Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Απίστευτα πράγματα. Στο μεταξύ, αν πας στο τοπογραφικό τώρα και πεις «δώστε μου ΤΕ ή ΔΕ για την οδό Χαλκιδικής» το πιθανότερο είναι ότι θα σου δώσουν πλάτος 14μ. Η πράξη αναλογισμού του '72 τι λέει για το πλάτος της οδού Χαλκιδικής;

 

edit: το δε εντελώς απίστευτο είναι ότι ο τύπος μετακινεί και το πίσω όριο!!!

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πηγα στην τοπογραφικη.

14,00μ δινουν, σε ολες τις διοικητικες πραξεις.

14,00μ εχει και το διαταγμα ρυμοτομιας του 1925 ενω η τροποποιηση του 1935 δε δινει πλατη οδων.

14,12μ με τετοια ακριβεια 2ου δεκαδικου μου απεκλεισαν να υπαρχει σε καποιο διαταγμα, οποτε ο,τι εγινε, εγινε αυτοβουλως.

 

Το απιστευτο δεν ειναι οτι μετατοπιζει το πισω οριο, λογικο ειναι αυτο, οταν μετατοπιζει την ΟΓ, μετατοπιζεται και ολο το οικοπεδο το οποιο εχει συγκεκριμενες διαστασεις αλλα απο διαφορετικη αφετηρια.

Το απιστευτο ειναι οτι δεν μετατοπιζει μονο μια φορα το πισω οριο, το μετατοπιζει δυο.

Την πρωτη το μετατοπιζει 80εκ προς τα κατω, επ ωφελεια του οπισθιου οικοπεδου, οταν μου μεταβαλει το 18,60μ σε 17,80μ και μετα το μετατοπιζει αλλα 12εκ προς τα πανω, διατηρωντας τις ιδιες διαστασεις του οικοπεδου, απλα μετατοπιζοντας το μεσα στα παλαια ορια.

 

Αφου και απο το τοπογραφικο προκυπτει (οσο μπορει να προκυψει σε τοπογραφικο του 1963) οτι απο τη ΡΓ και ανω ξεκινουν να μετρουν τα 17,80μ της πλευρας!

 

Δηλαδη τη διαφορα των 80εκ αναμεσα σε 18,60μ και 17,80μ απο οσο καταλαβαινω τη μοιραζει σε 12εκ στο δρομο και 68εκ στο πισω οικοπεδο.

Πουθενα, σε καμια πραξη δεν φαινεται τροποποιηση των διαστασεων του οικοπεδου, ουτε απο τα συμβολαια προκυπτει κατι τετοιο (ισα ισα, τα παλαια συμβολαια αναγραφουν τις παλαιες διαστασεις).

Θα μεινει μονιμο, αιωνια απορια με ποια λογικη μετετραπη το 14,00μ του πλατους της Χαλκιδικης σε 14,12μ,. οπως και οι διαστασεις των οικοπεδων, όπως επισης και ο λογος για τον οποιον τοποθετηθηκε στο αρχιτεκτονικο σχεδιο κατοψης η νεα θεση της ΟΓ, μιας και η μετατοπιση της ΟΓ συνεπαγεται μετατοπιση οριου οικοπεδου και κτισματος. Στηγν ουσια η θεση του κτισματος αναφορικα με την ΟΓ δεν μετεβληθη. Δεν ειναι ουτε καλυψη ουτε τοπογραφικο η κατοψη...

 

Καποιοι απο την πολεοδομια μου ειπαν πως δε θα λαμβαναν υποψιν τις χειρογραφες διορθωσεις αλλα θα πηγαιναν με τα αρχικα, ειδικα επειδη δε μπορει να εγκριθηκε αρχιτεκτονικο σχεδιο με χειρογραφες διορθωσεις επ αυτου χωρις την καταθεση νεων σχεδιων. Βεβαια δεν ηξεραν πως τελη δεκαετιας 1950 με δεκαετια 1960 ολες οι διορθωσεις ετσι γινοντουσαν και δεν κατετιθεντο νεα σχεδια αλλα δεν πειραζει...

