Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Με ανησυχεί ότι στο νόμο αναφέρει για παράβολα και στην κατηγορία 3 και στις παραβάσεις του αρθ. 18

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το αναφέρει έτσι για τις περιπτώσεις που δεν υπάρχουν άλλες παραβάσεις. Και λογικά να το δεις πάντως, δεν είναι δυνατό να πληρώσει κανείς 3 παράβολα για μία υπαγωγή.

Καλού κακού περίμενε να σου απαντήσει και κάνας άλλος συνάδελφος που να έχει κάνει κάποια τέτοια δήλωση με όλων των ειδών τις αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το νόμο, νομίζω πως θέλει ξεχωριστό παράβολο. Οι εγκύκλιοι δε βλέπω να ρυθμίζουν το θέμα αλλά όπως και να έχει έχουμε δεμένα χέρια, ότι βγάλει το πληροφοριακό σύστημα του Τ.Ε.Ε..

Link to comment
Share on other sites

συνάδερφοι το θέμα που αναφέρετε είναι ιδαιτέρως σημαντικό.. έχω ρωτήσει το ίδιο πράγμα μερικά μηνύματα πιο πριν..

υπάρχει η μία άποψη που λέει ότι η κατ.3 πληρώνει 500άρικο που δεν συμψηφίζεται με το παράβολο από τυχόν άλλη υ.δ. και η άλλη άποψη που λέει ότι συμψηφίζεται σε περίπτωση ύπαρξης κι άλλων παραβάσεων και ότι μόνο αν έχεις κατ.3 και κατ.1 πληρώνεις 2*500 ή για μόνη παράβαση κατηγορίας 3 πληρώνεις 500άρικο..

Παράκληση, αν υπάρχει συνάδελφος που έχει υποβάλλει δήλωση ας μας ενημερώσει!!νομίζω είναι απλό..

Link to comment
Share on other sites

ο 4014 δεν είχε κατηγορίες, για αυτό και μας βγήκε αντισυνταγματικός :mrgreen: . Ας μας πει κάποιος επιτέλους αν και 99,99% το παράβολο είναι 1

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κατηγορια 3, αναλυτικο και μια αλλη παραβαση, θα πληρωσεις συνολικα 500+500+το προστιμο της αλλης παραβασης

Δηλαδη καταβαλεις 500αρικο παραβολο στην αρχη και το εναπομειναν (20% εκπτωση) στο τελος.

 

Σε οσες δηλωσεις εχω κανει ειχα και κατηγορια 3 και αναλυτικο. Δε μου εδωσε 500αρικο η κατηγορια 3, 500αρικο ο αναλυτικος και 500αρικο το παραβολο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού η εγκύκλιος 4 λέει "Στις περιπτώσεις που συνυπάρχουν αυθαίρετες µικρές παραβάσεις της Κατηγορίας 3 µε παραβάσεις της παρ. 5α του άρθρου 18 του ν. 4178/13 (δηλ. αυτές που δεν εµπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήµατος Α΄ του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου, καθώς και εγκαταστάσεις όπως ορίζονται στην παρ. 19 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012) είναι δυνατή η σύνταξη  αναλυτικού προϋπολογισµού για το σύνολο των αυθαιρεσιών (Κατηγορίας 3 και παρ. 5α του άρθρου 18).......Στην περίπτωση αυτή δεν επιλέγεται η Κατηγορία 3 στο σχετικό φύλλο καταγραφής, αλλά όποια άλλη κατηγορία εκ των 1,2,3,4,5". Αυτό σημαίνει ότι κάνεις αναλυτικό και συμπεριλαμβάνεις και την κατηγορία 3. Ή κάτι λέω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κατηγορια 3, αναλυτικο και μια αλλη παραβαση, θα πληρωσεις συνολικα 500+500+το προστιμο της αλλης παραβασης

Δηλαδη καταβαλεις 500αρικο παραβολο στην αρχη και το εναπομειναν (20% εκπτωση) στο τελος.

 

Σε οσες δηλωσεις εχω κανει ειχα και κατηγορια 3 και αναλυτικο. Δε μου εδωσε 500αρικο η κατηγορια 3, 500αρικο ο αναλυτικος και 500αρικο το παραβολο.

Το ερώτημα είναι αν έχεις κατηγορία 3 και 4 αν θα πληρώσεις δύο παράβολα. Από το νόμο εγώ αυτό καταλαβαίνω αν και είπα πως κατά τη γνώμη μου αποκλείεται να εφαρμόζεται. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.