Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Έχω κι εγώ περίπτωση σε ακίνητο του '59, οριζόντια ιδιοκτησία ημιυπογείου, όπου η κάτοψη της άδειας δείχνει αποθήκη, ενώ η κάτοψη της σύστασης και όλα τα συμβόλαια δείχνουν κατάστημα με WC. Σύμφωνα δηλαδή με το άρθρο 11, παρ. 6α iv), μπορώ να δώσω βεβαίωση νομιμότητας για ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ; να πάω δηλ. με βάσει τα σχέδια της σύστασης και να αγνοήσω τα σχέδια της άδειας;;

 

Είχα στείλει το ίδιο ερώτημα στη φόρμα επικοινωνίας του ΥΠΕΚΑ,

και σήμερα (περίπου 1 εβδομάδα χρονικά) μου απάντησαν τα εξής:

(παραθέτω για ενημέρωση)

 

Η διάταξη δεν λέει οτι είναι νόμιμο, αλλά ορίζει οτι κατά την υπαγωγή της 

αυθαιρεσίας στο ν. 4178/13 αντί να κάνει ο μηχανικός νέο σχέδιο αποτύπωσης 

μπορεί να χρησιμοποιήσει το σχέδιο κάτοψης, το οποίο προσαρτήθηκε στην πράξη 

σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών στις περιπτώσεις αυτοτελών οριζοντίων ή 

καθέτων ιδιοκτησιών.

 

Υπενθυμίζω ότι αυτή η δυνατότητα υπάρχει μόνο για Οικοδομικές

Άδειες που εκδόθηκαν προ της 08.09.83 (Άρθρο 11, παρ. 6 α, iv)

Πάντως επιβεβαιώνεται και η απάντησή σου Faethon 11 (#50)

σ' ευχαριστώ.

 

Σημειώνω και κάτι ακόμα που επιβεβαίωσα μέχρι στιγμής:

 

Κατηγορία 1 (προ '75) ισχύει αποκλειστικά για κατοικίες.

Edited by kioanni
Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτά ανεγέρθηκαν μετά τη διανομή. Εκτός σχεδίου είναι. 

 

Στην παράγραφο 2α του άρθρου 2 νόμιζα ότι υπάγεσαι αλλά εσένα έγιναν μετά τη διανομή. Νομίζω ότι πρέπει να τεθεί σαν ερώτημα μεθαύριο στην ενημέρωση που θα γίνει πάλι στο ΤΕΕ.

 

Εγώ έχω περίπτωση που έχει γίνει κύρωση του σχεδίου και γίναν αποζημιώσεις και έχω μία κολώνα κτιρίου που έγινε το 57 μέσα στον υποτιθέμενο δρόμο που θα γίνει κάποια στιγμή στο μέλλον. Τακτοποιείται αυτό το ακίνητο ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Έχει συντελεστεί η αναγκαστική απαλλοτρίωση οπότε ανήκει στις εξαιρέσεις. 

 

Που θα γίνει η ενημέρωση; 

Link to comment
Share on other sites

Έχει συντελεστεί η αναγκαστική απαλλοτρίωση οπότε ανήκει στις εξαιρέσεις. 

 

Που θα γίνει η ενημέρωση; 

 

 

 

Ναι αλλά το κτίριο έχει γίνει μετά την απόφαση της απαλλοτρίωσης οπότε δεν ξέρω αν το πιάνουν οι εξαιρέσεις. 

 

Η ενημέρωση είναι αύριο 6-9 στο ΤΕΕ. Χθες είχε ανακοίνωση και έστειλα mail για συμμετοχή και μου απάντησαν, αλλά σήμερα δεν το βλέπω πουθενά.

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Ως κληροδότημα

Δηλαδή δεν μπορούν να πωληθούν; Μου φαίνεται παράλογο... Έστω ακόμα και αν πληρώσουν πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης βάση της αντικειμενικής πάλι δεν μπορούν να πωληθούν;Νομίζω πρέπει να υπάρξει μια ρύθμιση..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

αν ένα αγροτεμάχιο ή οικόπεδο δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο μπορεί να υπαχθεί το αυθαίρετο περιέχει στο νόμο; Δε βλέπω κάπου να το απαγορεύει αλλά μου φαίνεται και περίεργο. Μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Σε ακίνητο με άδεια λυομένου -από αυτές τις αμαρτωλές της χούντας- του '73, που δεν έχει υπέρβαση δόμησης, αλλά αλλαγή θέσης και κάτι μικροπαραβάσεις, σε περιοχή που σύμφωνα με τη Β' ανάρτηση κτηματολογίου είναι δασική έκταση, αλλά με βάση την ερμηνευτική εγκύκλιο του υπουργείου (βλ. 11/9/2013 ΑΔΑ; ΒΛ9εο-ΥΥΥ), έχει απωλέσει το δασικό της χαρακτήρα με πράξη της διοίκησης (π.χ. άδεια δόμησης), που όμως καλύπτεται από το τεκμήριο της νομιμότητας, κάνουμε ένταξη αφού έχουμε Α.Δ., δηλαδή πράξη της διοίκησης?

Η περιοχή είναι χτισμένη κατά κόρον με αυτές τις άδειες, ωστόσο εμείς ως μηχανικοί πρέπει να εξετάσουμε τη νομιμότητα των αδειών, δεδομένου ότι η νομοθεσία της εποχής -ΦΕΚ101 Δ/'67 και ΦΕΚ 259 Δ/'72- πρέσβευε άλλα ως προς την αρτιότητα των γηπέδων? Στο συγκεκριμένο έχω και σφραγίδα/ υπογραφή του νομοδασάρχη, που όμως είναι στην πίσω σελίδα από εκείνη που δείχνει τον χωρισμό σε οικόπεδα της ευρύτερης περιοχής (!) και έχω πάρει θεωρημένο αντίγραφο από τον φάκελο της άδειας.

Έχω την εντύπωση ότι καλούμαστε για μια ακόμα φορά να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα, με ότι αυτό σημαίνει για την επαγγελματική μας ακεραιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.