Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Εφόσον δεν έχεις κουφώματα στην άδεια, τότε θα τα βάλεις με αναλυτικό και πρόστιμο 500 ευρώ....

 

Υποθετικά μιλώντας, αν τα κουφώματα υπήρχαν στην άδεια με άλλες διαστάσεις και σε άλλη θέση τότε αν πληρούσες τα κριτήρια θα μπορούσες να πας για κατ.3.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον δεν έχεις κουφώματα στην άδεια, τότε θα τα βάλεις με αναλυτικό και πρόστιμο 500 ευρώ....

 

Υποθετικά μιλώντας, αν τα κουφώματα υπήρχαν στην άδεια με άλλες διαστάσεις και σε άλλη θέση τότε αν πληρούσες τα κριτήρια θα μπορούσες να πας για κατ.3.

Ευχαριστώ πολύ Άκη ήσουν κατατοπιστικότατος φίλε μου..Καλή συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

αναλυτικα οι αυθαιρεσιες ειναι=

1)κυριος χωρος στο ισογειο 4,40 με καλυψη δομηση χρονολογια απο το 2004 και μετα

2)βοηθητικος χωρος στο ισογειο 3,30 με καλυψη δομηση χρονολογια απο το 2004 και μετα 

3)αποθηκη στην ταρατσα 16μ2 με δομηση και υψος 2,60 χρονολογια απο το 2004 και μετα

4)1 πολεοδομικη παραβαση

                                                   συνολο παραβασεων=23,70

 

 

στην αδεια τα πραγματοποιουμενα στοιχεια ηταν=

καλυψη=100

δομηση=100

υψος=4,45 

 

αρα καλυψη=100*40%=40 εχω 7,70 ειναι οκ

       δομηση=100*40*=40 εχω 23,70 ειναι οκ

       υψος=4,45*20*=0,89 εχω 2,60 αρα δεν ειναι οκ

 

οποτε βαζω κατηγορια 5 σε ολα τα φυλλα καταγραφης των αυθαιρεσιων;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους.Θα ήθελα μια επιβεβαίωση του σκεπτικού μου:
α.Για τον υπολογισμό του συντελεστή υπέρβασης πολεοδομικών μεγεθών που αφορά στην εύρεση της κατηγορίας προσθέτουμε όλες τις κλειστές αυθαίρετες επιφάνειες Κ.Χ. που αυξάνουν τον Σ.Δ.
β.Για τον αντίστοιχο υπολογισμό που μας οδηγεί στον υπολογισμό του προστίμου προσθέτουμε όλες τις αυθαίρετες επιφάνειες χωρίς περιορισμό της χρήσης ή του Σ.Δ.
Είμαι σωστός:

Link to comment
Share on other sites

Για το β. προφανώς εννοείς για τον υπολογισμό των συντελεστών υπέρβασης, αθροίζεις όλα τα αυθαίρετα τα συγκρίνεις με τα ισχύοντα σήμερα και το ποσοστό το περνάς σε όλα τα φύλλα καταγραφής.

 

Αυτό εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοούσα. Απλά δεν είμαι σίγουρος ακόμη, γιατί με τον 4178 τώρα ασχολούμαι, αν για το β) αθροίζω όλες τις αυθαίρετες επιφάνειες ανεξάρτητα από το αν είναι κλειστές, αυξάνουν τον Σ.Δ. ή είναι Κ.Χ. Όπως και να ναι σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του #784 , έστω (τυχαία νούμερα) αυθαίρετος κλειστός χώρος 50μ2 (=> ΥΔΚΧ) και αυθαίρετο στέγαστρο 80μ2.(=> αναλυτικός).

 

Οταν πάμε να υπολογίσουμε το % υπέρβασης, είτε για κατηγορία είτε για συντελεστή προστίμου  , υπολογίζουμε με τα 50 ή με τα 50+80 ? Εγώ λέω με τα 50.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Ναι για την κατηγορία, αλλά όταν ο νόμος για τον υπολογισμό του προστίμου αναφέρει ότι αθροίζονται οι δηλούμενες επιφάνειες δεν περιλαμβάνει και το στέγαστρο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Στην περιπτωση αλλαγης χρησης το ετος 2000 απο καταστημα σε κατοικια εχουμε μια παραβαση πολεοδομικη κ κατηγορια 4?ενοειται οτι ειναι εντος νομιμου περιγραμματος.

Απαντηση στον theofani ,οχι δεν μετρανε τα τετραγωνικα που καλυπτει το στεγαστρο

Edited by ANTONIS130
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.