Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

Από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω ... :shock:

Οικόπεδο εντός των ορίιων του οικισμού με εντός αυτού διώροφη οικία,

τοπογραφικό συμβολαίου το 1993, έκδοση οικοδομικής αδείας το 1993,

αυθαίρετες μάντρες ύψους 2μ. σε επαφή με την δημοτική οδό

και κάποιες άλλες μάντρες για διαμόρφωση του οικοπέδου με ύψος πάνω από 1μέτρο

καταγγελία για τις μάντρες.

το 2005 εντάσσεται η περιοχή στο κτηματολόγιο με αποτέλεσμα (βάσει κτηματολογίου) 

1) η κατοικία να μην έχει αποστάσεις Δ

2) η μάντρες να είναι μέσα στο δρόμο (δημοτική οδό),

3) το τοπογραφικό να έχει διαφορές από αυτό του συμβολαίου αλλά εντός ορίου 5%

δεν έγιναν οι απαραίτητες ενστάσεις..

θέλω να προχωρήσω μόνο για ένταξη και όχι για μεταβίβαση,

1)θα χρειαστεί τοπογραφικό

2)θα χρειστεί νά πάω με το κτηματολόγιο (άρα μεγάλο πρόβλημα με τις μάντρες του δρόμου, αποστάσεις Δ)

3)θα πάω με τα δεδομένα όταν βγήκε η Ο.Α. και δεν θα κοιτάξω καθόλου το κτηματολόγιο (θεωρώ πως είναι το σωστό)

και μετά την ένταξη στον 4178 νά προχωρήσω για διόρθωση πλευρικών ορίων (κτηματολόγιο)??

και αν δεν προχωρήσω στην διόρθωση του κτηματολογίου και ο άνθρωπος θέλει κάποια στιγμή να το μεταβιβάσει τι γίνεται,

που υποχρεωνόματστε να πάμε μόνο με το κτηματογραφικό απόσπασμα??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα συνάδερφοι. μια ερώτηση χειρισμού κατάστασης γιατί έχω πελαγώσει...

Σε οριζόντια ιδιοκτησία β ορόφου τετραόροφης οικοδομής με καλεί ο πελάτης να χορηγήσω βεβαίωση για μεταβίβαση του διαμερίσματος.

Το διαμέρισμα ωστόσο δεν είναι "καθαρό" αφού μετά από αυτοψία είδα παραβάσεις οι οποίες μπορούν να υπαχθούν στον 4178.

Αξίζει να αναφέρω μια λεπτομέρεια που είναι σημαντική για την συνέχεια. Το σχέδιο πόλεως είναι γραφικό (άνευ συντεταγμένων οριοθετημένο)...

Ο μηχανικός-κατασκευαστής (αντιπαροχή) που εξέδοσε την οικοδομική άδεια το 2001 ,παρακαλώ, υπέβαλε τοπογραφικό χωρίς συντεταγμένες, χωρίς να δείχνει οικοδομική και ρυμοτομική... 

Στο τοπογραφικό του το πρόσωπο του οικοπέδου έχει μήκος 10,07μ. Στην πραγματικότητα το πρόσωπο της υλοποιημένης οικοδομής είναι 10,32μ. Συνίσταται δηλαδή μια λωρίδα παράβασης κατά μέσο όρο 30 εκατοστά.Κανονιστικά δεν τακτοποιείται και θεωρείται κατεδαφιστέα...

1. έχει νόημα να αποτυπώσω ολόκληρο το οικόπεδο και να πάω με αποδεκτή απόκλιση εμβαδού οικοπέδου εντός σχεδίου? άρθρο 4, παράγραφος 2α, 4178/2013.

2. στο επισυναπτόμενο σκαρίφημα παρουσιάζεται με μωβ η αποτύπωση του κτίσματος στο επίμαχο σημείο, με κόκκινο η υλοποιημένη και από τα όμορα πλέον κτίσματα οικοοδομική-ρυμοτομομική και με καφέ η οικοδομική-ρυμοτομική που έφτιαξα εγώ γραφικά από το τοπογραφικό της άδειας και την έβαλα για σύγκριση.

