Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχές Σεπτεμβρίου θα είναι έτοιμη η νέα πλατφόρμα υπαγωγών στο νόμο περί αυθαίρετης δόμησης


dimitris GM

Recommended Posts

καλησπέρα συνάδελφοι,

θα ήθελα να μάθω τί γίνεται όταν κάποιος έχει τακτοποιήσει τον ημιυπαίθριο του με τον ν.3843 και έχει εξοφλήσει το πρόστιμό του. Λογικά , θα πρέπει να "περαστεί" στο νέο σύστημα του 4178, θα είναι όμως δωρεάν ή θα υπάρχει επιπλέον πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν δεν θα είναι εκτός εάν έχεις επιλέξει να παρέχεις δωρεάν υπηρεσίες προς τους πελάτες.

Εάν η μετάβαση θα είναι υποχρεωτική ή όχι, ακόμα δεν το γνωρίζουμε. Περιμένουμε την υπουργική απόφαση που θα ρυθμίζει αυτές τις διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου λογικό.

Άμα θέλεις θα το περάσεις (ο ιδιοκτήτης δλδ),

θα κάνεις τη διαδικασία όπως ορίζεται στον νόμο,

θα πάρεις οριστική κατεδάφιση άμα μπορείς,

θα θα θα,

και τέλος θα πληρωθείς κανονικά

γιατί εσύ θα κάνεις τη δουλειά σαν να μην είχε δηλωθεί ποτέ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μάλλον, δεν ήμουν σαφής, στο 'δωρεάν'. Η ερώτησή μου είναι αν θα υπάρχει επιπλέον πρόστιμο,πέραν αυτού που έχει ήδη εξοφληθεί. Δεν αναφερόμουν στην αμοιβή μου.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται, όπως είπε και ο ssouanis θα πρέπει η δήλωση να ελεχθεί από την αρχή με τα δεδομένα του 4178.

Δίχως συγκεκριμένα στοιχεία δεν μπορεί να υπάρχει απάντηση..

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται, όπως είπε και ο ssouanis θα πρέπει η δήλωση να ελεχθεί από την αρχή με τα δεδομένα του 4178.

Δίχως συγκεκριμένα στοιχεία δεν μπορεί να υπάρχει απάντηση..

 

και προφανώς θα πρέπει να δηλωθούν και οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες που δεν μπορούσαν να δηλωθούν με τον 3843.....

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάρχουν, ναι.

Είναι μεγάλη χαζομάρα κάποιος να κάνει μισές ή επιλεκτικές τακτοποιήσεις όταν σε 2-3-10 χρόνια θα έχουμε την ηλεκτρονική ταυτότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χρειαστεί οι περαιωμένες δηλώσεις του 3843 να ξαναπεράσουν από τον νέο νόμο!!!

Θα "κλείσουν" με την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

άρχισαν τα όργανα...

μόλις με πήρε ένας πελάτης και μου είπε να πατήσω το κουμπί για να υπαχθεί, η ρύθμιση που του έκανα με τον 4014, στον νέο νόμο γιατί έτσι άκουσε στην τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.