Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η κατηγορία 1 θέλει κατοικία μόνο, και η αποθήκη με τον στάβλο είναι ένα ερωτηματικό (κατά πόσο είναι βοηθητικές χρήσεις της κατοικίας και όχι αυτόνομες).

 

(αστείο on: «τα παιδιά μου είναι βόδια». αστείο off)

Edited by dsworks
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eίσαι σίγουρος; Σε σεμινάριο και νομίζω και εδώ μέσα (αν θυμάμαι καλά) έχει ειπωθεί ότι αν υπάρχει κατοικία μπορούμε να βάλουμε και τις αποθήκες, στάβλους, κοτέτσια κτλ στην κατ.1;

Ακόμα και άλλες γνώμες. Μήπως τελικά ο συνάδερφος dsworks έχει δίκαιο και δεν κατάλαβα εγώ καλά;

Link to comment
Share on other sites

έχω κατοικία, αποθήκη και στάβλο πριν το 1975 όπως φαίνεται στο Ε9 που μου έφερε ο ιδιοκτήτης. Μπαίνουν όλα κατηγ.1 δηλαδή πληρώνω 500 και τέλος;

Συμφωνείτε;

 

Αν η κατοικία είναι σε ανεξάρτητο κτίριο μπορεί να δηλωθεί ως κατ.1.

Αν η κατοικία είναι σε κτίριο μαζί με κάποια ή όλες  τις αναφερθείσες χρήσεις θα πρέπει να καλύπτεται η «επικρατούσα χρήση» για να αναφερθεί ως κατ.1. Ο στάβλος δεν μπορεί να περιληφθεί λογιζόμενος ως άσχετος με την χρήση κατοικίας. Η αποθήκη που θα ήταν παρακολούθημα μιάς Ο.Ι κατοικίας  μπορούσε να είναι κατ. 1 ενώ η συγκεκριμένη όντας ανεξάρτητη θεωρώ πως όχι.

Σχετικά :  Εγκ.4

 

 

 

 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 4.pdf

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, έτσι που τα λένε οι αποθήκες είναι πιο ακριβές από την κατοικία! :sad:

Στο σύστημα που είχα δοκιμάσει βάζοντας ΚΧ και ΚΧ με μειωμένο συντελεστή (αποθήκες) και παλαιότητα πριν το 1975 μου έβγαλε 500ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

 

Στο σύστημα που είχα δοκιμάσει βάζοντας ΚΧ και ΚΧ με μειωμένο συντελεστή (αποθήκες) και παλαιότητα πριν το 1975 μου έβγαλε 500ευρώ.

 

Ναι, στα προ ΄75 ότι και να βάλεις από την λίστα του παραρτ. Α΄ (1-12)  ένα 500 άρικο θα βγεί.  Ο καλός ο μύλος τ αλέθει όλα......

Όμως έχει και περιορισμούς.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έψαξα αρκετά αλλά δεν μπόρεσα να βρω απάντηση στο ερώτημα μου και είπα να κάνω μια νέα ερώτηση. 

Μου έτυχε μια περίπτωση όπου έχω κτίσμα προ του 1975, εντός οικισμού σε χωριό και στο τοπογραφικό που έγινε ο τοπογράφος μου λέει οτι το οικόπεδο είναι στην πραγματικότητα μικρότερο από αυτό που υπήρχε στην τότε άδεια και έτσι η οικία μπαίνει στον δρόμο κατά 0,4μ (περίπου 1μ2). Στο οικόπεδο υπάρχει επιπλέον  μια αποθήκη πριν το 1975 και μια τουαλέτα και ενα υπόστεγο νεότερα. 

Η τουαλέτα και το υπόστεγο θα πάνε με αναλυτικό. Και η αποθήκη ως κατηγορία 1. Το θέμα μου όμως είναι η οικία. Στα εντός σχεδίου και με οικοδομική άδεια ο νόμος δεν μας ζητάει τοπογραφικό, μπορώ να παραβλέψω το οτι βγαίνει έξω απο το οικόπεδο, να το βάλω ως υπέρβαση απόστασης Δ με ΥΔ 1μ2 ή δεν μπορεί να γίνει καθόλου δήλωση?

