Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Κάνε καινούριο τοπογραφικό και κάνε τις ταυτίσεις με την άδεια με βάση αυτό. Ειδάλλως θα δεν θα κάνεις ούτε εσύ σωστά σχέδια όπως έλεγε και η κα Γαρδίκη στη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα για την ημερα! :smile: Μπορειτε να μου πειτε αν για αυθαιρεσια απο την κατασκευη σε κτιριο κατοικιων με Ο.Α. του 1960 αλλα με καταστηματα στο ισογειο, πρεπει να επιλεξω κατηγορια 2 αφου δεν μπορω κατηγ.1 η θα πρεπει κατηγ.4; πρεπει να υπολογισω το ποσοστο υπερβασης δομησης συμφωνα με τα χιλιοστα του διαμερισματος;

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ κάτι: για πισίνα προ του 1983 υπάρχει περίπτωση έκπτωσης κατηγορίας 2? το σύστημα δε βγάζει έκπτωση, αλλά έλεγα μήπως έχει ακουστεί ότι θα αλλάξει κάτι γιατί είναι και μεγάλο το πρόστιμο  ευχαριστώ

Edited by cv94013
Link to comment
Share on other sites

Σε διώροφη οικία έχω μια παραβαση προ του '83 και μια μετά το 2004.Στα φύλλα καταγραφής θα βάλω και τις 2 παραβάσεις κατηγορία 4?

Επίσης,η οικία έχει 1 ισογειο διαμέρισμα και 1 διαμέρισμα 1ου ορόφου χωρίς όμως σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.Κάνω 1 φάκελο ή ξεχωριστό για κάθε όροφο?

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Για τις δηλώσεις μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις. Η΄μια ή δύο. Σωστά είναι και τα δύο.

Για την κατηγορία εξαρτάται από το αν πληρούνται οι προϋποθέσεις της 4 (με άδεια, <40% δόμηση - κάλυψη και <20% ύψος).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Ακόμα 1 ερώτηση.Επειδή στον νέο νόμο περιγράφουμε σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής τις λοιπές παραβάσεις (εξώστες,κλπ), τι κατηγορία τους δηλώνουμε?Αφήνουμε κενό το πεδίο ή βάζουμε ότι κατηγορία είναι κ τα υπόλοιπα φύλλα καταγραφης?

Link to comment
Share on other sites

Ας ακολουθήσουν την κατηγορία του κτιρίου που εντάσσεται στο νόμο 4178.

Link to comment
Share on other sites

Για να δω αν εχω καταλάβει καλά:

i) Βιοτεχνικό κτήριο με υπερβάση δόμησης προ83 ----> Κατηγορία 2 χωρίς την απαιτηση σχεδιών,μελέτης στατικής επαρκειας & έκθεση Η/Μ, εξαίρεση από κατεδάφιση κλπ

ii) Βιοτεχνικό κτήριο με υπερβάση δόμησης προ83 και υπερβαση δόμησης μετα το 83-----> μεταπήδηση σε κατηγορία 4 ή κατηγορία 5 με  απαιτηση των απαιτουμενων

των κατηγοριων αυτών σχεδιών, μελέτης στατικής επαρκειας & έκθεση Η/Μ κλπ.

 

προτιμότερο να κατεδαφισει την αυθαιρεσια μετα του 83 και να προχωρησει σε εξαιρεση απο κατεδάφιση. Σώστα?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Για να δω αν εχω καταλάβει καλά:

i) Βιοτεχνικό κτήριο με υπερβάση δόμησης προ83 ----> Κατηγορία 2 χωρίς την απαιτηση σχεδιών,μελέτης στατικής επαρκειας & έκθεση Η/Μ, εξαίρεση από κατεδάφιση κλπ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ;;;;

ii) Βιοτεχνικό κτήριο με υπερβάση δόμησης προ83 και υπερβαση δόμησης μετα το 83-----> μεταπήδηση σε κατηγορία 4 ή κατηγορία 5 με  απαιτηση των απαιτουμενων των κατηγοριων αυτών σχεδιών, μελέτης στατικής επαρκειας & έκθεση Η/Μ κλπ. ΕΠΙΣΗΣ, ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ;;;;

προτιμότερο να κατεδαφισει την αυθαιρεσια μετα του 83 και να προχωρησει σε εξαιρεση απο κατεδάφιση. Σώστα?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

i) Aρ.9, Β. Κατηγορία 2.  .....Για την υπαγωγή υποβάλονται μόνο τα δικαιολογητικά των περιπτώσεων 1 έως 5,7,10 και 11 του άρθρου 11 του παρόντος και αποτύπωση των κατόψεων

του κτιρίου ή της ιδιοκτησίας και δεν απαιτούνται λοιπά στοιχεία και σχέδια.....

--> από αυτο καταλαβαίνω ότι δεν απαιτούνται τα δικαιλογητικα 6,8 και 9

ii) και αφου στην συνεχεια γράφει "Δεν πληρουνται οι προυποθεσεις της παρουσας κατηγοριας στην περιπτωση που στο ακινητο ή στην αυτοτελη ιδιοκτησία υπάρχουν και άλλες αυθαίρετες

κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις οι οποίες πραγματοποιήθηκαν ή εγκαταστάθηκαν μεταγενέστερα του έτους 1983" ---> καταλαβαίνω οτι δεν ισχυουν τα προήγουμενα του i)

 

υ.γ. Σορι, αλλα δεν ξέρω πως να συμπληρωσω αυτα στο παλιο μου μνμ(αν γίνεται), ώστε να μην δημιουργείται "μακρυνάρι" από μνματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.