Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού για μεταπήδηση δήλωσης από 4014 σε Νέο νόμο...


Recommended Posts

θα πω την ρηση του λαου¨

 

 

οποιος ανακατευεται με τα πιτουρα τον τρων οι κοτες.....ενας φιλος γιατρος παει και κανει μερικες ενεσουλες bottox σε καφε που διοργανωνουν κυριες στα βορεια προαστια.....και βγαζει αρκετα χρηματα....εμεις και την αμοιβη μας φοβομαστε να πουμε στον πελατη....

Edited by mixyak790
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω γιατι το λενε αυτο!

 

Διοτι  προκειμενου να παρουν την δουλεια του 4014 μαγειρευαν το προστιμο ωστε να βγει "φιλικο" στον πελατη και τωρα φοβουνται πως αν παει νεος μηχανικος θα ανακαλυψει τους σκελετους τους!

Ξερεις ποσες δουλεις 4014 εχασα επειδη διαφοροι μηχανικοι εβγαζαν το προστιμο στα "μετρα" των πελατων?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει.

Λαμβάνω καθημερινά την ίδια άποψη από συναδέρφους. Πληρώθηκα λένε για τον 4014, γιατί να ξαναπληρωθώ για τη μετάβαση? :roll:

Δηλαδή τους χαλάει να πληρώνονται! Δεν πρέπει να υπάρχει παγκοσμίως άλλο τέτοιο φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τους να συνεχίσουν να ...συμπεριφέρονται με τον τρόπο αυτό!!!!!

Θα βγουν τα πάντα στην ...επιφάνεια όταν έλθει η ώρα της ηλεκτρονικής ταυτότητας!!!!

Και τότε δεν θα μπορούν ν' αλλάξουν τίποτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για το συγκεκριμένο θέμα και έτσι όπως έχουν τώρα τα πράγματα τι έχετε να πείτε ? 

 

Επίσης θα αρχίσετε να ειδοποιείτε από μόνοι σας τους πελάτες σας για το αν θέλουν να μεταφέρουν την δήλωση τους, γιατί μπορεί οι πιο πολλοί να μην έχουν πάρει χαμπάρι τι συμβαίνει ?

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα τις δήλώσεις του ...κ.  Καλαφάτη σχετικά με τις αμοιβές των μηχανικών με το νέο νόμο και ανατρίχιασα. Μεταξύ των άλλων, όταν η δημοσιογράφος ρώτησε "...και τι γίνεται με την αμοιβή των μηχανικών με την ένταξη των παλαιών δηλώσεων στο νέο νόμο?", αυτός απάντησε ότι είναι θέμα ελεύθερης διαπραγμάτευσης μεταξύ τους και επίσης: άν ο μηχανικός δεν έχει ολοκληρώσει την β' φάση για τα αυθαίρετα του Ν4014/11, ο ιδιοκτήτης μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν μου έχεις τελειώσει τη δουλειά.....άρα τι extra λεφτά ζητάς????? Συνάδελφοι, μπήκα σε γραφείο λογιστικό και δίπλα στο φωτοτυπικό γραφόταν το κόστος της φωτοτυπίας, αν για κάποιον χρησιμοποιηθεί.Φυσικά δεν το επικρωτώ αλλά.... Εμάς ποιός στο δια......λο μας πληρώνει όλα αυτά τα.........έντυπα και κάργα έντυπα και και και ????????? Κατά τ' άλλα, όταν οι ιδιοκτήτες έρχοντια στα γραφεία και βλέπουν να είσαι μόνιμα σκυμένος στις κ...λο.Ε/Α και τις εγκυκλίους προκειμένου να μπορέσεις να δουλέψεις, τους έχουν δημιουργήσει τέτοιες εντυπώσεις οι χ,ψ, ΚΑΛΑΦΑΤΗΔΕΣ ότι άντε πάλι θα τα οικονομήσετε εσείς οι μηχανικοί. Ηταν ένα ξέσπασμα συνάδελφοι για όλα αυτά τα περί αμοιβών και επίσης ακούγοντας τέτοιες μ..... από αναπληρωτές, λέω καλύτερα να πάω στην παραλία να πιώ καφέ παρά να δουλεύω τις δηλώσεις του Ν4178 και να σκάει η πατσά μου μην κάνω λάθος και υποστώ τις ΠΟΙΝΕΣ για 500ευρώ. Γνώμη μου και αυτό κάνω, απαιτώ τα λεφτά μου γιατί όλοι το ξέρουμε δεν είναι τις πλάκας δουλειές τα αυθαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώ το συγκεκριμένο θέμα διότι μας αφορά όλους!!!!!