 

Θα ήθελα πολύ μια απάντηση γιατί είναι θέμα που το αντιμετοπίζω τρίτη φορά και δεν έχω καταφέρει να το ξεκαθαρίσω. 

Σας ευχαριστώ πολύ

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης ορόφου σε κτίριο κατοικιών προ του 75 (διαφορετική κάτοψη ορόφου άδειας, διαφορετική κάτοψη σχεδίου σύστασης οριζοντίων, και με διαμερισμάτωση προ του 75, χωρίς να έχουν αλλάξει οι όψεις και το περίγραμμα του κτιρίου) αποτελεί παράβαση;

 

Ή ισχύει κάτι που διάβασα πως στις οικοδομές προ του 75 δεν υποχρεούταν σε αναθεώρηση άδειας για διαφορετική ΄΄διαμερισμάτωση΄΄ ορόφου, οπότε και δεν αποτελεί παράβαση;

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έψαξα αρκετά αλλά δεν μπόρεσα να βρω απάντηση στο ερώτημα μου και είπα να κάνω μια νέα ερώτηση. 

Μου έτυχε μια περίπτωση όπου έχω κτίσμα προ του 1975, εντός οικισμού σε χωριό και στο τοπογραφικό που έγινε ο τοπογράφος μου λέει οτι το οικόπεδο είναι στην πραγματικότητα μικρότερο από αυτό που υπήρχε στην τότε άδεια και έτσι η οικία μπαίνει στον δρόμο κατά 0,4μ (περίπου 1μ2). Στο οικόπεδο υπάρχει επιπλέον  μια αποθήκη πριν το 1975 και μια τουαλέτα και ενα υπόστεγο νεότερα. 

Η τουαλέτα και το υπόστεγο θα πάνε με αναλυτικό. Και η αποθήκη ως κατηγορία 1. Το θέμα μου όμως είναι η οικία. Στα εντός σχεδίου και με οικοδομική άδεια ο νόμος δεν μας ζητάει τοπογραφικό, μπορώ να παραβλέψω το οτι βγαίνει έξω απο το οικόπεδο, να το βάλω ως υπέρβαση απόστασης Δ με ΥΔ 1μ2 ή δεν μπορεί να γίνει καθόλου δήλωση?

 

Θα ήθελα πολύ μια απάντηση γιατί είναι θέμα που το αντιμετοπίζω τρίτη φορά και δεν έχω καταφέρει να το ξεκαθαρίσω. 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Η μη απαίτηση κατάθεσης τοπογραφικού δεν μας δίνει το δικαίωμα να παρακάμψουμε το αρ.2.2α που απαγορεύει την ρύθμιση χώρων σε εγκεκρ. κοινόχρηστο χώρο της πόλης ή του οικισμού. Έχει αναφερθεί και σε κάποια Ε/Α ΤΕΕ Πελοπ. αυτό (δεν το έχω πρόχειρο).  Τώρα το να κάνεις ρύθμιση επιλεκτικά για τα υπόλοιπα αφ ενός το βρίσκω επικίνδυνο για απόρριψη (ψευδής δήλωση, απόκρυψη κλπ)  σε τυχόντα έλεγχο, αφ εταίρου άχρηστο αφού πάλι δεν θα μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση για μελλοντική μεταβίβαση. Με τον νέο κυοφορούμενο νόμο φαίνεται να λύνονται τέτοια θέματα (εν μέσω κατακραυγής για την βλάβη του περιβάλλοντος βέβαια).  Στην Κυπαρισσία τρίβουν τα χέρια τους γι αυτό περίπου 16000 καταπατητές στην ωραιότερη παραλία της Πελοποννήσου.  Θα μπορούν να αγοράσουν λέει απ το Δημόσιο την έκταση σε αντικειμενική αξία +20% για το αυθαίρετο…  Όλα στο πανέρι…!!! 

