Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Χιλιοστά αποθήκης: 0.002 επί  τον σημερινό Σ.Δ του οικοπέδου εκφρασμένο σε τετραγωνικά μέτρα.

Το πρόβλημα είναι ότι με βάση το νόμο το πρόστιμο ξεφεύγει στη περίπτωση (συνήθης) κατά την οποία τα χιλιοστά της αποθήκης δεν ανταποκρίνονται στη δόμησή της. Η εγκ. 4 δίνει την οδηγία περί ποσοστού δόμησης για να μειωθεί ο συντελεστής υπέρβασης και το πρόστιμο να μην "ξεφύγει".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα, να ρωτήσω και γω κάτι.  έχω αυθαίρετο πατάρι και πάει κατηγορία 4. το πρόστιμο το βγάζω για το σύνολο του παταριού (ΓΟΚ ΄85) ή αφαιρώ το 10% που δεν μετράει στη δόμηση (ΝΟΚ);;; γιατί σύμφωνα με εγκύκλιο 4, πάω "με τους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα στην περιοχή του ακινήτου" ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Χιλιοστά αποθήκης: 0.002 επί  τον σημερινό Σ.Δ του οικοπέδου εκφρασμένο σε τετραγωνικά μέτρα.

Το πρόβλημα είναι ότι με βάση το νόμο το πρόστιμο ξεφεύγει στη περίπτωση (συνήθης) κατά την οποία τα χιλιοστά της αποθήκης δεν ανταποκρίνονται στη δόμησή της. Η εγκ. 4 δίνει την οδηγία περί ποσοστού δόμησης για να μειωθεί ο συντελεστής υπέρβασης και το πρόστιμο να μην "ξεφύγει".

Pavlo το έχω δεί... απλώς περιμένω να... μελετήσω κάτι πριν απαντήσω

Link to comment
Share on other sites

Διατάξεις του ΝΟΚ, πλην του ορισμού της σοφίτας, δεν έχουν κάποιο ρόλο στο ν.4178 ... άρα δεν μας απασχολούν στην εφαρμογή του.

Link to comment
Share on other sites

παρολο που συμφωνω κ εγω με τον Παυλο,δες τε κ το πιο κατω

 

389. .......................................................................................................

Στην περίπτωση σας έχετε κατασκευή αυθαίρετων Η/Χ σε οικόπεδο στο οποίο υπάρχει άδεια. Συνεπώς

θα επιλεγεί η κατηγορία 4, ανεξαρτήτως του αν ο προς τακτοποίηση Η/Χ βρίσκεται εντός του

προκηπίου.

 

Αυτό πάλι με την Ε/Α 389 πως εξηγείται;  Και το :

 «β.  Δεν συμπεριλαμβάνονται στην παρούσα περίπτωση και δεν εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης αυθαίρετες κατασκευές εφόσον βρίσκονται εντός προκηπίου»  του νόμου τότε σε τι αφορά ;

 

Αναμφίβολα είχαμε από την αρχή διαπιστώσει ότι η διάρθρωση του σχετικού κειμένου του νόμου ΚΑΙ ΕΔΩ επιβεβαιώνει την ασυναρτησία του, αφού μετά την παρ. αα) παραδόξως ακολουθεί η β.)  και η γ.)  αντί για ακολουθεί κάποια αβ) που προφανώς όμως δεν υφίσταται.

 

Όμως είχαμε καταλήξει ότι σε περίπτωση κατασκευής εντός προκηπίου, αυτή δεν μπορούσε να είναι κατ.4 αλλά πήγαινε για κατ.5 ! Και όχι μόνο αυτό, αλλά η κατασκευή αυτή συμπαρέσυρε και όλη την δήλωση στην κατ.5 αφού στην ίδια δήλωση δεν ήταν δεκτή η συνύπαρξη της κατ. 4 με την κατ.5 !

