Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

Υποθέτω ότι, ο συνάδελφος αναφέρεται σε υποβολή δήλωσης Ν.4178/2011 και γι' αυτό παραθέτω το σχετικό απόσπασμα του νόμου αυτού:

 

"....α. Σε περίπτωση ύπαρξης οικοδομικής άδειας τα εξής αντίγραφα:

i) Του στελέχους της οικοδομικής άδειας, καθώς και απόσπασμα ρυμοτομικού για τις περιοχές όπου υφίστανται εγκεκριμένα σχέδια.
ii) Του τοπογραφικού διαγράμματος (υποθέτω ότι, εννοεί της οικοδομικής άδειας).
iii) Του διαγράμματος κάλυψης, όπου σημειώνεται η θέση και το περίγραμμα της αυθαίρετης κατασκευής ή της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης και τα πολεοδομικά μεγέθη υπέρβασης, όπως επηρεάζουν τους σχετικούς υπολογισμούς.
iv) Της κάτοψης του ορόφου, όπου σημειώνεται η αυθαίρετη κατασκευή για την οποία ζητείται η υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος. Θεωρείται ως κάτοψη για την εφαρμογή της παρούσας διάταξης, το σχέδιο κάτοψης, το οποίο προσαρτήθηκε στην πράξη σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών στις περιπτώσεις αυτοτελών οριζοντίων ή καθέτων ιδιοκτησιών, των οποίων η οικοδομική άδεια εκδόθηκε προ της εφαρμογής του από 8.9.1983 προεδρικού διατάγματος (Δ΄ 394).
v) Τομή της αυθαίρετης κατασκευής ή του χώρου στον οποίο έχει εγκατασταθεί η αυθαίρετη χρήση.......".
 
 
Για τα υπόλοιπα, όταν μας ρωτήσει, θ' απαντήσουμε καταλλήλως!!!!
Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω ότι μπορούν να γίνουν δηλώσεις του Ν4178 στα εκτός σχεδίου χωρίς νέο τοπογραφικό. Φαντάσου να κλείσεις μια δήλωση βασίζομενος στο τοπογραφικό της οικοδομικής άδειας, να δώσεις και τη βεβαίωση μεταβίβασης, και όταν ο συμβολαιογράφος ζητήσει τοπογραφικό να ανακαλύψεις "παππάδες". Δεν είναι μόνο το εμβαδόν που παίζει ρόλο στην αρτιότητα-οικοδομησιμότητα, είναι ο χρόνος δημιουργίας, ο χαρακτηρισμός των δρόμων, ΖΟΕ, ζώνες προστασίας κτλ. Το θεωρώ λάθος να γίνουν τέτοιες δηλώσεις. Όσοι εξάλλου έχουν την εμπειρία του Ν4014 από τα εκτός σχεδίου καταλαβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί είναι ...."μεγάλα παιδιά" κι ως τέτοια βεβαίως θα πρέπει να φροντίζουν πάντα "....να δένουν το γαϊδαρό τους"!!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ υπέρ του να γίνει καινούριο απλά αν δεν είναι υποχρεωτικό θα πρέπει να το πω στον πελάτη να το ξέρει. Έστω ότι γίνεται και προκύπτουν διάφορα (πχ περνάει η Εγνατία οδός από μπροστά ) εγώ δεν θα πρέπει να τακτοποιήσω βάση του τι ίσχυε όταν έγιναν οι αυθαιρεσίες ; (επιτρεπόμενες αποστάσεις,εμβαδόν οικοπέδου,αρτιότητες κτλ όπως ίσχυαν τότε) .Στην ουσία δηλαδή το τοπογραφικό δεν με επηρεάζει στο υπολογισμό προστίμου απλά θα μας δείξει τι υπάρχει σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

@ iguana

 

Σίγουρα τακτοποιείς με βάση τα μεγέθη που ίσχυαν όταν εκδόθηκε η Ο.Α. Τι γίνεται όμως αν το οικόπεδο/γήπεδο στην πραγματικότητα δεν έχει το εμβαδό που δηλώνεται στην Ο.Α. Και δεν εξετάζω την ακραία περίπτωση να σου προκύψει μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Σκέψου απλά την περίπτωση να το έχουν το έχουν παρουσιάσει λίγο μεγαλύτερο για να κερδίσουν δόμηση και κάλυψη. Αν εσύ δηλώσεις τις αυθαιρεσίες βάση Ο.Α. σημαίνει ότι δεν θα έχεις δηλώσει όλες τις αυθαιρεσίες με βάση την πραγματική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