σημειωτέον ότι πρόκειται ουσιαστικά για ένα σταυροδρόμι όπου οι δύο κύριες οδοί (κάτω και πάνω στην κάτοψη) συναντιώνται δεξιά (στην κάτοψη) και έτσι δεν υπάρχει άλλος τρόπος ορισμού της οικοδομικής-ρυμοτομικής από κάποιο άλλο όμορο υλοποιημένο κτίσμα.

θα είχε νόημα να απευθυνθώ στην πολεοδομία να μου υποδείξουν την ρυμοτομική επί του εδάφους? (αποφεύγω μέχρι στιγμής γιατί η κοινωνία είναι μικρή και δεν θέλω νε στοχοποιήσω τον πελάτη...) κάποιος άλλος τρόπος αντιμετώπισης?

με συγχωρείτε για το μακροσκελές του κειμένου...

topo.pdf

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά το κτίριο βγαίνει εκτός Ο.Γ (η οποία ταυτίζεται με την Ρ.Γ) στα σημεία 8,9,10 του σκαριφήματος σου.

Ενδεχομένως να μπορείς να αιτηθείς καθορισμό Ο.Γ στην ΥΔΟμ

Αν πράγματι είναι σωστή η τοποθέτηση της γραμμής, τότε το κτίριο παραβιάζει κοινόχρηστο χώρο και εδώ αρχίζει το πρόβλημα για το πως θα γίνει η υπαγωγή στη ρύθμιση. Αν υποθέτω σωστά το διαμέρισμα βρίσκεται με πρόσωπο στα σημεία 8,9,10? οπότε σκέφτεσαι ότι βγαίνει και αυτό μαζί με το κτίριο εκτός Ο.Γ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παύλο. ορθά κατάλαβες:

το κτίριο βγαίνει εκτός στα σημεία 8,9,10 και το διαμέρισμα μου επίσης, καθότι έχει "πρόσωπο" στα σημεία αυτά..

έχεις αιτηθεί ή κάνει κάτι παρόμοιο?

αντε και η υπηρεσία δέχεται και (επί το δυσμενέστερο, ως προς το διαμέρισμα) έχω δίκιο ως προς την αποτύπωση μου (η οποία είναι τσεκαρισμένη δις, και με συνάδελφο τοπογράφο). τί γίνεται? μου λέει ε εντάξει βάλε την οικοδομική "εδώ" (εγγράφως πάντα...) ή μου βεβαιώνει πρόστιμο αυθαιρέτου και κρίνεται κατεδαφιστέο? δλδ πόσο ευσταθούν αυτά που λέμε? 

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι το άλλο σενάριο. Έστω ότι δυνάμει της 1.β δ του παραρτήματος θεωρείς ότι όλο το κτίριο δεν έχει άδεια διότι είναι σε μη σύννομη θέση και δεν ταυτίζεται με το εγκεκριμένο. Το τμήμα εκτός Ο.Γ πως θα τακτοποιηθεί αφού παραβιάζει κοινόχρηστο χώρο πόλης? 

Αναφέρεται στο 2/α η εξαίρεση όταν δεν έχει γίνει αναγκαστική απαλλοτρίωση αλλά εκεί όπου υπήρχαν εμπράγματα δικαιώματα πολιτών.Μάλλον δεν πρέπει να σε καλύπτει.

 

Μια άλλη ιδέα, να τσεκάρεις την τεχν. εκθέσεις οικοδομικών γραμμών των όμορων. Μήπως και υπάρχει κάτι που δεν έχει γίνει σωστά. 

Είναι από τις περιπτώσεις που εύχεσαι να έχεις κάνει λάθος.

Περίμενε και γνώμες συναδέλφων γιατί το θέμα σου δύσκολο. 

Link to comment
Share on other sites

παύλο σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου καταρχήν.

το παράρτημα (όχι ύπαρξη οικοδομικής άδειας) το έχω σκεφτεί αλλά πιστεύω δεν με καλύπτει αφού λέει "διότι έχει ανεγερθεί σε άλλη μη νόμιμη θέση και δεν συμπίπτει σε κανένα σημείο με τα προβλεπόμενα από την ο.α."

