Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα έχω και εγώ την ίδια απορία.Στην δικιά μου περίπτωση στο σχέδιο κάτοψης υπογέιου

φαίνεται μόνο λεβητοστάσιο.Στην πραγματικότητα έχουν δημιουργηθεί αποθήκες. Εγω εξετάζω την

μία απο όλες η οποία έχει δικά της χιλιοστά.Πληρεί τις προυποθέσεις της κατηγ.3.Μπορώ να την εντάξω

στην κατηγ.3 ή ο νόμος εννοεί αποθήκες οι οποίες είναι ανεξάρτητα κτίσματα,οπως αναφέρει και ο Δημήτρης:

με αναλυτικό

το ίδιο με την κατηγ 3, θα σε "καθίσει"  

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με ΚΑΝΑ

ο νόμος δεν διαχωρίζει με χιλιοστά η χωρίς

όπως δεν διαχωρίζει αν είναι όλες μαζί (κάπου αναφέρει αν θυμάμαι τη λέξη συνολικά  , δλδ μπορεί να έχεις 3 των 5 τ.μ)

Link to comment
Share on other sites

Δεξαμενές αποχέτευσης στεγανές ή απορροφητικές, καθώς και δεξαμενές νερού

 

 

σε αυτό εννοέι  μόνο υπόγειες  η και χώρους που έχουν πλαστικές δεξαμενές νερού μέσα και αντίστοιχα συστήματα αποχετευσης...

 

 

 

υγ  σε απάντηση ΔΟΚΚ  όταν υπήρχε ο 4014 σε ερώτηση που είχα κάνει για χώρο μηχανοστασίου πίσίνας ο οπόίος μεγάλωσεκατά 50 τ.μ (υπόγειος πάντα και χωρίς πρόσβαση από οικία) επειδή ο ιδιοκτήτης υποχρεώθηκε από δήμο επειδή είναι σύνορα με δασική έκταση να κάνει εγκαταστάσεις πυρόσβεσης και δεξαμενες νερού  πως υπολογίζω το πρόστιμο , η απάντηση ήταν ότι άσχετα με την δημοτική αποφάση δεν είναι υποχρεωτικά τα μέτρα κατάσβεσης....και ο υπολογισμός  γίνεται ανάλογα με τον μηχανικό

Link to comment
Share on other sites

έχω τη γνώμη ότι το μόνο πλεονέκτημα της κατηγορίας 3 είναι ως προς το δικαίωμα υπαγωγής, η οποία μπορεί να γίνει και μετά τη λήξη προθεσμίας που ορίζει ο νόμος και προφανώς και μετά την νέα καταληκτική ημερομηνία μετά την  πρόσφατη παράταση που έλαβε. 

 

Άρθρο 28
Καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής
 
Η προθεσμία υπαγωγής στις διατάξεις του παρόντος 
νόμου για τις κατηγορίες 1, 2, 4 και 5 του άρθρου 9 λήγει 
με την πάροδο δεκαοκτώ (18) μηνών από τη δημοσίευση 
του παρόντος. [άρα εξαιρεί την κατηγορία 3 από τις προθεσμίες του νόμου]
Link to comment
Share on other sites

Παντού και πάντα (προς το παρόν) ισχύει η "κόκκινη γραμμή" 28.7.2011.

Link to comment
Share on other sites

Λέει:

 

"....Αποφασίζουμε, την έγκριση της δυνατότητας υπαγωγής στις διατάξεις αναστολής επιβολής κυρώσεων του ν.4178/13, αυθαιρέτων κατασκευών και αυθαιρέτων οικοδοµικών εργασιών που δεν έχουν ως αποτέλεσµα τη δηµιουργία ολοκληρωµένου φέροντα οργανισµού (???? δικό μου είναι αυτό), αποκλειστικά και µόνο προκειµένου να εξασφαλιστεί η αναστολή επιβολής κυρώσεων, δεδοµένου ότι δεν πρόκειται για νοµιµοποίηση των αυθαιρεσιών και ως εκ τούτου δεν αποκλείεται η δυνατότητα άρσης τους, για την αποκατάσταση του περιβάλλοντος και γενικά της

νοµιµότητας....".
 
M' άλλα λόγια ν' αγαπιόματε!!!!!
Απόφαση, στα "μουλοχτά", λίγο πριν ...πάνε σπίτι τους!!!!!
 
Δηλαδή, μέχρι σήμερα "αυτά" δεν είχαν αυτή τη δυνατότητα;;;;;;;
Πάω στοίχημα ότι, έχει σχέση με την "καθαρογραμμένη" πολυαναμενόμενη απόφαση του ΣΤΕ περί 4178!!!!!
Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω

έχω μια 6όροφη οικοδομή κατασκευασμένη το 2008, ισόγειο κατάστημα με ορόφους κατοικία.

Εξετάζω το ισόγειο κατάστημα στο οποίο έχει κατασκευαστεί ένας εσωτερικό εξώστης (πατάρι) το οποίο όμως δεν πληροί τις προδιαγραφές (χαμηλό ύψος, 2,10μ)

 

Ποιός ο τρόπος υπολογισμού..? υπολογισμός με επιφάνεια τμ ή με αναλυτικό προυπολογισμό..????

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.