Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Η ψηφιακή κοστίζει περισσότερο? Μπορεί να γίνει παραγγελία από γεωευρετήριο? Εγώ ξέρω ακριβώς συντεταγμένες. Το θέμα είναι αυτοί αν μπορούν να μου την ετοιμάσουν ή θα χρειαστεί να πάω κάτω ή να αγγαρέψω ένα φίλο πάλι... 

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοστίζει. Μπορείς και τηλεφωνικά. Mε courier (αλλά προσοχή δεν κάνουν "συσκευασία". Καλύτερα ο ....φίλος!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οκ, η κατ 3 δεν απαιτεί απόδειξη παλαιότητας, αλλα για ποιο λόγο οταν την επιλέγεις στο σύστημα σου αφήνει ανοιχτή την επιλογή της χρονολογικής περιόδου? Και αν αυτές οι αυθαιρεσίες ανείκουν στην πραγματικότητα σε παραπάνω από μια χρονικές περιόδους τι κάνουμε? Άλλο φύλλο καταγραφής που σημαίνει και δεύτερο 500άρικο? ή το κάνουμε γαργάρα οπότε μας αναγκάζουν να δηλώσουμε κάτι που ναι μεν δεν επηρεάζει το πρόστιμο, θα είναι όμως αναληθές??

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να υποσκελίσω το θέμα που έθεσε ο συνάδελφος pantsel θέτω ένα ερώτημα:

 

Έχω πολυκατοικία ισόγειο+3

1) Άδεια του '68 Υπόγειο-Ισόγειο-1ος

2) Άδεια του '79 προσθήκη 2ου

3) Άδεια του '83 προσθήκη 3ου

 

Υπάρχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών. Οι αυθαιρεσίες αφορούν μικροαλλαγές διαρρύθμισης και αλλαγή εξωτερικών διαστάσεων

 

Για το 1) πάμε Κατηγορία 1 (πως αποδεικνύεται ότι χτίστηκε προ του 1975??)

Για το 2) πάμε Κατηγορία 2 (αποδεικνύεται με την αίτηση αδείας προσθήκης του 3ου που έγινε τέλος του '82?)

Για το 3) τώρα: Ο ιδιοκτήτης λέει ότι ουσιαστικά είχε χτιστεί προ του '83 και βγάλανε άδεια αντί να κάνουν "νομιμοποίηση". Είναι φτιαγμένα μόνο τα μπετά. Πως αποδεικνύεται ο χρόνος κατασκευής? Υπάρχει περίπτωση να πάρουμε τίποτα από αεροφωτογραφία (πλάγια λήψη κλπ)? Ή τελικά θα πρέπει να πάει προ 2004?

 

Καμιά ιδέα παρακαλώ??

Η σύσταση πότε έγινε ?  Δεν αναφέρει έτος κατασκευής στη σύσταση? Στο 1ο Ε9 τι έτος κατασκευής δήλωσε ο ιδιοκτήτης. Δες αυτό, απλά είναι ρευστό σε περίπτωση που ελεγχθεί η δήλωση να σου πουν ότι δεν μπορεί να αποτελεί αποδεικτικό αφού η δήλωση είναι μεταγενέστερη του (προ)1975 και αρκετά μάλιστα κοντά 20 χρόνια και πλέον.

 

Παρεπιπτόντως οικοδομή χωρίς σύσταση όλη αυθαίρετη  προ 75 θα πάει όλη με ένα 500 άρικο? Κουλό δεν είναι? 

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν οι τακτοποιήσεις για αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, όπως η αυθαίρετη μετατροπή αποθήκης σε κατοικία με χτίσιμο εσωτερικών χωρισμάτων μπορεί με κάποιο τρόπο να αποδειχτεί για το πότε έγινε? Εάν γνωρίζει κάποιος που έχει κάνει αντίστοιχη τακτοποίηση μπορεί να μου πεί?

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Η σύσταση είναι το '95 αλλά δεν νομίζω ότι αναφέρει έτος κατασκευής. Το μόνο που αναφέρει είναι ότι ο Γ' όροφος είναι στα μπετά, ενώ τώρα έχει κτιστεί κιόλας....(μας σώζει το ότι έχει κατασκευαστεί ο φέρων οργανισμός, έτσι?)

 

Για το δικό σου ερώτημα: Ναι, γιατί όχι! Και γνώμη μου είναι να το κάνεις γρήγορα μήπως αλλάξει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Έχω Ε9 του 2005 αλλά και το τελευταίο με χρόνο κατασκευής 1970 , το θέμα είναι αν είναι αποδεκτό σαν απόδειξη παλαιότητας το Ε9 (ως δημόσιο έγγραφο δηλαδή). Για τα στέγαστρα εννοώ σε νέο φύλλο καταγραφής ...

Αποδειξη παλαιοτητας με Ε9.......

για μενα 50% το Ε9 ειναι αποδειξη παλαιοτητας.

Link to comment
Share on other sites

οταν λεει ο νομος το "τελευταιο Ε9" εννοει εκει οπου εχει γραφει για πρωτη φορά [μετα δεν ξαναγραφεται...]

 

ή εκει όπου υπαρχει "τυχον" μεταβολή

 

Το 2005, δλδ σε  ανυποπτο χρονο  για το τι θα γινονταν με εναν νομο  "4178".....   δηλωσες έτος κατασκευης το 1970

 

Εχεις 100% βεβαιοτητα...

απο εγγραφο φορολογικης αρχης...

 

υγ

και αφου το δηλωνε στο Ε9

θεωρητικα και  απο τα αλλα φορολογικα στοιχεια του πελατη [Ε2..Ε1...ή απο ΔΕΗ, ΤΑΠ...θα πρεπει να προκυπτουν αποδεικτικα στοιχεια...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ !

Στο οικόπεδο υπάρχει και μια αποθήκη 50τμ η οποία απο τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη είναι πρό του 55 , είναι πετρόχτιστη με επικάλυψη λαμαρίνας.

Δεν υπάρχει σε κανένα συμβόλαιο ,δεν υπάρχει ΟΑ , σε κανένα Ε9 η οτι άλλο φορολογικό στοιχείο και ΔΕΗ.

Αεροφωτογραφία βρήκα μόνο του 1960 στην περιοχή στην οποία διακρίνεται κάπως. 

Καμιά γνώμη για το πώς θα αποδείξω την πρό του '55 παλαιότητά της ?

Edited by c-argy
Link to comment
Share on other sites

 

Εχεις 100% βεβαιοτητα...

απο εγγραφο φορολογικης αρχης...

 

Είσαι σίγουρος γι' αυτό?

Γενικά στο Ε9 δηλώνανε και ότι να 'ναι μερικές φορές....

 

Έχω περίπτωση με άδεια του '77 με μερικές αυθαιρεσίες και στο Ε9 που ζήτησα το έχουν δηλωμένο προ του'55....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.