Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Νομίζω ότι ταιριάζει εδώ διότι το αυθαίρετό μου είναι στην κατηγορία: καθ' υπέρβαση υπάρχουσας αδείας (Κατηγορία 4, Άρθρο 9). Εγώ απλά έκανα μια παρατήρηση, ότι δηλ. όταν αναρτώ το θέμα μου ξεχωριστά, το προσέχουν και μου απαντούν κατευθείαν, σαν μια χρήσιμη για εσάς πρόταση. Δεν έχω σκοπό να σε κατηγορήσω Γιάννη. Είναι δεδομένο ότι εσείς γνωρίζετε καλύτερα ως δημιουργοί του site.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ένα ακίνητο η υπέρβαση δόμησης συγκρινόμενη με τα επιτρεπόμενα στοιχεία σήμερα είναι από 50% εως 100%.Συγκρινόμενη με τα εγκεκριμένα πολεοδομικά μεγέθη είναι μικρότερη του 40%.

Οπότε επιλέγω Κατηγορία 4 αυθαιρέτων γιατί συντρέχουν και όλες οι υπόλοιπες προϋποθέσεις της Κατηγορίας 4. 

Ωστόσο το σύστημα του ΤΕΕ δεν μου επιτρέπει να υποβάλλω την δήλωση καθώς μου αναφέρει το εξής μύνημα:

 

 
Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια και δεν μπορεί να υποβληθεί:  

- ΦΚ: Στην επιλογή "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4" δεν επιτρέπεται υπέρβαση δόμησης-κάλυψης > 40% και υπέρβαση ύψους > 20% καθώς και παραβίαση προκηπίου

 

Εγώ πιστεύω ότι αυτό είναι λάθος του συστήματος. Η' είμαι εγώ κάπου λάθος και τόσο καιρό υπολογίζω με μη ορθό τρόπο αν κάποιο ακίνητο ανήκει στην Κατηγορία 4?????

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα του ΤΕΕ όταν σε κάποιο φύλλο καταγραφής ανιχνεύσει υπέρβαση δόμησης >40% δεν σε αφήνει να βάλεις τίποτα άλλο εκτός απο κατ.5.

 

Στην περίπτωσή σου έχεις δίκιο, το πρόβλημα αυτό υπάρχει από την αρχή αλλά δεν το έχουν διορθώσει ακόμα...

 

Μέχρι να υπάρξει κάποια αναβάθμιση του συστήματος το αφήνεις κατηγορία 5 αναγκαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελά να σας ενημερώσω ότι αναφορικά με το παραπάνω ζήτημα μου απάντησαν από το ΤΕΕ το εξής:

 

Το θέμα που αναφέρετε το έχουμε υπόψη μας. Ο συγκεκριμένος περιορισμός "προλαβαίνει" άλλα λάθη που πιθανόν να κάνουν οι μηχανικοί.
Προς το παρόν, μπορείτε να επιλέξετε κατηγορία 5 και να εξηγήσετε στα σχόλια της δήλωσης το γεγονός. Όταν προχωρήσετε σε οριστική υπαγωγή με πληρότητα αρχείων, μπορείτε να μας ζητήσετε να αλλάξουμε εμείς την επιλογή της κατηγορίας σε 4.

Πιθανόν να υπάρξει μελλοντικά άλλη αντιμετώπιση, μετά από συνεννόηση και με το ΥΠΕΚΑ.

 

 

Σε ένα ακίνητο η υπέρβαση δόμησης συγκρινόμενη με τα επιτρεπόμενα στοιχεία σήμερα είναι από 50% εως 100%.Συγκρινόμενη με τα εγκεκριμένα πολεοδομικά μεγέθη είναι μικρότερη του 40%.

Οπότε επιλέγω Κατηγορία 4 αυθαιρέτων γιατί συντρέχουν και όλες οι υπόλοιπες προϋποθέσεις της Κατηγορίας 4. 

Ωστόσο το σύστημα του ΤΕΕ δεν μου επιτρέπει να υποβάλλω την δήλωση καθώς μου αναφέρει το εξής μύνημα:

 

 
Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια και δεν μπορεί να υποβληθεί:

- ΦΚ: Στην επιλογή "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4" δεν επιτρέπεται υπέρβαση δόμησης-κάλυψης > 40% και υπέρβαση ύψους > 20% καθώς και παραβίαση προκηπίου

 

Εγώ πιστεύω ότι αυτό είναι λάθος του συστήματος. Η' είμαι εγώ κάπου λάθος και τόσο καιρό υπολογίζω με μη ορθό τρόπο αν κάποιο ακίνητο ανήκει στην Κατηγορία 4?????

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ηθελά να σας ενημερώσω ότι αναφορικά με το παραπάνω ζήτημα μου απάντησαν από το ΤΕΕ το εξής:

 

Το θέμα που αναφέρετε το έχουμε υπόψη μας. Ο συγκεκριμένος περιορισμός "προλαβαίνει" άλλα λάθη που πιθανόν να κάνουν οι μηχανικοί.

Προς το παρόν, μπορείτε να επιλέξετε κατηγορία 5 και να εξηγήσετε στα σχόλια της δήλωσης το γεγονός. Όταν προχωρήσετε σε οριστική υπαγωγή με πληρότητα αρχείων, μπορείτε να μας ζητήσετε να αλλάξουμε εμείς την επιλογή της κατηγορίας σε 4.