Link to comment
Share on other sites

Η μη απαίτηση κατάθεσης τοπογραφικού δεν μας δίνει το δικαίωμα να παρακάμψουμε το αρ.2.2α που απαγορεύει την ρύθμιση χώρων σε εγκεκρ. κοινόχρηστο χώρο της πόλης ή του οικισμού. Έχει αναφερθεί και σε κάποια Ε/Α ΤΕΕ Πελοπ. αυτό (δεν το έχω πρόχειρο).  Τώρα το να κάνεις ρύθμιση επιλεκτικά για τα υπόλοιπα αφ ενός το βρίσκω επικίνδυνο για απόρριψη (ψευδής δήλωση, απόκρυψη κλπ)  σε τυχόντα έλεγχο, αφ εταίρου άχρηστο αφού πάλι δεν θα μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση για μελλοντική μεταβίβαση. Με τον νέο κυοφορούμενο νόμο φαίνεται να λύνονται τέτοια θέματα (εν μέσω κατακραυγής για την βλάβη του περιβάλλοντος βέβαια).  Στην Κυπαρισσία τρίβουν τα χέρια τους γι αυτό περίπου 16000 καταπατητές στην ωραιότερη παραλία της Πελοποννήσου.  Θα μπορούν να αγοράσουν λέει απ το Δημόσιο την έκταση σε αντικειμενική αξία +20% για το αυθαίρετο…  Όλα στο πανέρι…!!! 

 

 

Στο ότι δεν γίνετε να νομιμοποιηθεί κτίριο που βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο φυσικά και συμφωνώ. Το θέμα είναι όμως να υπάρχει μια ξεκάθαρη και όμοια αντιμετώπιση από όλους τους συναδέλφους και να μην μοιάζουν κάποιοι άσχετοι στα μάτια του κόσμου.

Ο συγκεκριμένος δρόμος είναι ασφαλτοστρωμένος και πριν την περίφραξη του σπιτιού υπάρχει περίπου ένα μέτρο χώμα. Σε καμία περίπτωση το σπίτι δεν δείχνει να είναι μέσα στον δρόμο. Προφανώς σε μεταγενέστερη χάραξη προβλέφθηκαν φαρδύτεροι δρόμοι οπότε σχεδόν όλα τα οικόπεδα είναι μέσα στο δρόμο. Αυτή η πολιτική ήταν σωστή καθώς προέβλεπε μελλοντικές ανάγκες και με το τότε καθεστώς όταν θα έφτανε η ώρα να γκρεμίσεις το παλιό σπίτι και να βγάλεις νέα άδεια θα έκτιζες στη σωστή θέση και έτσι ο οικισμός θα έπαιρνε με τον καιρό την σύγχρονη μορφή του, απόλυτα λογικό θα έλεγα. Τώρα όμως ποιος μπορεί να σου πει ότι ένα οίκημα του 1955 στο οποίο δεν έχουν γίνει μεταγενέστερες παρεμβάσεις είναι ξαφνικά αυθαίρετο και δεν μπορεί να μεταβιβαστεί?

Είναι τυχαίο που δεν ζητείται  τοπογραφικό ή το έκαναν για να παρακάμψουν τέτοιου είδους προβλήματα. Άλλωστε μιλάμε για 30ετή ρύθμιση και όχι νομιμοποίηση(για μένα θα έπρεπε σε τέτοιες περιπτώσεις να μειώνετε ίσως ο χρόνος 15 χρόνια ας πούμε).

 

Και το βασικότερο ερώτημα-πρόβλημα μου. Ο πελάτης είναι γνωστός μου και μου είπε για το τοπογραφικό. Αν καλέσει έναν οποιονδήποτε συνάδελφο από εδώ μέσα αυτός θα ζητούσε από τον ιδιοκτήτη να κάνει νέο τοπογραφικό ή θα του αρκούσε αυτό της αδείας? πως θα μπορούσε να γνωρίζει  ο συνάδελφος ότι η οικία είναι κτισμένη μέσα στον δρόμο? Θα προχωρούσε στη νομιμοποίηση των υπολοίπων και στη συνέχεια εν αγνοία του θα ήταν υπόλογος για ψευδή δήλωση? 

Εκτός κι αν κάνω λάθος και ο νόμος θέλει τοπογραφικό αλλά μιλάμε για εντός οικισμού με οικοδομική άδεια τα οποία νομίζω οτι εξαιρούνται.

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.