Και κυρίως διότι μας δίδεται μια ωραία ευκαιρία για να αποκτήσουμε κοινή αντιμετώπιση σε ένα μας θέμα.

Προφανώς ο Καλαφάτης και οι δημοσιογραφούντες (πόσο μάλλον οι ιδιοκτήτες αυθαιρέτων - πελάτες μας) αρέσκονται, ο καθένας για τους δικούς του λόγους να ενημερώνουν, να λάνε, να ισχυρίζονται κ.λπ. ότι, η μετάβαση μιας δήλωσης 4014 (ανεξαρτήτως στη φάση που αυτή βρίσκεται) θα μπορέσει να μεταπηδήσει πάρα πολύ εύκολα, με μια ηλεκτρονική αίτηση, στον καινούργιο νόμο!!!!

 

Την αίτηση προφανώς θα την κάνει ο αρμόδιος μηχανικός. 

Δεν υπάρχει περίπτωση θεωρώ ότι, να μπορεί να την κάνει ο ιδιώτης - ιδιοκτήτης - πελάτης μας.

Κάποιος πρέπει να φέρει τις ευθύνες της ένταξης στον νέο νόμο.

Προφανώς ο ιδιοκτήτης και παραλλήλως και ο μηχανικός του!!!!

 

Θα το κάνουμε τζάμπα;;;;;

Θ' αρκεστούμε σε 200 ευρώ;;;;

Θ' αναλάβουμε τις νέες ευθύνες, με ό,τι συνεπάγονται αυτές ...αγόγγυστα;;;;

Θα καθήσουμε να "φάμε το τυράκι της εξυπηρέτησης του πελάτη μας" ή θα παίξουμε "πρωτεύοντα" ρόλο;;;;

 

Δεν μπορεί να μας εξαναγκάσει ουδείς!!!!

Εμείς έχουμε τα αρχεία, εμείς κάναμε τη διαδικασία του 4014, εμείς έχουμε τις ευθύνες του 4014, εμείς καλύψαμε τις υποχρεώσεις μας που προκύπτουν από τη σύμβαση με τον πελάτη μας για τον 4014, εμείς πλέον εξοφληθήκαμε για τη συγκεκριμένη εργασία που αναλάβαμε, παραδώσαμε τα αναγκαία και απαραίτητα σε αυτόν και τέλος!!!!

 

Η νέα "αναγκαστική" διαδικασία επιφέρει νέες "αναβαθμισμένες" ευθύνες (ίσως και νέα εργασία, η οποία θα προκύπτει από τη διαδικασία που θ' αποφασίσουν) σε κάθε περίπτωση όμως απαραιτήτως νέα αυτοψία για επικαιροποίηση των δεδομένων!!!!

 

Η προσωπική μου θέση είναι κι αυτό θα ζητώ από όλους τους πελάτες μου για τον 4014, ξανά την ίδια αμοιβή αν χρειαστεί η δήλωση να μεταπηδήσει στον νέο νόμο!!!!! Με νέα σύμβαση για τη νέα ανάληψη των νέων ευθυνών. Κι αν δεν θέλει να πάει αλλού. Κι ας έλθει ο νέος συνάδελφος να του το κάνει τζάμπα ή έστω ....φτηνότερα!!!!

 

Χωρίς καμμία απολύτως "λύπηση" ή έκπτωση ούτε της τάξης του 10%!!!!!!

 

Κι αυτή τη θέση ΠΡΕΠΕΙ να την έχουμε όλοι μας!!!!!

Είναι ΕΥΚΑΙΡΙΑ που δεν πρέπει να την αφήσουμε να περάσει ανεκμετάλλευτη!!!

 

Απλώς για ενημέρωση και να σας δείξω ότι, "όποιος είναι και συμπεριφέρεται ως επαγγελματίας, πάντα στο τέλος βγαίνει ωφελημένος" και πολύ καλή σχέση με τους πελάτες του!!!

 

 

Αγαπητοί φίλοι, σήμερα ολοκλήρωσα 4 ραντεβού με πελάτες που εξοφλούσαν το πρόστιμο των δηλώσεων 4014 που είχαμε κάνει, με δόσεις. 