το υπογραμμισμένο  νομίζω δεν το έχω...

επιπρόσθετα δεν βρίσκομαι στην εξαίρεση 2α - δεν υπάρχει καμία αναγκαστική απαλοτρίωση..

οκ ας περιμένουμε και καμιά άλλη γνώμη..

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα...

 

Σε οικόπεδο με κάθετες και οριζόντιες ιδιοκτησίες με τοπογραφικό του 1991, το οποίο περιγράφει τις αποκλειστικές χρήσεις, αλλά δεν υπάρχουν γραμμένα ποσοστά και δεν έχει συντεταγμένες

θεωρείτε πως πρέπει να γίνει καινούργιο για να ενταχθεί στο 4178 και αμέσως μετά να γίνει αγοραπωλησία ή μπορώ να μείνω με αυτό που υπάρχει ήδη...

 

απο την μια δεν ξέρω αν χρεώσω τζάμπα τον πελάτη να κάνει ένα αρκετά μεγάλο τοπογραφικό χωρίς να είναι αναγκαίο, από την άλλη προσωπικά θεωρώ πως ένα καινούργιο τοπογραφικό

θα περιγράφει καλύτερα το ακίνητο...

 

τι λέτε εσείς?

Edited by gi_arch
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς το τοπογραφικό της τελευταίας οικοδομικής άδειας.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα...

 

Σε οικόπεδο με κάθετες και οριζόντιες ιδιοκτησίες με τοπογραφικό του 1991, το οποίο περιγράφει τις αποκλειστικές χρήσεις, αλλά δεν υπάρχουν γραμμένα ποσοστά και δεν έχει συντεταγμένες

θεωρείτε πως πρέπει να γίνει καινούργιο για να ενταχθεί στο 4178 και αμέσως μετά να γίνει αγοραπωλησία ή μπορώ να μείνω με αυτό που υπάρχει ήδη...

 

απο την μια δεν ξέρω αν χρεώσω τζάμπα τον πελάτη να κάνει ένα αρκετά μεγάλο τοπογραφικό χωρίς να είναι αναγκαίο, από την άλλη προσωπικά θεωρώ πως ένα καινούργιο τοπογραφικό

θα περιγράφει καλύτερα το ακίνητο...

 

τι λέτε εσείς?

 

συμπληρωματικα με τα ναω σωστα που ανεφερε ο ιασονας

 

αφου εχει γινει συσταση οριζοντιας και καθετης ιδιοκτησιας

να δεις τα συμβολαια.

Στα τοπογραφικα γινεται απλη "οριοθετηση" των καθετων με"εστιγμενες"  και βεβαια εκει δεν γραφονται εμβαδα και ποσοστα...

[αν και για πρακτικους λογους επρεπε να υπαρχουν.... τουλαχιστον τα εμβαδα και τα ποσοστα..των "τμημάτων".]

 

παντως,  αφου λες οτι εχει γινει συσταση καθετων..

τα γραφει ολα στο συμβολαιο...

 

mEcHaNoDiA(v)OlOs, on 29 Sept 2013 - 23:21, said:snapback.png

καμια απάντηση για το #95 ;;

μάλλον εννοεις το  "#91"....

 

το κτημαστολογιο δεν αποτελει  "απολυτο"  τιτλο κυριοτητας...

και εχεις το δικαιωμα να ζητησεις διορθωση γεωμετρικων στοιχειων..

Εσυ βαδιζεις με βαση το δικο σου τοπογραφικο

Αν δεν εχεις "ειδικο λογο" για μεταβιβαση,

ξεκινα απο την διορθωση

δες τις τελευταιες -προ διμηνου-   τροποποιησεις για το κτηματολογιο

 

Μετα - θα εχουν εκδοθει και οι διευκρινιστικες....- θα κανεις τις υπαγωγες σου...

 

τις καλημερες μου

 

και  καλο μηνα σε ολους

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.