Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Μπορούμε να επικαλεστούμε το πανομοιότυπο του οργανισμού πλήρωσης (του οργανισμού πλήρωσης και όχι του φέρων οργανισμού) ενός κτιρίου (πρόκειται για κατάληψη κοινοχρήστου διαδρόμου μικρού εμβαδού, ίδιο σε όλα τα διαμερίσματα όλων των ορόφων) ώστε να αποδείξουμε παλαιότητα από την αρχική κατασκευή του κτιρίου;

 

Στο Ε9 είναι δηλωμένα καθαρά τμ περισσότερα από όσα είναι το διαμέρισμα και η αυθαιρεσία μαζί και θα ήθελα να τα συνδυάσω.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

σε κτισμα το οποιο ειχε υπαχθει στον 4014 και πληρωθει το προστιμο  ο  τοτε ιδιοκτητης  και υπερηλικας μου  ειχε πει οτι θα μου φερει τα αποδεικτικα στοιχεια  που απαιτουνταν τοτε για να προσωρησουμε .Ο παππους λοιπον απεβιωσε και  ο γιος του μου φερνει  τωρα τα συμβολαια συστασεων  οπου στο τοτε τοπογραφικο στο τμημα για το οποιο μιλαμε δεν δειχνεται  το κτισμα .

Επισης ο  γιος μου ειπε οτι θα ανοιξει καποια στιγμη  διαθηκη του παππου  στην  οποια  δινεται  η επιμερους αυτη ιδιοκτησια και το κτισμα στο εγγονι  που φερει το ονομα του παππου και οτι μετα την αποδοχη θα γινει καταχωρηση στο ε9 του εγγονου με την απαιτουμενη παλαιοτητα .

Τεκμηριωνεται λοιπον  ικανα παλαιοτητα με το ε9 του εγγονου -κληρονομου?????

Εχω παραγγελει α/φ αλλα μαλλον δεν θα φαινεται ξεκαθαρα κατι

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ξεκαθαριζει ειναι  οτι

 

την ημερα που συνταχθηκε  η διαθηκη

το κτισμα υπηρχε

αφου το  αναφερει ο παπους...και πιθανον να το εγραφε στο δικο του  Ε9....[το οποιο μπορεις να διορθωσεις...αν το ειχε ξεχασει...]

 

τα υπολοιπα

 

μετα το ανοιγμα  της διαθηκης

 

[τι ..." συμβολαια συστασεων"  ειναι αυτα που αναφερες???]

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα οικοπεδο εντος οικισμου και το 2004 εγιναν συστασεις και στο τοπογραφικο δεν δειχνεται το κτισμα .

Το ε9 του παππου διορθωνεται - ? μαλλον δεν το ειχε δηλωσει  στο ε9 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: αφού τα Ε9 είναι αποδεικτικά χρόνου κατασκευής των αυθαιρέτων, εάν σε κάποιο Ε9 δεν αναγράφονται ακριβώς τα τετραγωνικά που μετρήθηκαν κατά την αποτύπωση και υπάρχει μικρή διαφορά (1 με 2 τ.μ.) θα μας δημιουργήσουν κάποιο "θέμα" ? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλό ειναι να ταιριάζουν, άλλωστε υπήρχε και προθεσμία για διορθώσεις των Ε9 μέχρι τα τέλη του '14. Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα...

 

Λογικά όμως θα ξανανοίξουν τα Ε9 για διορθώσεις σε κάποια φάση.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: αφού τα Ε9 είναι αποδεικτικά χρόνου κατασκευής των αυθαιρέτων, εάν σε κάποιο Ε9 δεν αναγράφονται ακριβώς τα τετραγωνικά που μετρήθηκαν κατά την αποτύπωση και υπάρχει μικρή διαφορά (1 με 2 τ.μ.) θα μας δημιουργήσουν κάποιο "θέμα" ? Ευχαριστώ!

Έχει ανοίξει η εφαρμογή του ταξις για διορθώσεις, συμπληρώσεις κλπ. Οπότε ας το αλλάξει ο ιδιοκτήτης μέσω του λογιστή του (αν δεν μπορεί ο ίδιος) και να το βάλει με τα ακριβή τετραγωνικά που προέκυψαν από τη μέτρηση. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στέλνεις τον πελάτη για διόρθωση του Ε9 με τα τελικά m2 που έχεις μετρήσει εσύ και σου φέρνει το "σωστό".Εγώ έτσι κάνω πάντως σε όλες τις περιπτώσεις και θεωρώ οτι με καλύπτει και για παλαιότητες αλλά και για κατασκευή προ 28/07/2011 (εφόσον Α/Φ για απόδειξη κατασκευής προ 28/07/2011 δεν έχουν ανέβει ακόμα και είναι άγνωστο το πότε και το εάν..)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στέλνεις τον πελάτη για διόρθωση του Ε9 με τα τελικά m2 που έχεις μετρήσει εσύ και σου φέρνει το "σωστό".Εγώ έτσι κάνω πάντως σε όλες τις περιπτώσεις και θεωρώ οτι με καλύπτει και για παλαιότητες αλλά και για κατασκευή προ 28/07/2011 (εφόσον Α/Φ για απόδειξη κατασκευής προ 28/07/2011 δεν έχουν ανέβει ακόμα και είναι άγνωστο το πότε και το εάν..)

Να σας ρωτήσω κάτι: στην τροποποιητική δήλωση του Ε9 μπορώ να διορθώσω και τον χρόνο κατασκευής, γιατί δεν είναι σωστά αναγραμμένος..Επειδή πρόκειται για κτίσμα προ του 1975 μήπως γνωρίζετε εάν υπάρχουν Α/Φ από τότε ?

Link to comment
Share on other sites

το Ε9 ειναι ευθυνη του πελατη

 

εσυ διαβαζεις το παρακατω  και τα λίγο πριν λιγο μετα...

 

http://www.michanikos.gr/topic/35771-α07-απόδειξη-χρόνου-κατασκευής-αυθαίρετων-κατασ/?p=693634

 

και τον  προειδοποιεις 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.