ (αν δεν καταργηθούν, αλλά θα πρέπει να υπάρχει a priori η δυνατότητα να τις καλύψω) 50-70, μένουν στην χειρότερη 300 στο χέρι (χώρια βενζίνες και ό,τι άλλο χρειαστεί).

 

Πιστεύω για ένα εντελώς διαφορετικό έργο (νέες ΑΠΥ, αναθέσεις, νέοι έλεγχοι, νέοι υπολογισμοί, νέες κρατήσεις κλπ) είναι μια τίμια τιμή, ειδικά για τις εποχές που ζούμε.

Ούτε θα πάμε να βγάλουμε από την μύγα ξύγκι, ούτε θα δουλεύουμε και θα πεινάμε ταυτόχρονα. Το πάθημα ελπίζω να έγινε μάθημα για τους περισσότερους μας.

 

Θέλει ο ιδιοκτήτης -στις περισσότερες περιπτώσεις- να έχει τελικά την ιδιοκτησία του ρυθμισμένη για πάντα και όχι για 30 χρόνια, που σημαίνει αυτομάτως ότι εγώ θα είμαι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ και όχι για 30 χρόνια? Θα του κοστίσει 500 * 1,23 = €615 παραπάνω . Απλά πράγματα.

 

Αν το 500αρικο γινόταν 200αρικο - διότι μερικοί σίγουρα θα σκέφτηκαν και μια τέτοια τιμή, αν όχι και μικρότερη (!) - , τότε το τελικό που μένει στο χέρι είναι 80 ευρώ...

 

Και εννοείται περιμένουμε πρώτα να ψηφιστεί σε ΦΕΚ, να αναφερθούν και οι νόμιμες αμοιβές, και μετά πράττουμε αναλόγως

 

Υ.Γ. ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ, ΕΙΤΕ ΠΑΛΙΑ ΕΙΤΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΝΕΑ ΑΔΕΙΑ, ΖΗΤΑΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟΥ ή ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΒΟΛΟΥ

Edited by cv01302
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε όσα αναφέρονται έχω να προσθέσω τα παρακάτω.

Η κουβέντα για τις εκπτώσεις στις αμοιβές είναι πολύ παλιά. Ακόμα και σε καλές εποχές που υπήρχαν πολλές δουλειές (και καλοπληρωμένες) υπήρχαν συνάδελφοι που έκαναν εκπτώσεις. άλλοι επειδή η αμοιβή ήταν μεγάλη, άλλοι γιατί ο πελάτης ήταν γνωστός, άλλοι λόγω νοοτροπίας.

Δυστυχώς όμως εμείς οι ίδιοι καλιεργήσαμε στους πελάτες μας μια κακή νοοτροπία. Αν μας έδιναν μια άδεια μετατρεπόμασταν στον μόνιμο τεχνικό τους σύμβουλο. Οι πιό παλιοί θα έχουν ακούσει εκφράσεις του τύπου "Έχω ένα οικοπεδάκι στην ...... , δε βγάζεις κανένα σχεδιάκι να δούμε τι κτίζει;" (προφανώς δωρεάν) ή "Έχω στο χωριό το πατρικό μου και θέλω να το επισκευάσω, δεν πεταγόμαστε να δεις τι πρέπει να κάνω;"

Την πρώτη φορά που αντέδρασα λέγοντας ότι αυτό πληρώνεται με κοίταξαν λες και είχα έλθει από τον Αρη.

Άλλωστε ακόμα και οι νεώτεροι συνάδελφοι πόσες φορές έχουν αντιμετωπίσει παλιούς πελάτες οι οποίοι επανέρχονται ζητώντας υπογεγραμμένα αντίγραφα παλαιών σχεδίων (=ευθύνη) και δεν ρωτάνε πόσο κοστίζει ούτε καν για τα μάτια;

Είναι θέμα νοοτροπίας και του τρόπου που μας αντιμετωπίζουν οι πελάτες. Στα μάτια τους ξεπετάμε ένα "σχεδιάκι" και τελειώσαμε. Επομένως τι αμοιβή ζητάμε;

Ενώ λοιπόν συμφωνώ με τον Ιάσονα πιστεύω ότι θα είναι δύσκολο να αλλάξουμε αυτή τη νοοτροπία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε ακόμα και οι νεώτεροι συνάδελφοι πόσες φορές έχουν αντιμετωπίσει παλιούς πελάτες οι οποίοι επανέρχονται ζητώντας υπογεγραμμένα αντίγραφα παλαιών σχεδίων (=ευθύνη) και δεν ρωτάνε πόσο κοστίζει ούτε καν για τα μάτια;

Είναι θέμα νοοτροπίας και του τρόπου που μας αντιμετωπίζουν οι πελάτες. Στα μάτια τους ξεπετάμε ένα "σχεδιάκι" και τελειώσαμε. Επομένως τι αμοιβή ζητάμε;

Ενώ λοιπόν συμφωνώ με τον Ιάσονα πιστεύω ότι θα είναι δύσκολο να αλλάξουμε αυτή τη νοοτροπία.

Όσο αυτοί που θέλουμε να αλλάξουμε την κατάσταση θα είμαστε μειοψηφία, η κατάσταση δεν θα αλλάξει γιατί ο πελάτης ρωτώντας σε άλλους 1-2 μηχανικούς θα βρίσκει κάποιον να του το κάνει τσάμπα. Αν αποφασίζαμε οι περισσότεροι να εφαρμόσουμε άλλη πολιτική στις χρεώσεις τότε το πράγμα θα άλλαζε εύκολα και αμέσως. Θα ρωτούσε ο πελάτης σε εμάς, θα ρωτούσε σε έναν δεύτερο, θα ρωτούσε και τρίτο και όλοι θα του έλεγαν "χρέωση". Θα το έπαιρνε λοιπόν χαμπάρι ότι δεν γίνεται αλλιώς και θα τα έσκαγε. Τώρα αν κάποιος είχε την υπομονή να τρέξει να ρωτήσει σε 10 μηχανικούς μέχρι να βρει τον ένα που δεν θα χρέωνε, χαλάλι του.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω σ αυτούς τους 1-2 μηχανικούς του 200-ρικου να τους έρθει το ΤΣΜΕΔΕ και η εφορία και τότε τα λέμε...

Δυστυχώς και εδώ έχουμε στρεβλή κατάσταση!

Θα έπρεπε όσοι συνάδελφοι δε πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ,

να μην έχουν δυνατότητα να μπαίνουν στο σύστημα του ΤΕΕ και να υποβάλλουν δηλώσεις αυθαιρέτων και όχι μόνο...

Και τότε η κατάσταση θα ήταν καλύτερη για όλους μας!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο αυτοί που θέλουμε να αλλάξουμε την κατάσταση θα είμαστε μειοψηφία, η κατάσταση δεν θα αλλάξει γιατί ο πελάτης ρωτώντας σε άλλους 1-2 μηχανικούς θα βρίσκει κάποιον να του το κάνει τσάμπα.

Ισχύει.

Λαμβάνω καθημερινά την ίδια άποψη από συναδέρφους. Πληρώθηκα λένε για τον 4014, γιατί να ξαναπληρωθώ για τη μετάβαση? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.