Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ηθελα την γνωμη σας για την παρακατω περιπτωση. Εχω  διοροφη οικοδομη με υπογειο  σε κεκλιμενο οικοπεδο ( το υπογειο ειναι στην πισω οψη ειναι ολο  εκτος  και  εχει μετρησει εξ'αρχης στην δομηση αδεια 1974).Μπροστα στον δρομο ειμαι στο 0.00 και στο ισογειο.Το ακινητο ανηκει σε εναν ιδιοκτητη χωρις συσταση .Υπαρχουν υπερβασεις δομησης , καλυψης και δ .Οσον αφορα την καλυψη και δομηση ειμαι < απο το 40%. Γι το υπογειο και το ισγειο θα παω κατηγορια 1 

 Στον α οροφο (αδεια 2009 σε ισχυ )ενα τμημα της πλακας εχει γινει ξυλινη στεγη μονοριχτη με κορφια +1.00 .Στο δωμα (αποληξη κλιμακοστασιου ) εχει κατασκευαστει εντος του δωματος μια επιφανεια 3,70μ2 δλδ το ολο δωμα εχει μεγαλωσει κατα 3,70μ2. Κατα συνεπεια  πλεον προσμετραται στην δομηση και στο υψος.(χωρις να εχω θεμα με το επιτρεπομενο, ειμαι πολυ πιο κατω).Τωρα τι κανω για να δω σε ποια κατηγορία εντάσσομαι? Ποιο υψος θεωρω αυτο που προβλεπεται στην αδεια για να υπολογσω το 20%?? το υψος της πλακας του α οροφου 6,35 'η το υψος του δωματος 8.55 ?

Αν παλι θεωρησω σαν προβλεπομενο υψος το 6,35 μπορω για το τμημα του α οροφου που εχω υπερβαση καλυψη δομηση και ξυλινη στεγη να παω με κατηγορια 4 ? (αφου εχω εκει  υπερβαση υψους <20% *6.35  λογω στεγης )και το δωμα να παει σαν κατηγορια 5 ? με προβληματιζει οτι δεν υπαρχει συσταση 

 

Και μια αλλη ερωτηση....

Σε ποια κατηγορια θα βαζατε αυθαιρεσια <40% δομησης αδειας , <40% καλυψης και υψος 3,20  οπου το 20% της αδειας ειναι  15.90*0,20=3.18? Το πνιγω ή το παω κατηγορια 5 ? Να σημειωσω οτι ειναι μεταφορα απο τον 4014 με εξοφλημενο προστιμο και ανεβασμενα ολα τα σχεδια

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

Και μια αλλη ερωτηση....

Σε ποια κατηγορια θα βαζατε αυθαιρεσια <40% δομησης αδειας , <40% καλυψης και υψος 3,20  οπου το 20% της αδειας ειναι  15.90*0,20=3.18? Το πνιγω ή το παω κατηγορια 5 ? Να σημειωσω οτι ειναι μεταφορα απο τον 4014 με εξοφλημενο προστιμο και ανεβασμενα ολα τα σχεδια

 

dorita2271 την υπέρβαση ύψους Υ.Υ θα συγκρίνεις με το 20% του ύψους αδείας για την κατ.4, ΟΧΙ όλο το ύψος. Δηλ. θα υπολογίσεις το : Υ.Υ/ύψος αδείας<20% .

Link to comment
Share on other sites

dorita2271 την υπέρβαση ύψους Υ.Υ θα συγκρίνεις με το 20% του ύψους αδείας για την κατ.4, ΟΧΙ όλο το ύψος. Δηλ. θα υπολογίσεις το : Υ.Υ/ύψος αδείας<20% .

δλδ στην συγκεκριμενη περιπτωση εχω υψος νομιμου κτισματος του δ οροφου 2,90 και στην συνεχεια εχει γινει προσθηκη  κατα'επεκταση ενος δωματιου με κεκλιμενη στεγη οπου ο κορφιας ειναι στο 3.20. Οποτε εχω. 3,20-2,90=0,30μ <20%*2,90=0,58

Link to comment
Share on other sites

δλδ στην συγκεκριμενη περιπτωση εχω υψος νομιμου κτισματος του δ οροφου 2,90 και στην συνεχεια εχει γινει προσθηκη  κατα'επεκταση ενος δωματιου με κεκλιμενη στεγη οπου ο κορφιας ειναι στο 3.20. Οποτε εχω. 3,20-2,90=0,30μ <20%*2,90=0,58

 

Ναι, έτσι εφαμόζεται.

