Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε συ παικταρά... σχεδόν η μισή Θεσσαλονίκη προ του σεισμού έχει περάσει από τα χέρια σου, πώς και σου έφυγε αυτό???  :mrgreen:

Βλέπω κι εγώ το σχόλιό σου και τρόμαξα προς στιγμή!!!  :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δε χρησιμοποιω πολυ Κατηγορια 1 ρε συ!

Σε πολυ σπανιες περιπτωσεις που εχω αυθαιρετα συνδεδεμενα με το ΦΟ.

Ολα τα αλλα 4-5 τα βαζω, ποσο μαλλον να χρειαστω Κατηγορια 1 σε διαφορετικες ΟΙ, παρ' τ' αυγο και κουρεφ' το

Link to comment
Share on other sites

Aντιγράφω από 4178:

 

Στις περιπτώσεις όπου έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, η υπαγωγή υποβάλλεται υποχρεωτικώς ανά ΔΙΗΡΗΜΕΝΗ ιδιοκτησία.

 

Εκμεταλλευόμενος την γραμματική προσέγγιση του νόμου μπορώ να κάνω την εξής αλχημεία;;

 

Μπορώ να κάνω μία (1) δήλωση ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΘΕΤΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ; η οποία περιέχει όμως και ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για ακίνητα κατηγορίας 1 ο νόμος ζητάει κάτοψη αποτύπωσης..Εχω οριζόντια ιδιοκτησία σε όροφο που έχει αλλάξει εσωτερικές διαρρυθμίσεις και έχει επεκταθεί σε εξώστη..Πρέπει να κάνω νέα κάτοψη ή αρκεί στην υπάρχουσα να δείξω τις νέες θέσεις των ανοιγμάτων και την επέκταση χωρίς να ασχοληθώ με τις εσωτερικές αλλαγές( αλλαγή στη θέση μπάνιου-κουζίνας -υπνοδωματίου)??Αν πρέπει να κάνω νέα κάτοψη αρκεί να δείξω με τι συνορε'υει ή πρέπει να δείξω και όλο το περίγραμμα του ορόφου??

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έκανα, είναι από λίγα ξεκάθαρα στον 4178. Εάν υπάρχουν οριζόντιες, κάνουμε ξεχωριστές δηλώσεις..

γιαν

πολυ σωστα

μια καθετη με ενα κτισμα  που  ειναι   μια ΟΙ... ειναι ¨"μια"    καθετη

 

αν περιεχει και αυτοτελεις ΟΙ

 

τοτε  εχεις πολλες ΟΙ σε μια καθετη...[σαν να εχεις πολλες ΟΙ σε μια οικοδομη σε ενα οικοπεδο]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω αυθαιρετο που κατασκευαστηκε πριν το 1975 συμφωνα με το Ε9 του ιδιοκτητη.

(δεν εχω κοιταξει για αεροφωτογραφια)

Συγχρονως στην ιδια Ο.Ι κατασκευαστηκε περγκολα με κεραμιδια προ του 1975,  δηλαδη 1 λοιπη παραβαση, κατα δηλωση του ιδιοκτητη.

Δηλωνω σε ενα φυλλο καταγραφης το αυθαιρετο και τη μια λοιπη παραβαση 

ή σε ξεχωριστο φυλλο το καθενα και διαφορετικη κατηγορια?

Ευχαριστω

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι και τα δύο προ του '75 όπως και να τα δηλώσεις το πρόστιμο θα βγει 500 ευρώ. Είτε στο ίδιο ΦΚ είτε σε ξεχωριστά. Διαφορετική κατηγορία γιατί να βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.