Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

λοιπόν παιδιά κρίσιμη ερώτηση για να μην τρελαθώ:

1. σε ακίνητο προ του 83 έχω υπέρβαση δόμησης, άρα κατηγορία 2.

2. έχω και ισόγειο η/χ προ του 83 ο οποίος θα πάει με αναλυτικό, κατηγορία 2 επίσης.

3. έχω και μεταλλική πέργκολα η οποία δεν έχω εντοπίσει ακόμη πότε φτιάχτηκε. επειδή η πέργκολα έχει ύψος πάνω από 3μ και είναι κατά το ήμισυ σκεπασμένη με λαμαρίνα (στέγαστρο τουτέστιν) σκέφτομαι να την πάω με αναλυτικό γιατί έχω περιθώριο μέχρι τις 15.0000 ευρώ με τον η/χ. αν όμως δεν είναι προ του 83 πώς την δηλώνω? συμπαρασύρει τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες μου που θέλω κατηγορία 2?

Link to comment
Share on other sites

Στην κατηγορία 2 ένα από τα δικαιολογητικά που θέλει είναι κατόψεις.

Το κτίσμα καλύπτει 100% του οικοπέδου εμβαδού 62,50τ.μ.

Στην οικοδ. άδεια έδειχνε ένα οικόπεδο 60τ.μ. με ένα κτίσμα 40τ.μ.

Το σχήμα του οικοπέδου της άδειας, με το πραγματικό δεν έχουν καμία σχέση. Ταυτίζονται μόνο σε μία πλευρά!

Πρέπει να κάνω νέο τοπογραφικό? Πως θα δικαιολογήσω την αλλαγή του σχήματος στις κατόψεις?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι με συγχωρείτε που επαναφέρω το προηγούμενο ερώτημα μου ολίγον τροποποιημένο (ποστ 141) αν κρίνετε ότι πρέπει να διαγραφεί, ας διαγραφεί..

έχω: υπέρβαση δόμησης σε κτίσμα προ του 83, αυθαίρετο η.χ επίσης προ του 83:

1.ερώτηση: δηλώνονται ως κατηγορία 2 στο ίδιο φύλλο καταγραφής και τα δύο και συμπληρώνω μία πολεοδομική παράβαση από τον αναλυτικό προυπολογισμό του η.χ.?

2. έχω στο ανωτέρω ακίνητο μεταλλική πέργκολα και μικρή αποθήκη που πληρεί τις διαστάσεις της κατηγορίας 3.

δηλώνονται και τα δύο σε ένα φύλλο καταγραφής με μηδενικούς τους συντελεστές από 1 έως 10 και με μία πολεοδομική παράβαση από ξεχωριστό αναλυτικό από αυτόν του προγούμενου ημιυπαιθρίου?απ'οτι καταλαβαίνω από δοκιμές στο σύστημα του τεε η παλαιότητα στην κατηγορία 3 δεν επηρεάζει καθόλου το πρόστιμο..ή κάνω λάθος?

ευχαριστώ παιδιά...

 

υγ:παρατηρώ ότι για την πρώτη ερώτηση που κάνω: βάζοντας δηλαδή υπέρβαση δόμησης και ηχ (και τα δύο προ του 83) στο ίδιο φ.κ. μου βγάζει το αναμενόμενο πρόστιμο για την υπέρβαση δόμησης και όχι προσαυξημένο με 500άρικο όπως θα περίμενα για τον ηχ αλλά επειδή ο πελάτης έχει αναπηρία 80%, για τον ηχ μου βγάζει 500*0,15=75ευρώ...το έχει παρατηρήσει κανείς??

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

1) Μπορείς όπως το λες, και τα 2 σε 1 ΦΚ, ή να κάνεις 2 ξεχωριστά ΦΚ. Το ίδιο είναι.

 

2) Εδώ θα κάνεις 1 ΦΚ όπου θα βάλεις μόνο την κατηγορία και τίποτα άλλο. Μετά, στην ΤΕ, θα περιγράψεις τι περιέχει αυτή η ΚΑΤ. 3.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι με συγχωρείτε που επαναφέρω το προηγούμενο ερώτημα μου ολίγον τροποποιημένο (ποστ 141) αν κρίνετε ότι πρέπει να διαγραφεί, ας διαγραφεί..

έχω: υπέρβαση δόμησης σε κτίσμα προ του 83, αυθαίρετο η.χ επίσης προ του 83:

1.ερώτηση: δηλώνονται ως κατηγορία 2 στο ίδιο φύλλο καταγραφής και τα δύο και συμπληρώνω μία πολεοδομική παράβαση από τον αναλυτικό προυπολογισμό του η.χ.?