Πιθανόν να υπάρξει μελλοντικά άλλη αντιμετώπιση, μετά από συνεννόηση και με το ΥΠΕΚΑ.

 

Καλά, τα λένε έτσι "φόρα παρτίδα" και δεν .....'κοκκινίζουν";;;;;;

Είναι σοβαρή αντιμετώπιση αυτή;;;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χαίρετε. Διάβασα τις 76 (!) σελίδες του νήματος, αλλά ήθελα ξεκαθάρισμα σε ένα θέμα που κατά καιρούς ρωτήθηκε αλλά δεν αποσαφηνίστηκε.

Μπορεί να προχωρήσει δήλωση με άλλα φύλλα καταγραφής σε ΚΑΤ 5 και άλλα σε ΚΑΤ 4. ;

 

Πιό συγκεκριμένα, ιδιοκτήτης τακτοποιεί τις οριζόντιες ιδιοκτησίες του με τα κοινόχρηστά τους σε μία δήλωση που καλύπτει όλο το κτίσμα. Τα σύνολα επιφανειών των υπερβάσεων δόμησης/κάλυψης/ύψους πληρούν τις προϋποθέσεις για να μπουν ΚΑΤ4, όμως τμήμα του κοινόχρηστου λεβητοστασίου (τελείως υπόγεια στάθμη) πέφτει μέσα στο προκήπιο. Συμπαρασύρονται τα πάντα ΚΑΤ5 ή μπορεί το λεβητοστάσιο, και μάλιστα το τμήμα λεβητοστασίου που παραβιάζει το προκήπιο να μπει σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής σε ΚΑΤ5 και τα υπόλοιπα ΚΑΤ4;

Edited by gecko
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με Helpdesk η κατηγορία 4 μπορεί να συνυπάρχει σε μία δήλωση με την κατηγορία 5.

Υπάρχει και η πρόσφατη ερωταπάντησηση του ΥΠΕΚΑ:

 

4. Σε ποιες περιπτώσεις υπαγωγής στις διατάξεις του ν. 4178/13 αυθαιρέτων
κατασκευών επιτρέπεται ο συνδυασμός των κατηγοριών 2, 4 και 5;
Σε συνέχεια της Εγκυκλίου 4/3-12-2013 και ειδικότερα από το συνδυασμό των αναφερομένων στις παρ. Α.α. και παρ. Β. του άρθρου 9 προκύπτει ότι δεν αντίκειται στις διατάξεις του ν. 4178/13 ο συνδυασμός των Κατηγοριών 2, 4 ή 5 με άλλη από τις αναφερόμενες στην παρ. Β της εγκυκλίου Κατηγορίες, όταν πρόκειται για αναλυτικό προϋπολογισμό λόγω συνύπαρξης αυθαιρέτων μικρών παραβάσεων της Κατηγορίας 3 και αυθαιρεσιών του άρθρου 18, παρ.5 του νόμου ανεξαρτήτως του χρόνου κατασκευής τους. Τούτο ισχύει δεδομένου ότι στις περιπτώσεις αυτές δεν μπορεί να επιλεγεί η Κατηγορία 3 και οι αυθαιρεσίες που ρυθμίζονται με τον τρόπο αυτό εξαιρούνται της κατεδάφισης οριστικά μετά τη συμπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου κατά τις διατάξεις του ν. 3843/10 (Α’ 62).
Επίσης από τα οριζόμενα στην παρ. Δ-Κατηγορία 4 προκύπτει η δυνατότητα συνδυασμού Κατηγορίας 4 και 5, στην περίπτωση αυθαιρέτων κατασκευών εντός του προκηπίου (εγώ καταλαβαίνω ότι περιλαμβάνει όλων των ειδών τις κατασκευές - είτε αντιστοιχούν σε τμ είτε όχι), δεδομένου ότι κατά τα οριζόμενα στο εδάφιο β για τις αυθαιρεσίες εντός προκηπίου δεν μπορεί να επιλεγεί η Κατηγορία 4.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν είμαι βέβαιος ότι, το σύστημα του ΤΕΕ προχωράει όταν υπάρχει/ουν ΦΚ κατηγορίας 4 και ΦΚ κατηγορίας 5....

Ας το επιβεβαιώσει κάποιος που το έκανε.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν μπει 5 θα ελεγχθεί η δήλωση, αν μπει 4 δεν θα ελεγχθεί η δήλωση, αν μπει 4 και 5 μαζί πάλι θα ελεγχθεί η δήλωση, οπότε πρακτικά δεν έχει νόημα αυτές οι δύο κατηγορίες να συνυπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπει 5 θα ελεγχθεί η δήλωση, αν μπει 4 δεν θα ελεγχθεί η δήλωση, αν μπει 4 και 5 μαζί πάλι θα ελεγχθεί η δήλωση, οπότε πρακτικά δεν έχει νόημα αυτές οι δύο κατηγορίες να συνυπάρχουν.

 

Ο έλεγχος από ελεγκτή δόμησης που προβλέπει το αρ.9.Ε.δ  για την ΚΑΤ.5   ενεργοποιείται μόνο αν προαιρετικά ζητηθεί  η εξαίρεση κατεδάφισης κατά την παρ..β    "....δύνανται να εξαιρεθούν οριστικά..." και την παρ.δ "......υποβολής .......αίτησης από τον ενδιαφερόμενο........"

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.