Ο σκοπός των ραντεβού ήταν η μεταπήδηση των δηλώσεών τους στο 4178.

Μετά από εκτενή συζήτηση το αποτέλεσμα ήταν "4 στα 4"!!!!

Δηλαδή, η αμοιβή για τη μεταπήδηση της δήλωσης από τον 4014 στον 4178 "έκλεισε" στο 60% της συμφωνηθείσας αμοιβής που είχε προηγηθεί και εξοφληθεί για τον 4014!!!!

Αυτό είχα περίπου πει, αυτό έκανα, δεν αντιμετώπισα απολύτως κανένα πρόβλημα, αυτό και θ' ακολουθήσω και για τις υπόλοιπες που έχω σε εκκρεμότητα!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Τι στο δι@ολο τους λες και τους "μαγεύεις"??? :)

Ακόμη δεν έχω επικοινωνήσει "ζεστά" για αυτό το θέμα με πελάτη, αλλά δεν νομίζω να φτάσω το 60% της αμοιβής του 4014.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς για ενημέρωση και να σας δείξω ότι, "όποιος είναι και συμπεριφέρεται ως επαγγελματίας, πάντα στο τέλος βγαίνει ωφελημένος" και πολύ καλή σχέση με τους πελάτες του!!!

 

 

Αγαπητοί φίλοι, σήμερα ολοκλήρωσα 4 ραντεβού με πελάτες......

Δηλαδή, η αμοιβή για τη μεταπήδηση της δήλωσης από τον 4014 στον 4178 "έκλεισε" στο 60% της συμφωνηθείσας αμοιβής που είχε προηγηθεί και εξοφληθεί για τον 4014!!!!

Αυτό είχα περίπου πει, αυτό έκανα, δεν αντιμετώπισα απολύτως κανένα πρόβλημα, αυτό και θ' ακολουθήσω και για τις υπόλοιπες που έχω σε εκκρεμότητα!!!!

Δηλαδη αν η αμοιβη σου για την τακτοποιηση με τον 4014 ηταν συμφωνημενη...πχ. 1000 και αυτα τα ειχες πληρωθει....τωρα για την μεταπηδηση στο νεο νομο 4178 θα σου δωσουν αλλα 600?

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ συμφωνημένες αμοιβές για τον 4014 δεν έπεσαν κάτω από τα 1.250 ευρώ (χωρίς τοπογραφικό)!!!

 

Και ναι, θ' αξιοποιήσω αυτή την ευκαιρία που μας προσφέρεται για να βγάλω όλα τα έξοδα του γραφείου κ.λπ. έως την ερχόμενη Άνοιξη!!!! Κι όποιου του αρέσει!!!! Αν δεν θέλει, ας πάει στον καλαφάτη, να του το κάνει αυτόματα!!!! Εγώ παραιτούμαι νόμιμα μέσω της γνωστής διαδικασίας της συγκεκριμένης εργασίας και να ψάξει να βρει άλλον συνάδελφο για να του το κάνει. Κι αν βρει φτηνότερα να μου τρυπήσει τη μύτη! Εγώ το "φώναζα" από την αρχή!!!! Δεν θα μας ξεφτιλίσουν αυτοί! Θα παίξουμε το ....παιχνιδάκι τους!

 

Δηλαδή, αν ανέθετε κάποιος μια δουλειά σε ένα δικηγόρο κι αυτός την "πήγαινε" μέχρι ένα σημείο (που προσδιορίζονταν μέσω της συμφωνίας τους) και τον πλήρωνε γι' αυτό, αν στη συνέχεια χρειάζονταν να ξαναγίνει η δουλειά διότι το κράτος έβγαλε κάποιο νέο νόμο δεν θα τον ξαναπλήρωνε;;;;;

 

Δηλαδή, αν ένας γιατρός σου έκανε μια εγχείριση και τον πλήρωνες γι' αυτό, αν σε ένα χρόνο χρειάζονταν να σου ξανακάνει την ίδια εγχείριση δεν θα τον πλήρωνες γι' αυτό;;;;;

 

Εμείς οι ίδιοι είμαστε υπεύθυνοι για τη στρατηγική που ακολουθούμε, για την πολιτική που εφαρμόζουμε στη δουλειά μας και για την εικόνα που διαμορφώνουμε στους πελάτες μας.....

 

P.S.

Την ερχόμενη εβδομάδα έχω κλείσει τα επόμενα 4 ραντεβού......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.