@ iguana

 

Σίγουρα τακτοποιείς με βάση τα μεγέθη που ίσχυαν όταν εκδόθηκε η Ο.Α. Τι γίνεται όμως αν το οικόπεδο/γήπεδο στην πραγματικότητα δεν έχει το εμβαδό που δηλώνεται στην Ο.Α. Και δεν εξετάζω την ακραία περίπτωση να σου προκύψει μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Σκέψου απλά την περίπτωση να το έχουν το έχουν παρουσιάσει λίγο μεγαλύτερο για να κερδίσουν δόμηση και κάλυψη. Αν εσύ δηλώσεις τις αυθαιρεσίες βάση Ο.Α. σημαίνει ότι δεν θα έχεις δηλώσει όλες τις αυθαιρεσίες με βάση την πραγματική κατάσταση.

Προφανώς αν έχει δηλωθεί ψευδώς το εμβαδόν ισχύουν άλλα. Εγώ αναφέρομαι σε περίπτωση που υπάρχουν απαλοτροιώσεις κτλ και αλλάξει το εμβαδόν , η άλλαξαν τα απαιτούμενα όρια και είναι σήμερα μέσα σε αυτά , καταστάσεις που δημιουργήθηκαν μετά την έκδοση της Ο.Α. και της κατασκευής των αυθαιρέτων χώρων και προφανώς δημιουργούν πρόβλημα σήμερα αν ήθελε πχ να εκδόσει Ο.Α. αλλά δεν τα λαμβάνω υπόψη για να υπολογίσω το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ένα εξαρτημένο τοπογραφικό minimum αμοιβή έχει για το μηχανικό 600 ευρώ (χωρίς το ΦΠΑ).....

'Οταν λοιπόν ζητήσεις extra 600 ευρώ (χωρίς το ΦΠΑ), τότε η συνολική αμοιβή σου θα πάει στα ....ύψη!!!!

Κι όταν η συνολική αμοιβή σου, πάει στα ...ύψη, τότε απλώς δεν είσαι ανταγωνιστικός και θα σου πάρω τη δουλειά π.χ. εγώ (θεωρητικά) που θα δώσω μικρότερη αμοιβή!!!!!

Το γράφω μόνο και μόνο για να δείξω ότι, απλώς ...προστατεύουμε τον κ@λο μας (έχοντας διαβάσει - μελετήσει όσο καλύτερα μπορούμε τον συγκεκριμένο νόμο) και γι' αυτό κάνουμε πάντα μόνο το άκρως απαραίτητα και αναγκαία για κάθε εργασία μας!!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μιλάμε για τακτοποίηση κάποιων αυθαιρεσιών και όχι για νέα μεταβίβαση, θα χρησιμοποιηθεί το τοπογραφικό της άδειας. Ο/η iguana θα πρέπει να κάνει αποτύπωση επαλήθευσης του τοπογραφικού της άδειας, για δική του/της χρήση. Όχι πλήρες τοπογραφικό, όχι εξαρτημένο. Αν τώρα στην νέα αποτύπωση προκύψουν διαφορές-αποκλίσεις που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν από κάποιο γεγονός μεταξύ της έκδοσης της ΟΑ και του σήμερα (όπως απαλλοτρίωση), τίθεται θέμα εγκυρότητας της ΟΑ, κάτι τελείως διαφορετικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση ακριβώς όπως την περιγράφετε. Αυθαιρεσία σε οικόπεδο που σε άδεια του 73 φαίνεται μεγαλύτερο απο οτι στον τίτλο που βγήκε 5 χρόνια μετά την άδεια ! (η άδεια είχε βασιστεί σε προσύμφωνο του 72). Ετσι, σύμφωνα με το εμβαδόν οικοπέδου της άδειας, έχω την αυθαιρεσία Α και εξαντλημένο τον συντελεστή δόμησης. Σύμφωνα όμως με το εμβαδόν του τίτλου (ίδιο με της αποτύπωσης μου) έχω την αυθαιρεσία Α και επιπλέον Β επειδή η επιτρεπόμενη δόμηση μικραίνει.

 

1) Να τακτοποιήσω την Α και την Β (σαν μέγεθος δόμησης που κακώς εχει άδεια) 2) να αγνόησω τον τίτλο και να τακτοποιήσω την Α (θα το βρει όμως μπροστά του ο χριστιανός όταν παει για σύσταση) 3) να πάω καλύτερα για κούρεμα:

 

Είμαι μεταξύ της κουρτίνας 1 και 3 ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.