Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι,

 

επανέρχομαι σε ερώτημα που είχα κάνει παλιότερα. Εχουμε διόροφο κτίσμα, με χωρισμένες οριζόντιες ιδιοκτησίες ισογείου και α' ορόφου. Εχουν χτιστεί οι όροφοι με διαφορετικές Ο.Α. με διαφορά 10 χρόνια περίπου. Ο α' όροφος είναι εντάξει (χτίστηκε το 1970). Το ισόγειο χτίστηκε με άδεια του 1958, αλλά έχει ένα δωμάτιο παραπάνω, καθώς και μία αποθήκη στην αυλή (που δεν φαινεται στην ΟΑ), κολλητά με το κτήριο περίπου 10μ2, με είσοδο από την αυλή. Ενδιαφέρομε για ρύθμιση του ισογείου μόνο. Μπορεί να περάσει το δωμάτιο και η αποθήκη Κατηγορία 1 ? Δηλαδή, μόνο ένα πεντακοσάρικο?

απαντησε σωστα ο λετομ...

ως προς το θεμα της συναινεσης

αλλα δεν μπορω να κανω διπλη παραθεση...

 

μια παρατηρηση μονο

 

αφου εκδοθηκε αδεια α'  οροφου το 1970

υπαρχει ενα θεμα αν στο τοπογραφικο  αυτής της αδειας  φαινονταν  οι αυθαιρετες  προσθηκες του ισογείου..

Και, επειδη,  μαλλον δεν φαινονται....δεν μπορεις να πεις σαν  ετος κατασκευης πριν το 1970...

και αναλογα θα προχωρησεις

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι 2όροφη κατοικία προ 1975 που το ισόγειο στην άδεια είναι όλο αποθήκη (και στην πραγματικότητα είναι όλο αποθήκη) που έχει μετρήσει κανονικά στη δόμηση και την κατοικία που βρίσκεται στον Α΄οροφο έχει το δικαίωμα να πάει κατηγορία 1, θεωρώ πως δεν χάνει το δικαίωμα του στην αποκλειστική χρήση κατοικίας, έτσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αν και το ρωτησα και εδω δεν πηρα απαντηση

Την αγροτικη αποθηκη 25 τετραγωνικων (του 1973) σε αργοτεμαχιο ποτιστικο τι κατηγορια την βαζουμε?

1Ή 2 ?

Και λεμε οτι ειναι ειδος χρησης τι?......υπηρεσια? αλλη κατοικια? μεταποιητικη 1ους τομεα?

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα εχει απαντηθει,αλλα επειδη θα  χαθω στις 78 σελ ,...........η κατ1 συνδυαζεται με παραβαση αναλυτικου εποχης 2007?(εγινε σιδηροκατασκευη για ηλιακο)

Νομιζω πως ναι αλλα δεν ειμαι σιγουρος

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι

Δωστε με λιγο τα φωτα σας σε μια περιπτωση μου

Διαμερισματακι σε υπερσυγχρονη πολυκατοικια ΟΑ του 1963, οπισθιο

Κατατεθειμενη αρχιτεκτονικη μελετη τροποποιηθηκε πανω στα σχεδια με κοκκινο στυλο ως προς την οπισθια οψη της

Επι της ουσιας μου μικραινει το οικοπεδο κατα 80εκ και απο εκει που η πισω οψη εχει σπασιματα κλπ, μου τραβανε μια παραλληλη απο το οριο του οικοπεδου κατα 2,50μ (κλασσικο Δ) και μου οριζουν την οψη ευθεια σε αποσταση 2,50μ απο το οικοπεδο. Τωρα τι κοβει, τι ραβει κλπ μικρη σημασια εχει... 1963 ειμαστε...