2. έχω στο ανωτέρω ακίνητο μεταλλική πέργκολα και μικρή αποθήκη που πληρεί τις διαστάσεις της κατηγορίας 3.

δηλώνονται και τα δύο σε ένα φύλλο καταγραφής με μηδενικούς τους συντελεστές από 1 έως 10 και με μία πολεοδομική παράβαση από ξεχωριστό αναλυτικό από αυτόν του προγούμενου ημιυπαιθρίου?απ'οτι καταλαβαίνω από δοκιμές στο σύστημα του τεε η παλαιότητα στην κατηγορία 3 δεν επηρεάζει καθόλου το πρόστιμο..ή κάνω λάθος?

ευχαριστώ παιδιά...

 

υγ:παρατηρώ ότι για την πρώτη ερώτηση που κάνω: βάζοντας δηλαδή υπέρβαση δόμησης και ηχ (και τα δύο προ του 83) στο ίδιο φ.κ. μου βγάζει το αναμενόμενο πρόστιμο για την υπέρβαση δόμησης και όχι προσαυξημένο με 500άρικο όπως θα περίμενα για τον ηχ αλλά επειδή ο πελάτης έχει αναπηρία 80%, για τον ηχ μου βγάζει 500*0,15=75ευρώ...το έχει παρατηρήσει κανείς??

αντιγράφω από το εγχειρίδιο χρήσης του τεε

Σύνολο λοιπών παραβάσεων: Η αναλυτική περιγραφή των λοιπών παραβάσεων (πρόστιμα 500€ ανά 15.000€ προϋπολογισμού) γίνεται πλέον υποχρεωτικά σε φύλλα καταγραφής και το πεδίο εμφανίζει πληροφοριακά το σύνολο των δηλωθέντων λοιπών παραβάσεων.

 

Άρα, ίσως να πρέπει να βάλεις ένα ξεχωριστό Φ.Κ για τις παραβάσεις που θα υπολογιστούν με αναλυτικό.

Συνοψίζοντας δοκίμασε τα εξής:

1 ΦΚ μόνο υπέρβαση δόμησης κατ. 2

2ο ΦΚ λοιπές παραβάσεις (αναλυτικός) στο ιδιο φύλλο. 

3ο ΦΚ πέργκολα, αποθήκη κατ. 3. (και σε 2 φκ να τις μοιράσεις θα παραμένει 500 ευρώ συνολικά για κατ. 3)

 

η παλαιότητα δεν επηρεάζει το πρόστιμο της κατ. 3. Η μείωση του προστίμου ισχύει κανονικά όταν κάνεις χρήση κοινωνικών συντελεστών. (από δοκιμή που έκανα δεν ισχύει μείωση προστίμου λόγω κοιν. συντ. αν βάλεις κατηγορία 1  προ 75)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Παύλε,

αυτό που λέει για τα ΦΚ προκύπτει από το γεγονός ότι πλέον το κουτάκι των λοιπών παραβάσεων είναι επί του ΦΚ.

Ενώ στον 4014 το βάζαμε στο πάνω μισό της φόρμας.

 

Και εγώ είμαι της γνώμης ότι πλέον οι λοιπές σε ένα ξεχωριστό ΦΚ.

Για καθαρά εποπτικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάει και στην αναλυτική περιγραφή αυτών στο αντίστοιχο πεδίο του φύλλου καταγραφής!!!!

 

Το ερώτημα που γεννιέται όμως είναι, γιτί στις περιπτώσεις "ειδικών κατηγοριών ατόμων" ακόμα και αυτές παίρνουν την αντίστοιχη έκπτωση της κατηγορίας, αλλά για παλαιότητα δεν παίρνουν;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

και αν κάνεις μεταφορά δήλωσης απο 4014 τις λοιπες στις πετάει σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απόνερο του 4014 ότι η παλαιότητα δεν μειώνει το πρόστιμο...

Μας έλεγαν ότι είναι αδύνατο λόγω του ότι συμπληρώναμε τις λοιπές πάνω και την παλαιότητα κάτω.

Τώρα που γίνονται και τα 2 επί ΦΚ... συνεχίζουμε το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Σε σεμινάρια πάντως του 4014 λέγανε ότι είναι θέμα χρόνου και οι παραβάσεις της κατηγορίας 13 να παίρνουν παλαιότητα.

Για άλλη μια φορά ακριβολογούσαν: είναι όντως θέμα χρόνου, ενός χρόνου, δύο χρόνων, ενός αιώνα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.