Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Teta,

 

ευχαριστώ για την απάντηση...

 

Οι αποθήκες είναι πρόχειρες κατασκευές. Δεν μπορούν να ενταχθούν ιη της Κατηγορίας 3????

 

Ή μήπως εκεί εντάσσονται μόνο

..κατασκευές από πανί ή νάυλον που χρησιμοποιούνται για την προσωρινή αποθήκευση υλίκών και προϊόντων εμπορίου σε βιομηχανικά, βιοτεχνικά κτίρια με νόμιμη άδεια...."  ?????

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία 3 που έγινε προ του 1975 λόγω ενιαίου φέροντα οργανισμού σε κτίριο κατοικίας με άλλες υπερβάσεις προ του 1975 τα βάζω όλα μέσα στην κατηγορία 1 και πληρώνει 500 ευρώ ή 2 φύλλα καταγραφής και πληρώνει 1000 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

@ Antiermitianos

 

Καταλαβαίνεις ότι η συγκεκριμένη αυθαιρεσία δε μπορεί να υπαχθεί

στο Ν. 4178/2013 καθώς γίνεται σήμερα (μετά την 28.07.2011).

 

Αλλά και πριν την 28.07.2011 να γινόταν δε νομίζω ότι πάει με Κατηγ. 3

αλλά με Υ.Δ. βάσει της επιφάνειας.

 

Τώρα, οι απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης ξέρω ότι προκύπτουν

από την επιφάνεια που προσμετράται στο ΣΔ (ΠΔ 350/1996, άρθρο 2).

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά με το παραπάνω  να πω εφόσον θεωρηθεί στέγαστρο, δηλ. με ανοικτή την πλευρά του δρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις Συνάδελφοι,

 

εφόσον υπήρχε άνωθεν υφισταμένη ημιμόνιμη κατασκευή συστήματος σκιάσεως (τέντα) πριν την 28/7/11 νομίζω ότι μπορεί να παρακμφθεί το θέμα της παλαιότητος.  Το ότι αναφέρω ότι γνωρίζω ότι σε αντίστοιχη περίπτωση αναδιπλούμενα στοιχεία (νάυλον) περιμετρικά έχουν τακτοποιηθεί κατά τις διατάξεις της Παρ. Γ του Άρθρου 9 του Ν. 4178/2013, Κατηγορία 3 δηλαδή με πρόστιμο 500 Ευρώ, το γνωρίζω καθώς το έχω συναντήσει σε άλλη περίπτωση σε κατάστημα σε περιοχή που υπάγεται στην ίδια Υ.Δομ. και έχω δει το νομιμοποιητικό έγγραφο και δεν υπήρχε άλλο πρόστιμο για Υ.Δ., αλλά ίσως αυτό να ήταν άλλη περίπτωση και θα πρέπει να ελεγχθεί επί συγκεκριμένου το εάν υπάρχει Υ.Δ. και το λογικό είναι να υπάρχει, υποθέτω.

 

1) Μήπως το Π.Δ. 350/1996 δεν ισχύει από την έναρξη ισχύος του Π.Δ. 111/2004  ; Με απασχολεί το εάν θα υπάρχουν πλεονάζουσες - πλέον - θέσεις σταθμεύσεως, δηλαδή νέες θέσεις.

2) Με βάση τη μικτή έκταση επιφανείας που θα προκύψει και θα είναι 140 m2>100 m2 απαιτείται WC Αμεα ενώ με βάση την ωφέλιμη έκταση επιφανείας που θα προκύψει και θα είναι 90 m2<100 m2 δεν απαιτείται. Τελικώς για τα WC Αμεα εφαρμόζεται κατά γράμμα ο Ν.Ο.Κ. και σύμφωνα με την μικτή έκταση επιφανείας ή στην πράξη το όριο των 100 m2 ερμηνεύεται ως όριο ωφέλιμης δεδομένου ότι στην ωφέλιμη υπάρχει συνάθροιση ;

Τώρα για τα χαράτσια που θα προκύψουν για τον Ιδιοκτήτη πέραν του Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. και του Ε.Τ.ΑΚ. θα έχει και το κόστος δεσμεύσεως θέσεως/ν σταθμεύσεως εφόσον απαιτηθεί/ούν. Δε βλέπω κάτι άλλο. 

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!

 

Όταν έχουμε εργασία που πάει με αναλυτικό σε συνδυασμό με μετατόπιση κτιρίου σε νόμιμη θέση (κατηγορία 3ιε)

μπορούν αυτά τα δύο να συνδυαστούν σε έναν αναλυτικό?

Συμφωνα με την εγκύκλιο 4 ναι μπορούμε!

Τότε πως θα χρεώσουμε στον αναλυτικό την εργασία της μετατόπισης του κτιρίου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.