Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι, μια ερωτηση κι απο μενα

 

Σε διαμερισμα Ε' οροφου πολυκατοικιας εχει γινει κλεισιμο τμηματος του μπαλκονιου στην προσοψη, εκτος της οικοδομικης γραμμης.

Συμφωνα με την εγκυκλιο 4, θα βαλω υπερβαση καλυψης αφου η κατασκευη δεν ειναι εντος περιγραμματος.

Η ερωτηση ειναι θα βαλω και παραβιαση προκηπιου (παρα το οτι βρισκομαι σε οροφο)? Γιατι αν ναι θα παω αυτοματα κατηγορια 5, ενω αλλιως πηγαινα 4.

 

 

θα βάλεις παραβίαση προκηπίου, διότι η αυθαιρεσία είναι μια κλειστή κατασκευή,  που δεν προβλεπόταν από τις εγκεκριμένες μελέτες κατά την έκδοση της άδειας (ακόμη και αν επιτρεπόταν με τον τότε κανονισμό).

Οπότε αναγκαστικά κατηγορία 5.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απ ότι θυμάμαι έρκερ μέσα στην πρασιά επιτρεπόταν μόνο στο ΓΟΚ 73.

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι τώρα;

Άν αποδείξει ότι η κατασκευή έγινε όταν ίσχυε ο ΓΟΚ 73 δηλ. μεταξύ 73 και 85 γιατί να είναι υποχρεωτικό να δηλώσει παράβαση προκηπίου ;  

Και βέβαια επισημαίνουμε τον εντοπισμό της υπέρβασης δόμησης με βάση τις εγκεκριμένες μελέτες αλλά την υπέρβαση του προκηπίου γιατί, από τη στιγμή που είναι νόμιμη βάση ΓΟΚ;

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, μια ερώτηση:

 

Σε κατάστημα που ήδη εχει γινει αλλαγή χρήσης στο πατάρι με 3843 και τακτοποίηση με 4014 υπέρβασης δόμησης σε πρασιά, εχω τώρα να τακτοποιήσω κάποιες αυθαιρεσίες που είναι με αναλυτικό (Στεγαστρο, αλλαγή όψης). Σε τι κατηγορία το δηλώνω? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, μια ερώτηση:

 

Σε κατάστημα που ήδη εχει γινει αλλαγή χρήσης στο πατάρι με 3843 και τακτοποίηση με 4014 υπέρβασης δόμησης σε πρασιά, εχω τώρα να τακτοποιήσω κάποιες αυθαιρεσίες που είναι με αναλυτικό (Στεγαστρο, αλλαγή όψης). Σε τι κατηγορία το δηλώνω? 

Γιατί δηλώνεις την αλλαγή της όψης?

Link to comment
Share on other sites

Ξανά ποστάρω μία ερώτηση που είχε τεθεί και ποιο παλαιά γιατί δεν πήρα απάντηση και με απασχολεί πολύ για το τι θα κάνω.

 

Έχω την έξης περίπτωση για την οποία θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Εκτός σχεδίου, γίνεται σύσταση ΟΙ επι οικοπέδου 6000μ2. Βγαίνει άδεια το 86  σε ένα τμήμα 1500μ2 το οποίο μεταβιβάζεται σε 2 αδέρφια εξ αδιαιρέτου. Τα αδέρφια κάνουν τροποποιηση της σύστασης και τα 1500 τα χωρίζουν στη μέση όπως και το κτίσμα για το οποίο έχει βγεί άδεια. Έρχομαι εγώ να τακτοποιήσω τη μία ΟΙ με το μισό κτίσμα.

