Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι

 

Σε κοινή δήλωση εντάσσω 2 Ο.Ι. του ιδίου ιδιοκτήτη.

Και στις δύο ιδιοκτησίες έχω απόκλιση στις εξωτερικές διαστάσεις των Ο.Ι.και της επιφανείας τους, εντός των ορίων 5%  και 2% αντίστοιχα του άρθρου 3 παρ.ιστ.

Ερώτηση:Το 500ευρω της κατ.3, θα είναι κοινό για τις 2 Ο.Ι. ή θα χρεωθεί ξεχωριστό 500ευρω κάθε Ο.Ι.;

 

Τελικά έχει τύχει σε κάποιο συνάδελφο η παραπάνω περίπτωση;

 

Επιπλέον, εργασίες αναλυτικού προυπολογισμού άρθρου 18, παρ.5α :για τις 2  Ο.Ι. του ιδίου ιδιοκτήτη σε διαφορετικό όροφο, ομαδοποιούνται σε κοινό προυπολογισμό , ή εξετάζουμε τις λοιπές παραβάσεις σε κάθε Ο.Ι χωριστά ;

 

Είχε συζητηθεί το θέμα και στο #659, σελ.66 στο νήμα: οριζόντιες ιδιοκτησίες. Το επαναφέρω γιατί αν υπολογιστεί λάθος το πρόστιμο, είναι αρκετά τα επιπλέον χρήματα ....

Edited by athanasanas
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 11, παρ.1, είναι δυνατή η υπαγωγή περισσοτέρων Ο.Ι.σε μία κοινή δήλωση. Συμπληρώνω  λοιπόν τις αυθαίρετες κατασκευές σε αντίστοιχα ΦΚ ανά Ο.Ι..

Μου προέκυψε λοιπόν το εξής θέμα: δεν είναι δυνατή η υποβολή 2ου ΦΚ για μικρές παραβάσεις κατ.3 παρ. ιστ , ώστε να περιγράψω για κάθε Ο.Ι. ξεχωριστά την αλλαγή στις εξωτερικές διαστάσεις.

Είμαι εντός των ορίων ανοχής της παρ.ιστ και με εμβαδόν μικρότερο της κατασκευής από αυτό της αδείας. Άρα δεν μπορώ να περιγράψω και με αναλυτικό της παρ.5α την αυθαιρεσία αυτή.

Κάποια συμβουλή πώς πρέπει να διαχειριστώ την υπαγωγή;

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου δεν είναι ανάγκη να είναι ο ίδιος κύριος και στις δύο Ο.Ι.. Σύμφωνα με το άρθρο 11 αυτό δεν προκύπτει αυτόθροα, προκύπτει όμως από την οδηγίας της εγκυκλίου 3: 

 

Στις περιπτώσεις περισσοτέρων αυθαιρέτων κτιρίων ή/και αυτοτελών διηρημένων ιδιοκτησιών στο οικόπεδο/γήπεδο ο ιδιοκτήτης ή οι συνιδιοκτήτες μπορούν από κοινού να υποβάλουν µία ή περισσότερες αιτήσεις υπαγωγής αυθαιρέτων στο ν. 4178/13.

Το γεγονός αυτό δεν επηρεάζει τον αριθμό των βεβαιώσεων μηχανικού που τυχόν θα απαιτηθούν για τη σύνταξη συμβολαιογραφικών πράξεων

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 11, παρ.1, είναι δυνατή η υπαγωγή περισσοτέρων Ο.Ι.σε μία κοινή δήλωση. Συμπληρώνω  λοιπόν τις αυθαίρετες κατασκευές σε αντίστοιχα ΦΚ ανά Ο.Ι..

Μου προέκυψε λοιπόν το εξής θέμα: δεν είναι δυνατή η υποβολή 2ου ΦΚ για μικρές παραβάσεις κατ.3 παρ. ιστ , ώστε να περιγράψω για κάθε Ο.Ι. ξεχωριστά την αλλαγή στις εξωτερικές διαστάσεις.

Είμαι εντός των ορίων ανοχής της παρ.ιστ και με εμβαδόν μικρότερο της κατασκευής από αυτό της αδείας. Άρα δεν μπορώ να περιγράψω και με αναλυτικό της παρ.5α την αυθαιρεσία αυτή.

Κάποια συμβουλή πώς πρέπει να διαχειριστώ την υπαγωγή;

 

προτείνω αντί να βάλεις σε ξεχωριστό φ.κ. τις λοιπες & κατ.3 να προσθέσεις απλά στο κάθε φ.κ. της κάθε ιδιοκτησίας μία λοιπή παράβαση (εφόσων κατ.3&λοιπες κοινά πλέον, δε χρειαζεται να ξεπερνάς τα όρια της κατ.3 για να μπεις στην παρ.5) και στην τεχνική έκθεση να αναφερθείς εκτενέστερα. 

 

επιπλέον διευκρινίζω ότι από το άρθρο 11 παρ.1 καταλαβαίνω πάσης φύσεως ιδιοκτησία όχι μόνο Οριζόντια. διορθώστε με αν κάνω λάθος

 

τέλος, ισχύει αυτό που έχω στο μυαλό μου ότι οι κοινόχρηστοι χώροι μπορούν να δηλωθούν σε μία από τις δηλώσεις κάποιου ιδιοκτήτη με συναίνεση των λοιπών ή πρέπει να είναι επιπλέον ξεχωριστή δήλωση;

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω την εξης απορια:

 

σε πολυκατοικία με οριζόντιες ιδιοκτησίες, οι αλλαγές που έχουν γίνει στην όψη εκτός από ανοίγματα περιλαμβάνεται και συνένωση εξωστών η διαχωρισμός τους. θεωρείτε ότι πρέπει να δηλωθούν με παρ.5 λοιπών παραβάσεων σε κάθε δήλωση ιδιοκτησίας ή με συναίνεση συνιδιοκτητών μία φορά;

η απορία μου στέκεται στο γεγονός ότι οι εξώστες θεωρούνται ιδιοκτησία του κάθε διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

σε μια τακτοποιηση που κανω εχω μια παραβαση αναλυτικου πολυ μικροτερη απο 15.000

να βαλω και τις αλλαγες στα ανοιγματα αφου με παιρνει?

κανω την ερωτηση γιατι γενικα δεν λαμβανω υποψιν καθολου τα ανοιγματα.

εσεις τι κανετε?

Link to comment
Share on other sites

Ότι μπορεί να χωρέσει στα 15000 καλό είναι να μπει.

Δεν κοστίζει κάτι παραπάνω και εξασφαλίζεις τον ιδιοκτήτη από μικροπαραβάσεις που μπορεί να του δημιουργήσουν μελλοντικά μπελάδες εάν βρεθεί ο "κακός γείτονας".

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω

τωρα για τον υπολογισμο προυπολογισμου μετατοπισης ή/και αλλαγης ανοιγματων,

τι ακριβως υπολογιζετε?

(καπου εχει απαντηθει αλλα δε το βρισκω)

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω

τωρα για τον υπολογισμο προυπολογισμου μετατοπισης ή/και αλλαγης ανοιγματων,

τι ακριβως υπολογιζετε?

(καπου εχει απαντηθει αλλα δε το βρισκω)

 

Την ιδια απορια εχω κ εγω...!

Η μόνη παραβαση που εχω σε ενα πελατη ειναι 2-3 παραθυρα που δεν υπαρχουν στην αδεια αλλα τα κατασκευασανε και 1-2 που αλλαξαν απο παραθυρα σε πορτες. Αρα...1 παραβαση κατηγορια 3...?!

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.