Link to comment
Share on other sites

αν έχουν γίνει οι 2 φάσεις του ν. 1337 τα κτίσματα δεν χρειάζονται να δηλωθούν . Θα δηλωθούν τα μεταγενέστερα κτίσματα.Φυσικά θα ελέγξεις και τα κτίσματα του 1337 να δεις αν οι διαστάσεις είναι σωστές. 

Οι 2 φάσεις του ν.,1337 δεν θεωρούνται άδεια

Άρα δεν έχεις άδεια στο ακίνητο για τον υπολογισμό του προστίμου.

Συνεπώς, το μόνο που έχεις να συγκρίνεις είναι το μέγιστο πραγματοποιούμενο ύψος με το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής που ισχύει σήμερα. (γενικά στα εκτός σχεδίου είναι 7.50 μ.)

καλησπέρα, επειδη το μονο σχετικο ποστ που βρηκα ειναι το παραπανω να πω κι εγω την περιπτωση μου μηπως γνωριζετε..

 

αυθαιρετο σε τεμαχιο εκτος σχεδιου μη αρτιο και μη οικοδομησιμο. απο πολυ παλια υπηρχε μια αποθηκη (με εξαιρεση κατεδαφισης) και ενα σπιτακι που καηκε. με δηλωση της πυροσβεστικης δοθηκε αδεια απο την πολεοδομια και το 2003 βγηκε νομιμη οικοδομικη αδεια να χτιστει ενα ιδιο στη θεση του. προφανως στη θεση του χτιστηκαν 3.5 φορες παραπανω πραγματα. η ερωτηση μου ειναι, με τι ορους δομησης συγκρινω τις υπερβασεις αφου δεν υπαρχουν στην αδεια οροι; 

Link to comment
Share on other sites

 

Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να έχει απαντηθεί. Σε γήπεδο εκτός σχεδίου, μη άρτιο μή οικοδομήσιμο, υπάρχει τακτοποιημένο με τον 1337/83 τμήμα και προσθήκες μετά το 83. Αφού θεωρώ ότι έχει οικοδομική άδεια λόγω 1337 συγκρίνω με τους συντελεστές της περιοχής όπως λέει. Το συγκεκριμένο όμως είναι μή οικοδομήσιμο. πως θα συγκρίνω?

 

μ2 νέων κατασκευών με το μέγιστο 200μ2 πχ ( αν επιτρέπεται μέχρι 200 στην περιοχή)? δηλαδή υπέρβαση Α/200%?

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

 

αν έχουν γίνει οι 2 φάσεις του ν. 1337 τα κτίσματα δεν χρειάζονται να δηλωθούν . Θα δηλωθούν τα μεταγενέστερα κτίσματα.Φυσικά θα ελέγξεις και τα κτίσματα του 1337 να δεις αν οι διαστάσεις είναι σωστές. 

Οι 2 φάσεις του ν.,1337 δεν θεωρούνται άδεια

Άρα δεν έχεις άδεια στο ακίνητο για τον υπολογισμό του προστίμου.

Συνεπώς, το μόνο που έχεις να συγκρίνεις είναι το μέγιστο πραγματοποιούμενο ύψος με το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής που ισχύει σήμερα. (γενικά στα εκτός σχεδίου είναι 7.50 μ.)

καλησπέρα, επειδη το μονο σχετικο ποστ που βρηκα ειναι το παραπανω να πω κι εγω την περιπτωση μου μηπως γνωριζετε..

 

αυθαιρετο σε τεμαχιο εκτος σχεδιου μη αρτιο και μη οικοδομησιμο. απο πολυ παλια υπηρχε μια αποθηκη (με εξαιρεση κατεδαφισης) και ενα σπιτακι που καηκε. με δηλωση της πυροσβεστικης δοθηκε αδεια απο την πολεοδομια και το 2003 βγηκε νομιμη οικοδομικη αδεια να χτιστει ενα ιδιο στη θεση του. προφανως στη θεση του χτιστηκαν 3.5 φορες παραπανω πραγματα. η ερωτηση μου ειναι, με τι ορους δομησης συγκρινω τις υπερβασεις αφου δεν υπαρχουν στην αδεια οροι; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.