 

Τελικα, αφου σε ΟΛΗ την ΥΔΟΜ εμαθαν για την υποθεση μου, κανενας δε μπορεσε να με βοηθησει, ολοι συμφωνησαν με τη δικη μου λογικη (μετατοπιση ολου του οικοπεδου στη νεα θεση της ΟΓ, με τις νεες διαστασεις που αναγραφονται και τοποθετηση του κτισματος στη νεα συμβολη των ΟΓ) και ετσι θα πορευτω... Αν τυχει ελεγχος, ας ερθει καποιος να μου το αντικρουσει με επιχειρηματα....

 

Τρεχα γυρευε, τι ψαχνεις να βρεις, 51 χρονια μετα, θα με πεις....

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Το απιστευτο δεν ειναι οτι μετατοπιζει το πισω οριο, λογικο ειναι αυτο, οταν μετατοπιζει την ΟΓ, μετατοπιζεται και ολο το οικοπεδο το οποιο εχει συγκεκριμενες διαστασεις αλλα απο διαφορετικη αφετηρια.

 

Inzaghi, αν είναι κάτι σταθερό είναι τα όρια, τα οποία σίγουρα δεν μετατοπίζονται όταν μετατοπίζονται οι ΡΓ/ΟΓ. Όταν μετακινείται ΡΓ προκύπτει ρυμοτόμηση ή προσκύρωση. Αν προκύπτει ρυμοτόμηση, όσο αυτή δεν αποζημειώνεται, δεν αλλάζει το ιδιοκτησιακό καθεστώς, εξού και η εξαίρεση στο 2§2.α. Και σιγουρότατα δεν μετακινείται το πίσω όριο, υπάρχουν και τουφέκια.

 

Είναι μυστήριο τι ακριβώς ήθελε να πει ο ποιητής το 1963. Μία μαντεψιά είναι ότι το 14μ είναι η κάθετη ανάμεσα στις δύο ΡΓ, ενώ 14.12 ενδεχομένως να βγαίνει η περασιά της πρόσοψης της Νιγρίτης, σαν υποτείνουσα στο τρίγωνο που προκύπτει. Αλλά δεν μπορείς να το ξέρεις.

 

Εγώ στη θέση σου θα έκανα επαλήθευση του τίτλου με την υπάρχουσα κατάσταση, θα έβλεπα που έχει χτίσει ο όμορος στην Χαλκιδικής, θα έφερνα τα 14μ παράλληλη από απέναντι, και αν όλα αυτά συμπίπτουν (το πιθανότερο) με το τοπογραφικό και τις κατόψεις προ χειρόγραφων σημειώσεων, θα κρατούσα τα παλιά, κάνοντας τις κατάλληλες αναφορές στην τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνουμε επι της ουσιας

Αν και τοπογραφος δεν ειμαι, το εψαξα πολυ για να καταληξω στο συμπερασμα.

Τα 12εκ μετατοπισης ΡΓ-ΟΓ δημιουργουν ενα τμημα 0,12Χ9,30 το οποιο σιγουρα προσκυρωνεται στο δρομο, γινεται δημοσιο.

Παρολα ταυτα, απο τη στιγμη που ετσι κι αλλιως εχω μειωση της πλευρας επι της Νιγριτης απο 18,60μ στα 17,80μ (τονοζω πως οι τιτλοι αναφερουν 18,60μ), το σταθερο εν προκειμενω που καταλαβα ειναι οτι διατηρειται σταθερο το μηκος της πλευρας επι της Νιγριτης στα 17,80μ και απλως το πισω οικοπεδο, αντι να κερδισει 80εκ απο το δικο μας, κερδιζει 68εκ.

Δεν ειναι πως με τη μετατοπιση αυτη εισχωρουμε σε ξενο οικοπεδο.

 

Πιθανον, αν δεν υπηρχε μετατοπιση της πισω πλευρας για μειωση απο 18,60μ σε 17,80μ και απλως υπηρχε αυξηση του πλατους του δρομου με μετατοπιση της ΡΓ κατα το μερος μας, τοτε το 18,60μ να γινοταιν 18,48μ και τα 12εκ να χανοντουσαν υπερ του δημου.

