Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Εφόσον είναι κατηγορία 1, όσα ΦΚ και να κάνεις, 500€ θα βγάζει.

Γιατί να βάλεις «κατηγορία 5» την λοιπή παράβαση; Αφού είπες ότι είναι προ του 75

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα. Ειμαι νεος μηχανικος και εχω το εξης διλλημα. Εχω μια  Ισογεια Κατοικια με υπογειο προ του 75 εντος οικισμου. Αρχικη άδεια οικοδομης και σχεδια δεν εχει ο ιδιοκτητης, ωστόσο έχει μια αδεια προσθηκης το 2004 που τα σχεδια αυτης εχουν σφραγιδα πολεοδομιας και αναγραφονται στα σχεδια  τα υπαρχοντα εμβαδα. Βεβαια το υπογειο δεν φαινεται πουθενα στα σχεδια αυτα. Αρα, ειναι καλυτερα να θεωρησω αυτα τα τετραγωνικα νομιμα να βασιστω στην αδεια και να χρησιμοποιησω  το τοπογραφικο της αδειας για να κανω νομιμοποιηση του υπογειου η να το θεωρησω ολο αυθαιρετο και να κανω ολα τα σχεδια εξαρχης? Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας.

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις το υφιστάμενο με τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας της προσθήκης αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να αναζητήσεις τουλάχιστον το στέλεχος της πρώτης οικοδομικής άδειας που συνήθως υπάρχει κάπου. 
Κατά τα λοιπά, ότι φαίνεται στα εγκεκριμένα της προσθήκης είναι νόμιμο και ότι απουσιάζει ή διαφοροποιείται πρέπει να ρυθμιστεί (εάν π.χ. το υπόγειο δεν υπάρχει , το θεωρείς αυθαίρετο).
Σε σχέση με το τοπογραφικό ενδέχεται να χρειάζεται νέο εξαρτημένο εάν είσαι εκτός σχεδίου ή σε οικισμό χωρίς σχέδιο.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Eάν δεν υπάρχει άδεια για τα υφιστάμενα,τότε πώς πρέπει να αντιμετωπιστούν; Πρέπει να συμπεριληφθούν κι αυτά στην κατηγορία 1 ακόμα και αν φαίνονται στα εγκεκριμένα σχέδια της αδείας για την προσθήκη;

Link to comment
Share on other sites

Όχι.  Λογικά στο διάγραμμα κάλυψης της άδειας προσθήκης θα είναι χαρακτηρισμένα ως νομίμως υφιστάμενα βάσει της αρχικής άδειας.

Προσωπικά  ότι φαίνεται στο διάγραμμα κάλυψης της προσθήκης ως υφιστάμενο, θα το θεωρούσα νόμιμο.

 

edit Τώρα πρόσεξα καλύτερα την ερώτηση. Θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να εκδόθηκε άδεια προσθήκης χωρίς να υπάρχει άδεια ή νομιμοποίηση για το υφιστάμενο.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

κατοικία εκτός σχεδίου προ του 75, έχει χαθεί το στέλεχος. Εκανε υπόγειο χώρους που μάλλον δεν έδειχνε η άδεια.

Και μάλλον προσθήκη. Βρήκα γονική παροχή που το περιγράφει σαν 70τμ. Και μετράω το ισόγειο 86 (????).

Τι να έγινε??? Να δηλώσαν ψευδώς το ισόγειο ως 70?

ή να έκαναν αργότερα αυθαίρετη προσθήκη 10?

Και έχω την εξής πεποίθηση, ότι τα 6 υπέρβαση, έγιναν προ του 75, αφού φαίνονται ένα με το σώμα του κτιρίου.

Για τα 10 όμως, μου λέει ένας γείτονας, "εγώ αυτό δεν το θυμάμαι, και μάλλον το έκαναν το 97", που το θυμάται γιατί το έχει συνδέσει με ένα προσωπικό γεγονός. Επίσης υπάρχει μια μεγάλη στέγη, που το καλύπτει όλο, συνεπώς δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβω αν η υπέρβαση έγινε προ του 2003 ή προ του 75.

Οπότε ...  το βάζω όλο σαν προ του 75, αφού με α/φ δεν αποδυκνύεται τίποτα?

Και αφού δεν αποδυκνύεται, πως αποδυκνύω τον χρόνο κατασκευής? - (το γελοίον του πράγματος) -

Και β) το υπόγειο αφού δεν βρέθηκαν ούτε σχέδια, ούτε στέλεχος, θα το βάλω σαν αυθαιρεσία?

Τα μόνα στοιχεία που έχω είναι μια γονική παροχή που αναφέρει το σπίτι σαν 70τμ, (χωρίς να αναφέρει καθόλου το υπόγ.) και κάτι χαρτιά ότι είχαν πληρωθεί ΙΚΑ και κάποιες υπηρεσίες δίναν έγκριση δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Πες στον ιδιοκτήτη να "φτιάξει" σωστά το Ε9 του (σύμφωνα με τα τ.μ. που εσύ θα του πεις) μέχρι και τη Δευτέρα 14.7 κι όταν στο φέρει να τα βάλεις όλα (ισόγειο και υπόγειο) ως πριν το 75 και χωρίς ΟΑ (αφού ούτε το στέλεχος βρίσκεις) και ...τελείωσε φτηνά!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι κατηγορία 1, όσα ΦΚ και να κάνεις, 500€ θα βγάζει.

Γιατί να βάλεις «κατηγορία 5» την λοιπή παράβαση; Αφού είπες ότι είναι προ του 75

 

γιατί η κατηγορία 1 περιλαμβάνει μόνο αυθαιρεσίες για κατοικία.

 

και ουσιαστικά αυτό είναι το ερωτημα μου, μπορεις να βάλεις πολεοδομικη παραβαση σε κατοικία προ του 1975? δηλαδη η κατηγορια 1 μηπως αναφερεται σε υπερβασης δομησης για κατοικια οι οποιες παιρνουν τετραγωνικα μετρα στα φυλλα καταγραφης???!

 

στο συστημα φυσικα και μπαινει, αλλά πολλα πραγματα μπαινουν στο συστημα που δεν ειναι σωστα. το συστημα δεν ειναι ο νομος.

Link to comment
Share on other sites

ο νόμος αναφέρει  ότι, αυθαίρετες κατασκευές σε κτίρια με αποκλειστική (κατά εγκύκλιο επικρατούσα) χρήση κατοικία που υφίστανται προ του έτους 1975 υπάγονται στις διατάξεις του νόμου και εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση. 

Κατασκευές υπολογιζόμενες με αναλυτικό, αν έχουν γίνει πριν το 75 δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Αν είναι μεταγενέστερες πάλι δεν επηρεάζουν τη χρήση της κατοικίας με βάση την οποία έχεις υπάγει το κτίριο στην κατηγορία 1.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.