 

Καθομαι και περναω την κατοψη στο autocad οπως μελετηθηκε, κανω τις τροποποιησεις για να το φερω στην εγκεκριμενη του μορφη και με βαση αυτο παω να μετρησω την πραγματικοτητα..... η οποια βρεθηκε παλι διαφορετικη

Εν προκειμενω, ο τοιχος που οριστηκε ευθυς 2,50μ απο το οριο του οικοπεδου, επεκταθηκε σε ενα σημειο προς την πρασια, καταλαμβανοντας τμημα του.

Το θεμα μου ειναι οτι κατασκευαστηκε κατα τετοιο τροπο, ωστε να μου κερδιζει καποια τ.μ. απο την πρασια σε ενα σημειο αλλα να μου χανει καποια αλλα σε ενα αλλο σημειο...

 

Επειδη ειμαι σε κατηγορια 1 λογω αποδεδειγμενης παλαιοτητος, εκτος της τακτοποιησης των κερδισμενων τετραγωνικων στην πρασια, κανω κατι επιπροσθετο για να απωλεσθεντα τετραγωνικα η απλα τα αναφερω στην τεχνικη μου εκθεση και τα δειχνω στην κατοψη?

 

Προσανατολιζομαι να τα αναφερω ολα αυτα, να καταθεσω κατοψη της πραγματικης καταστασης και να δειχνω και τα τμηματα που μου κερδισαν και αυτα που μου απωλεσαν εμβαδον.

Διαφωνει κανεις?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

letom και dimitris gh,

 

συναινεση υπάρχει από τον ιδιοκτήτη του Α' ορόφου. Το θέμα είναι  ότι η αποθήκη δεν φαινεται πουθενά, ούτε στην σύσταση ΟΙ. Θα μου φέρουν έγγραφα λένε ότι είναι προ του 1975. Το πρόβλημά μου είναι πως θα περάσω τις αυθαιρεσίες στο σύστημα. Μία αυθαιρεσία για την ισόγεια κατοικία και την αποθήκη και τέλος?(δηλ. 500 ευρώ)? Ούτε για την αυλή γίνεται αναφορά στην σύσταση ΟΙ. Οι ιδιοκτήτες των οριζόντιων ιδιοκτησιών είναι δύο. Ενας του ισογείου και ένας του Α' ορόφου.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αφού στην άδεια του '70 δεν φαίνεται η αποθήκη, δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι υπήρχε πριν το '70. Οπότε περιμένεις να σου φέρουν αποδεικτικά που να λένε ότι κατασκευάστηκε μεταξύ 70-75 και όχι νωρίτερα αλλιώς δε θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις. Υποθέτοντας ότι σου τα φέρνουν και είσαι εντάξει με το θέμα παλαιότητας, ως προς τον τρόπο δήλωσης εγώ θα έκανα 2 ξεχωριστές δηλώσεις, μία για την ο.ι. (ισόγεια κατοικία) και μία για τους κοινόχρηστους χώρους (αποθήκη), δηλαδή 500+500=1000 ευρώ πρόστιμο. Με μία δήλωση και ένα 500άρικο θα το έκανα μόνο αν η αποθήκη αναφερόταν στα συμβόλαια της σύστασης ως βοηθητικός χώρος της κατοικίας ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν και έχει αναφερθεί στις ερωτοαπαντήσεις του ΤΕΕ Πελοποννήσου. Σε περίπτωση που έχουμε αυθαιρεσίες σε ένα κτίσμα πριν του 1975 και στο ίδιο κτίσμα έχουμε αυθαιρεσίες μετά το 75, λειτουργούμε ώς εξής:

 

κάνουμε δύο φύλλα καταγραφής.

 

1ο φύλλο καταγραφής: Μπαίνουν οι αυθαιρεσίες προ του 1975 και καθαρίζει με 500άρικο 

2ο φύλλο καταγραφής: Μπαίνουν οι αυθαιρεσίες προ του 1983 και υπολογίζεται κανονικά το πρόστιμο που αθροίζεται με το 500άρικο.

 

Είναι σωστός ο συλλογισμός μου ?

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.