 

Εν προκειμενω καθισταται σαφες πως η πλευρα 17,80μ ειναι διασταση απο τη μετατοπισμενη ΟΓ-ΡΓ και επειτα (τοσο απο το τοπογραφικο οσο και απο την κατοψη) γιατι αλλιως θα ηταν 17,68μ και το υπολοιπο τμημα του οικοπεδου χανεται επ ωφελεια του οπισθιου ομορου επι της Νιγριτης.

 

Βασει αυτων χωροθετησα το κτισμα μου στην ακμη των ΟΓ (των νεων) και απο εκει μετρησα 17,80μ και 2,50μ δελτα για να βρω τις υπερβασεις μου.

 

Τωρα το τι ειναι το 14,12μ κανεις μαλλον δε θα μας πει.

 

Η βασικοτερη απορια μου (και συναδελφων σου που μιλησαμε) ηταν γιατι μου μετακινησε την ΟΓ στην κατοψη, απο τη στιγμη που και παλι, μετακινωντας την, μετακινειται και ολο το κτισμα στη νεα θεση της ΟΓ, οποτε η μορφη που προκυπτει στην κατοψη ειναι ιδια με την παλαια, αναλογικα.

 

Τι ψαχνεις τωρα νε βρεις, μου λενε...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Σε οικόπεδο εντός σχεδίου ότι υπάρχει αυθαίρετο μέσα σ' αυτό είναι προ του 1975 (δεν υπάρχει κάποια οικ. άδεια). Οπότε τα βάζω στην κατηγορία 1, όλα σε ένα ΦΚ και τα αναλύω στην τεχνική έκθεση. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:Τα αυθαίρετα κτίσματα και αποθήκες εντάξει θα αναλυθούν στην τεχνική έκθεση. Περιφράξεις, Η/Χ, βεράντες, κτλ. θεωρούνται αυθαιρεσίες; Δλδ θα πρέπει και γι' αυτά να γίνει λόγος, να συμπεριληφθούν στις υπεύθυνες δηλώσεις, κτλ. ή όχι; Γιατί θυμάμαι μια ερωταπάντηση του 4014 η οποία έλεγε ότι τέτοιες κατασκευές δε θεωρούνται έξτρα αυθαιρεσίες αν δεν υπάρχει οικ. άδεια στο οικόπεδο. Θέλω να πιστεύω ότι περιγράφοντας μόνο τα αυθαίρετα κτίσματα του οικοπέδου (π.χ. 80 τ μ. κατοικία και 20 τ.μ. αποθήκη) είμαι εντάξει.

 

Σε κάθε δήλωση καταγράφονται και περιγράφονται όλες οι αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις που θα διαπιστωθούν κατά  την αυτοψία και χωρίς καμία επιλεκτικότητα και ανεξαρτήτως κατηγοριών. Αλλιώς, αν από την τεχνική περιγραφή της ρύθμισης  παραληφθεί κατ ελάχιστον π.χ μία δεξαμενή, τότε σε μία μελλοντική δικαιοπραξία, για την βεβαίωση που θα κληθεί να υπογράψει ο Μηχανικός του …μέλλοντος, μπορεί να  αξιώσει αυτός να ρυθμιστεί ΚΑΙ αυτή τότε (η κατ. 3 δεν έχει ημ/νία λήξης) και να ξαναπληρωθεί πρόστιμο και βέβαια νέα αμοιβή χωρίς αυτό να … χαροποιήσει κανέναν ιδιοκτήτη….  Πολύ δε χειρότερα για μη αναφερόμενη αυθαιρεσία, που δεν μπορεί πλέον να ρυθμιστεί (όχι κατ. 3), αμφισβητηθεί από ..κακοθελητές ως προς την παλαιότητα της (ως προ ΄75)  και αξιώσουν αυτοί ότι δεν περιλαμβάνεται στη ρύθμιση . Όλες λοιπόν καταγράφονται λεπτομερώς για να πάρουν την 30 ετή εξιλέωση. Όμως σύμφωνα με το αρ.9 κατ.(1)  «Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες ολοκληρώθηκαν προ της 9.6.1975 με την καταβολή παραβόλου ποσού 500 ευρώ και χωρίς την καταβολή ενιαίου ειδικού προστίμου»  είναι ξεκάθαρο ότι ρυθμίζεται στην ίδια χρέωση των 500€ κάθε αυθαίρετη κατασκευή εντός της ιδιοκτησίας προ του ΄75 (χώροι, περιφράξεις, βεράντες, κ.λ.π) αρκεί  αυτές να περιγραφούν για να κατοχυρωθούν και να αφορούν βεβαίως επικρατούσα χρήση κατοικίας.

