Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι αν και έχει αναφερθεί στις ερωτοαπαντήσεις του ΤΕΕ Πελοποννήσου. Σε περίπτωση που έχουμε αυθαιρεσίες σε ένα κτίσμα πριν του 1975 και στο ίδιο κτίσμα έχουμε αυθαιρεσίες μετά το 75, λειτουργούμε ώς εξής:

 

κάνουμε δύο φύλλα καταγραφής.

 

1ο φύλλο καταγραφής: Μπαίνουν οι αυθαιρεσίες προ του 1975 και καθαρίζει με 500άρικο 

2ο φύλλο καταγραφής: Μπαίνουν οι αυθαιρεσίες προ του 1983 και υπολογίζεται κανονικά το πρόστιμο που αθροίζεται με το 500άρικο.

 

Είναι σωστός ο συλλογισμός μου ?

 

 

Ναι.

 

 

Μόνη ένσταση, να μην υπάρχει σύσταση.

 

 

Σωστά! 

Ναι σε περίπτωση που υπάρχει σύσταση μπορεί να γίνει το ίδιο πράγμα απλά για αυθαιρεσίες που αφορούν την ίδια ΟΙ, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε περίπτωση που υπάρχει σύσταση μπορεί να γίνει το ίδιο πράγμα απλά για αυθαιρεσίες που αφορούν την ίδια ΟΙ, σωστά?

 

Ναι, κάθε ΟΙ μία αίτηση, με ένα ΦΚ κατ1 και ένα ΦΚ κατ2

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα εχει απαντηθει,αλλα επειδη θα  χαθω στις 78 σελ ,...........η κατ1 συνδυαζεται με παραβαση αναλυτικου εποχης 2007?(εγινε σιδηροκατασκευη για ηλιακο)

Νομιζω πως ναι αλλα δεν ειμαι σιγουρος

συμφωνα με οσα λετε πιο πανω για μια προσθηκη κατοικιας  προ 75  κανω 1φκ  κ δευτερο φκ για παραβαση αναλυτικου  του2007?

δηλ 1000ευρω?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Καθώς (κλασσικά) έχω μια μπερδεμένη υπόθεση, κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη! Λοιπόν, με καλέι ο πελάτης και μου ζητάει να τακτοποιήσει αυθαίρετη αλλαγή χρήσης υπογείου διαμερίσματος από αποθήκη σε κατοικία και την αυθαίρετη υποβάθμιση του εδάφους. Υπάρχει σύσταση οριζοντίου του 1994 όπου περιγράφεται το διαμέρισμα ως υπόγεια αποθήκη. Αναζητώ τον φάκελο της αδείας και διαπιστώνω τα παρακάτω:


Οικοδομική άδεια 1968


Διώροφη οικοδομή με υπόγειο


Μοναδικό σχέδιο κάτοψης με τίτλο "Κάτοψη υπογείου - ισογείου - ορόφου" όπου φαίνεται 1 διαμέρισμα ανά στάθμη


Ένα σχέδιο όψης όπου φαίνεται το υπόγειο ξεμπάζωτο και φαίνονται κανονικά ανοίγματα του τυπικού διαμερίσματος


Στο φύλλο αδείας αναγράφεται η κάλυψη ίση με τη δόμηση - εκτιμώ από λάθος διότι θα έπρεπε με τυπική κάτοψη να είναι διπλάσια (αν όχι τριπλάσια)


Στο τοπογραφικό σχέδιο δεν αναγράφονται υπολογισμοί.


Επιπλέον:


Το σχέδιο αδείας δεν έχει τηρηθεί.


Το σχέδιο οριζοντίου ταυτίζεται μόνο σε μια πλευρά με της αδείας.


Να σημειώσω ότι είμαι εντός σχεδίου πόλεως.


 


Να τακτοποιήσω μόνο αυθαίρετη διαμερισμάτωση (καθώς από 1 ενιαίο διαμέρισμα του υπογείου έχουν διαμορφωθεί 2) και να υποβάλλω μόνο σχέδιο αποτύπωσης;


Ευχαριστώ!


Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάπου χάθηκε η μπάλα... Μας λες ότι δεν τηρήθηκε το σχέδιο της άδειας, παρά μόνο σε μία πλευρά, και μετά λες ότι θα δηλώσεις μόνο διαμερισμάτωση?

Ξαναπές λίγο τι έχει η άδεια και τι έχει η πραγματικότητα, γιατί μάλλον μόνο η διαμερισμάτωση είναι ουτοπικό!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με οσα λετε πιο πανω για μια προσθηκη κατοικιας  προ 75  κανω 1φκ  κ δευτερο φκ για παραβαση αναλυτικου  του2007?

δηλ 1000ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.