Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα!! Μια ερωτηση και απο μενα. Σε αδεια τετραοροφης οικοδομης εχει κατασκευαστει υπογειο (ολο κατω απο το εδαφος -εχω πιλοτι  απο πανω ) με  βοηθητικη χρηση και δεν αναφερεται στην συσταση Η επιφανεια του ειναι οσο και η καλυψη απο πανω της Pilotis Στην περιπτωση αυτη  τι κατηγορια βαζω ? 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ένα θέμα που δεν έχει αποσαφηνιστεί.

Αν θεωρήσεις ότι έχεις μηδέν χιλιοστά τότε το κλάσμα σύγκρισης (και ο συντελεστής υπέρβασης) τείνει στο άπειρο και η κατηγορία θα είναι η 5 (>>> 40%). Αν θεωρήσεις ότι η σύγκριση γίνεται με το Σ.Δ όλου του οικοπέδου,  λογικά η κατηγορία σου βγαίνει 4.

Διαλέγεις,  αναλαμβάνοντας την ευθύνη, ή περιμένεις για μια ακόμη "αμφιλεγόμενη" διευκρίνηση, εγκύκλιο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Μια ερωτηση και απο μενα. Σε αδεια τετραοροφης οικοδομης εχει κατασκευαστει υπογειο (ολο κατω απο το εδαφος -εχω πιλοτι  απο πανω ) με  βοηθητικη χρηση και δεν αναφερεται στην συσταση Η επιφανεια του ειναι οσο και η καλυψη απο πανω της Pilotis Στην περιπτωση αυτη  τι κατηγορια βαζω ? 

 

Εφ όσον το υπόγειο δεν αναφέρεται στην σύσταση τότε απλά δεν είναι διηρημένη ιδιοκτησία αλλά αδιαίρετος και με ποσοστά συνιδιοκτησίας επ αυτού τα  ποσοστά  όλων των συνιδιοκτητών επί του οικοπέδου. Το μερίδιο δε  των συνιδιοκτητών επί της αδείας είναι ως γνωστόν όλος ο Σ.Δ . Άρα στον παρανομαστή του συντελεστή κατ.4  θα πάει όλη η επιφάνεια του Σ.Δ.

ΚΑΤΑ ΜΕΡΙΔΙΟ ΣΥΓΚΥΡΙΟΤΗΤΑ.pdf

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Το υπογειο δεν μετρα στην δομηση. Εγω ομως ειμαι υποχρεωμενη να το υπολογισω ως 114(επιφανεια υπογειου)/271 (συνολικη επιτρεπομενη δομηση )?=0,42 > 40%  οποτε παω κατηγορια 5?Φυσικα οντας τακτοποιημενες καποιες αλλες αυθαιρεσιες (/ηχ , κτλ) μπορω να παω για νομιμοποιηση αυτου ? 

Link to comment
Share on other sites

Το υπογειο δεν μετρα στην δομηση. Εγω ομως ειμαι υποχρεωμενη να το υπολογισω ως 114(επιφανεια υπογειου)/271 (συνολικη επιτρεπομενη δομηση )?=0,42 > 40%  οποτε παω κατηγορια 5?Φυσικα οντας τακτοποιημενες καποιες αλλες αυθαιρεσιες (/ηχ , κτλ) μπορω να παω για νομιμοποιηση αυτου ? 

Το υπόγειο εφ όσον δεν είναι στην άδεια, ή εφ όσον έγινε εκ των υστέρων χώρος Κ.Χ,  και προκειμένου για τακτοποίηση υπολογίζεται ως Υ.Δ  και ο συντελεστής κατ.4 είναι όπως τον αναφέρεις. Νομιμοποίηση μπορείς να κάνεις εφόσον είναι Β.Χ ή έχεις υπόλοιπο συντελεστή. Πάντως η θεμελίωση ήταν τόσο βαθειά ώστε ν αφήνει ύψος για νέο υπόγειο, αν έχω καταλάβει καλά;;;;

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Εγινε εκσκαφη μεχρι να βρεθει το φυσικο(σταθερο ) εδαφος  διοτι υπηρχαν επιχωματωσεις και ετσι δημιουργηθηκε το υπογειο το οποιο ειναι  πραγματι βοηθητικος χωρος 

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι, είναι ...."καραμπινάτη" περίπτωση Κατηγορίας 5 με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε εκσκαφη μεχρι να βρεθει το φυσικο(σταθερο ) εδαφος  διοτι υπηρχαν επιχωματωσεις και ετσι δημιουργηθηκε το υπογειο το οποιο ειναι  πραγματι βοηθητικος χωρος

 

Dorita2271 κατάλαβα, οπότε αν  συντ.=42%  τότε κατ.5  «καραμπινάτα»  όπως λέει κι ο ΙΑΣΟΝΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.