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

architect_duth η άδεια (η οποία είναι του 1968) προέβλεπε διώροφη οικοδομή με υπόγειο, με τυπική κάτοψη , στην οποία φαίνεται και ως κάτοψη υπογείου 1 ενιαίο διαμέρισμα. Το υπόγειο φαίνεται πάνω από την οριστική στάθμη του εδάφους στην όψη της αδείας. Δεν έχει τηρηθεί το σχέδιο της αδείας (ως προς το περίγραμμα και τις κατόψεις). Η υφιστάμενη χρήση είναι η κατοικία. Το ενιαίο διαμέρισμα έχει διαμορφωθεί σε 2 διαμερίσματα και υπάρχει σύσταση οριζοντίου του 1994. Εφόσον στην κατηγορία 1 δεν περιλαμβάνεται στα υποχρεωτικά δικαιολογητικά το έντυπο υπολογισμού άρα καταλαβαίνω ότι με το παράβολο των 500 € και όσα ορίζονται στα υποχρεωτικά δικαιολογητικά μπορώ να προχωρήσω σε ρύθμιση. Αντιλαμβάνομαι κάτι λάθος;

Αφού οι αυθαιρεσίες είναι προ του 1975 και έχεις κατοικία, τότε για ΚΑΘΕ ΟΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ, έχεις ΚΑΤ. 1 και πάει 500€ εκάστη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια τριοροφη οικοδομη χτισμενη προ 1975.Το οικοπεδο ειναι μεγαλυτερο απο οτι της αδειας και τελικα οι επιφανειες των κατοικιων ειναι μεγαλυτερες απο τις εγκεκριμενες. Εκτος απο το 500ρικο πρεπει να πληρωθει και αλλο ενα 500ρικο λιγο διαμερισματωσης ή με καλυπτει η κατηγορια 1 ?

 

 

Τελικα εκανα μια δοκιμη στο συστημα και παρατηρησα  οσα φυλλα καταγραφης και να εχω ( 1ο για την  υπερβαση δομησης της κατοικιας , 2ο για διαμερισματωση) τη στιγμη που βαζω σε ολα κατηγορια 1 , το συνολικο ποσο ειναι παλι 500ευρω.

 Τελικα η κατηγορια 1 υπερκαλυπτει τις αλλες παραβασεις ?? δηλαδη την στιγμη που εχω κατηγορια 1 , οτι και αλλο να εχω δεν πληρωνω για αυτα τιποτε παραπανω??

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς είναι.

Η κατ.1 καλύπτει τα πάντα.

 

εδιτ

Πρόσεξε, αν έχει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών,

τότε μία δήλωση ανά ΟΙ.

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Αφού οι αυθαιρεσίες είναι προ του 1975 και έχεις κατοικία, τότε για ΚΑΘΕ ΟΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ, έχεις ΚΑΤ. 1 και πάει 500€ εκάστη.

Μπορεις καλλιστα να βαλεις οσες ΟΙ θελεις σε μια ρυθμιση και να τακτοποιηθουν ΟΛΕΣ με ενα 500αρικο, αν ειναι προ 75

Δεν υπαρχει δεσμευση ΟΙ

 

Ο Νομος ειναι σαφεστατος

Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή του ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το 
σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης.

 

Θες να βαλεις 2 ιδιοκτησιες σε μια αιτηση? Καντο...

Θες να βαλεις 5 ιδιοκτησιες 5 διαφορετικων ιδιοκτητων σε μια αιτηση? Παλι καντο...

 

Ο μοναδικος χαμενος εσυ εισαι που αφενος δε μπορεις να χορηγησεις βεβαιωση (πρεπει να κανεις καινουρια δηλωση), αφετερου παιρνεις μια αμοιβη αντι για 2-3-5-10 κλπ

Edited by Inzaghi
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.