Πως  εξηγείται λοιπόν η  Ε/Α 389;  Ή μήπως ….να μην την  πάρουμε στα σοβαρά;

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

kan62,

αν αναφέρεσαι στο δικό μου ερώτημα, δεν είμαι σίγουρη γιατί το αναφέρει στην εγκύκλιο 4, στο άρθρο 9, κατηγορία 4, και στο άρθρο 18, παρ. 2 ότι πάμε με σημερινούς όρους δόμησης (ειδικά για πατάρι που δεν υπήρχε σαν έννοια στο ΓΟΚ) για τον υπολογισμό. παρόλο που εμένα με συμφέρει να μην δηλώσω άλλη παρανομία και να τακτοποιήσω άλλη... που είναι μπέρδεμα!

Edited by tripi
Link to comment
Share on other sites

pAVLO, ΕΔΏ.........................

 

ΒΡΊΣΚΩ ΌΤΙ τμ αποθήκης που άλλαξαν χρήση = 30

χιλιοστά αποθήκης = 2 χιλιοστά

σημερινός ΣΔ εκφρασμένος σε τμ = 1,6χ εμβ. οικ. 377,30

 

και κάνω 30/2 χ 603,68 = 9055,2

 

μάλλον δεν έπρεπε να βάλω το 2 χιλιοστά αλλά το 0,002 όπως το λες

 

οπότε 30/0,002 χ 603,68 = 9055200 νΤΟΙΝΓΚ , με τι λες Παύλο?!

 

Μήπως πρέπει να βάλω, εμβαδόν πρίν = 40τμ

εμβαδόν που άλλαξε χρήση = 30

άρα υπερ. δομ. της συγκεκριμένης Ο.Ι. = 50 - 100 % του εμβαδού της.

στέκει όμως έτσι?

ή πρέπει να πω: δόμηση οικοπέδου = 603,68τμ,

εμβαδόν όλων των ο.ι. του ακινήτου που άλλαξαν χρήση = 100, ΠΟΥ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΣ Ο.Ι. που άλλαξαν χρήση!!!!!!!!

 

άρα να πω, ότι εμβ. αποθήκης που άλλαξε χρήση <50%

βγάζει νόημα και είναι πολύ σημαντικότερο καθώς το πρόστιμο υπολογίζεται 20% μικρότερο.

 

Παρατηρώ επίσης ότι αν βάλω: "οχι αλλαγή χρήσης + οχι υπερ. δομ." το πρόστιμα μετριέται σε 2117,00€

ενώ αν βάλω : "οχι αλλαγή χρήσης + υπερ. δόμ. = 0 - 50% " τότε πρόστιμο = ΠΑΛΙ  2117,00 €           !

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή εφαρμογής του ν. 4178 έχουμε επισημάνει το πρόβλημα με τους αυθαίρετους χώρους και τις αυθαίρετες αλλαγές χρήσης σε χώρους με χιλιοστά που δεν ανταποκρίνονται στη δόμησή τους, όπως υπόγειες αποθήκες, κλειστές θέσεις στάθμευσης στις πυλωτές κλπ. στις οποίες δόθηκαν ελάχιστα χιλιοστά.

Στις περιπτώσεις αυτές αν εφαρμόσεις το νόμο, το πρόστιμο εκτοξεύεται σε ασύλληπτα νούμερα, πλήρως αποθαρρυντικά για τους ιδιοκτήτες.

Όπως ανέφερα στις προηγούμενες 2 απαντήσεις μου, η εγκ. 4 προσπάθησε να δώσει κάποια λύση στο θέμα εισάγοντας το ποσοστό δόμησης. Έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις για το πως πρέπει να εφαρμοστεί αυτό το ποσοστό δόμησης που αναφέρει η εγκύκλιος με αρκετές διαφορετικές γνώμες.

Σιγουριά 100% δεν μπορείς να έχεις και συνεπώς αν αποφασίσεις να εφαρμόσεις κάποια λύση θα έχει και προσωπικό ρίσκο ως προς την ορθότητά της. 

Μια πρακτική λύση (προσωπική μου άποψη) κοντά στο σκεπτικό της εγκυκλίου 4 για το θέμα αυτό είναι στον παρανομαστή του ποσοστού να βάλεις το εμβαδόν της αποθήκης (της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης). Οπότε θα έχεις ένα συντελεστή υπέρβασης στο 100% (30/30) ο οποίος "εκλογικεύει" κατά κάποιο τρόπο το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.