Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

στο κείμενο σου μήπως ήθελες να γράψεις ΚΑΤ2?

ΟΚ γράφαμε ταυτόχρονα...το διόρθωσες!

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Pirsogiannis, δεν είμαι πρόχειρος αυτή την στιγμή να σου πω, δεν είμαι γραφείο, όμως θεωρώ αυτονόητο πως μπορείς να επιλέξεις τον τρόπο που θα δηλώσεις το αυθαίρετο όταν σου δίδεται εναλλακτική επιλογή. Εξ' άλλου αν θυμάμαι καλά, κάπου γράφεται πως έχουμε την επιλογή της οικονομικότερης δήλωσης.
Ας καταχραστώ την προθυμία σας να ρωτήσω και κάτι ακόμα: αν έχουμε ύψος υπογείου μεγαλύτερο από το εγκεκριμένο, δίνουμε βεβαίωση πλέον, θεωρώντας πως δεν είναι υπέρβαση; Το λέω σε σχέση με εκείνο που αναφέρει η εγκύκλιος πως σε αυτή την περίπτωση δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Σε συμβολαιο διαμερισματος, στην περιγραφη της Οι αναφερεται και αποθηκη στην ταρατσα 2 τ.μ.

Ολες οι αποθηκες στην ταρατσα γκρεμιστηκαν πριν καποια χρονια και πλεον, εκτος της αποληξης κλιμακοστασιου, δεν υπαρχει τιποτα...

 

Το να βαλω τον ιδιοκτητη να κατασκευασει μια αποθηκη στο δωμα για να του τη ρυθμισω επειτα το θεωρω ολιγον τι εκτος πραγματικοτητας...

 

Χρειαζεται να κανω κατι, σε περιπτωση που το διαμερισμα ειναι καθαρο απο αυθαιρετα, ωστε να εκδοσω βεβαιωση νομιμοτητας?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα είναι τα θεματα που προκύπτουν γιατί δεν γινότανε οι ΟΙ με τα σχέδια της πολεοδομίας.Εσύ για τη βεβαίωση δεν κάνεις κάτι.Αν είναι το διαμέρισμα νόμιμο τη δίνεις κανονικά.Πες στη συμβολαιογράφο να γράψει οτι η αποθήκη γκρεμίστηκε από "φυσικά αίτια" :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η πέργκολα δεν έχει κεραμίδια....Αν έχει θα πάει στις στέγες...

εχει κεραμιδια και ειναι ανοιχτη απο ολες τις πλευρες οποτε  παει στις στεγες κατ 15?

Link to comment
Share on other sites

Πάει με αναλυτικό ναι.

 

Μετά την τελευταία εγκύκλιο τί έχετε καταλάβει, μικρές αποθήκες που πληρούν τις προϋποθέσεις της κατηγορίας 3 αλλά βρίσκονται σε βιοτεχνικά κτίρια ή κτίρια άλλης χρήσης εκτός κατοικίας, μπορούν να ενταχθούν σ' αυτή την κατηγορία;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω τις κολώνες με το 19 και την στέγη με το 15.03

Ευχαριστω πολυ συναδελφε μια τελευταια ερωτηση στο 19 ποια η διαφορα της προλουστραρισμενης (900 το κμ) με την ξυλεια χωρις λουστρο (550 το κμ)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μπορεί να μου πεί κάποιος αν γνωρίζει, όταν έχω παράβαση κατηγορίας 3 (αλλαγή θέσης κτιρίου), παράβαση κατηγορίας 4 (υπέρβαση δόμησης) και μια λοιπή παράβαση (με αναλυτικό), τι παράβολο βγαίνει; Θα είναι 500 για την 3, 500 για την 4 και 500 για την λοιπή;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το παράβολο θα βγει με βάση τα τμ της ΥΔ (παράβαση κατ.4). Τα άλλα δύο 500άρικα θα μπουν ως υπόλοιπο προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.