 

Διαπιστώνω ότι το ημιυπόγειο κατασκευάστηκε ως μπαζωμένος χώρος (δεν υπάρχει προσβαση, τοιχείο γυρω γυρω) .Υπάρχει κατ επέκταση του ημιυπογείου (κάτω από βεράντα ισογείου) ένα νέο ημιυπόγειο. Και λέω τώρα:

 

1) Μία παράβαση διαφορετική διαμερισμάτωση ισογείου. - 500

 

2) Μία παράβαση μπάζωμα ημιυπογείου, επέκταση εξωστών προβόλων οροφής ισογείου, Στεγασμένο ΒΒQ, κατασκευή κλίμακας πρόσβασης (στο υπερυψωμένο ισόγειο) σε διαφορετική θέση- 500

 

3)  για την επέκταση ημίυπογείου ΥΔΚΧ με μειωτικό*

 

*Στην άδεια δείχνει ημιυπόγειο 1,5μ (οροφη σε έδαφος). Θα το ελεγξω με βάση την άδεια που 1,5μ που ίσχυε όταν εκδόθηκε ή με βάση το 0,80μ που ισχυει σήμερα? Η επέκταση φτιάχτηκε κάπου το 1995-2000Να ρωτήσω 2 τελευταία γιατί με έχει μπερδεψει αυτή η π@π@ρια.

 

Τον νέο χώρο που δημιουργείται κατ' επέκταση του ημιπογείου του οποίου η οροφή είναι 1.3 από το διαμ. έδαφος να το θεωρήσω υπόγειο, και άρα με μειωτικό. Όταν εκδόθηκε η άδειο όταν η σταθμη οροφής υπογέιου είναι μέχρι 1,5μ θεωρούνταν υπόγειο και δεν μετρούσε στη δόμηση (έτσι το έχει κάνει και στο διάγραμμα κάλυψης του 86). Σήμερα η στάθμη άνω του +0,80 δεν θεωρείται υπόγειο και μετράει στη δόμηση. Τι να υπολογίσω?

 

Δηλαδή, με τα παλαιά δεδομένα δεν έχω υπέρβαση δόμησης ΚΧ αλλά ΒΧ. Με τους σημερινούς όρους δόμησης έχω ΥΔΚΧ.

 

Και ενα άλλο θέμα που είχα υπολογίζοντας Το πρόστιμο έιναι το εξής:

 

Η σύσταση λέει ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ 23,37% ήτοι 1500 στα 6419μ2. Αυτό έχτιζε τότε που βγηκε η άδεια 6419Χ0,075=481μ2. Αυτοί έβγαλαν άδεια τότε για 108μ2 ισόγειο και 108 ημιυπόγειο στην ΟΙ των 1500μ2.

 

Το Ημιυπόγειο έγινε μπαζωμένο κουτί και το 2010 έχτισαν κατ επέκταση του ημιπογείου 70μ2. Άρα σήμερα έχω 108 ισόγειο και 70μ2 ημιυπόγειο.

 

Πως υπολογίζω τα ποσοστα υπέρβασης α) ΥΔΚΧ 70/108 β) ΥΔΚΧ 70/216 γ) ΥΔΒΧ 70/108 ή δ) ΥΔΒΧ 70/216

 

Τα α και β τα συγκρίνω ως προς τα μ2 που μετράνε στη δόμηση και τα γ και δ προς τα συνολικά μ2

 

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα που ήδη εχει γινει αλλαγή χρήσης στο πατάρι με 3843 και τακτοποίηση με 4014 υπέρβασης δόμησης σε πρασιά, εχω τώρα να τακτοποιήσω κάποιες αυθαιρεσίες που είναι με αναλυτικό (Στεγαστρο, αλλαγή όψης). Σε τι κατηγορία το δηλώνω? 

Εφόσον έχει γίνει τακτοποίηση με 4014, άρα ΟΛΑ είναι ΟΚ. Το στέγαστρο πότε έγινε???? Γιατί δεν μπήκε με τον 4014???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους/όλες! Μια δευκρίνιση θα ήθελα γιατί έχω μπερδευτεί: Σκέπαστρο (ξύλινο με κεραμύδια) πάνω από εξώστη τελευταίου ορόφου (πολύ συνηθισμένο..) ο οποίος προεξέχει της οικοδομικής γραμμής και είναι πάνω από πρασιά δηλώνεται στην Κατηγορία 4 ή 5; Σημείωση: η οικοδομή έχει άδεια_

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.