Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

 

καλησπέρα, επειδη το μονο σχετικο ποστ που βρηκα ειναι το παραπανω να πω κι εγω την περιπτωση μου μηπως γνωριζετε..

 

αυθαιρετο σε τεμαχιο εκτος σχεδιου μη αρτιο και μη οικοδομησιμο. απο πολυ παλια υπηρχε μια αποθηκη (με εξαιρεση κατεδαφισης) και ενα σπιτακι που καηκε. με δηλωση της πυροσβεστικης δοθηκε αδεια απο την πολεοδομια και το 2003 βγηκε νομιμη οικοδομικη αδεια να χτιστει ενα ιδιο στη θεση του. προφανως στη θεση του χτιστηκαν 3.5 φορες παραπανω πραγματα. η ερωτηση μου ειναι, με τι ορους δομησης συγκρινω τις υπερβασεις αφου δεν υπαρχουν στην αδεια οροι; 

 

 

Στην περίπτωση αυτή ως εγκεκριμένοι όροι δόμησης θεωρώ ότι θα πρέπει να ληφθούν αυτοί που προκύπτουν από την εκδοθείσα οικοδομική άδεια για την συγκεκριμένη και μόνο ιδιοκτησία που εκδόθηκε κατά παρέκκλιση για αποκατάσταση πυροπαθούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα...............

εχω υπαρχουσα διωροφη οικοδομη και κολλητα στο ισογειο εχω αυθαιρετη αποθηκη κατ΄εκταση εμβαδον 16μ2 και εχει το υψοσ του ισογειου δηλαδη 3,75μ.

για ελεγχο κατηγορια 4 κανω

π.χ καλυψη=50μ2*40%=20μ2

      δομηση=100μ2*40%=40μ2

      υψος=6,15*20%=1,23μ

 

δομηση καλυψη ειμαι οκ στο υψος ειμαι;;;;;;;;;;;;;

το περνω οτι αφου δεν ξεπερνα το 6,15μ αρα με καλυπτει;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η αυθαίρετη ισόγεια αποθήκη έχει το ίδιο ύψος με το ισόγειο του νόμιμου κτιρίου, τότε δεν υπάρχει υπέρβαση ύψους για την αποθήκη και ελέγχεις μόνο την υπέρβαση δόμησης και κάλυψης σε σχέση με τα μεγέθη της δόμησης και  κάλυψης που προβλέπονταν να υλοποιηθούν από την οικοδομική άδεια, προκειμένου να το υπάγεις στην αντίστοιχη κατηγορία.

Για τους συντελεστές υπέρβασης δόμησης και κάλυψης ελέγχεις με βάση το σημερινό συντελεστή δόμησης και κάλυψης. 

Link to comment
Share on other sites

Αν σε διώροφο κτίριο κατοικιών που έχει υπόλοιπο Σ.Δ. περίπου 90 μ2 έχει γινει αυθαίρετη κατοικία στο δώμα εμβαδού 40 μ2 , θεωρώ υπέρβαση δόμησης συγκρίνοντας τα μεγέθη με αυτά της αδείας ή πάω κατευθείαν κατηγορία 4 λόγω υπόλοιπο δόμησης? Δεν πάω για έκδοση αδείας αν και θα μπορούσα το πάω για τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με άδειες Κοινοτήτων


Γεια σας, έχω μια οικοδομική άδεια την οποία έχει εκδόσει η κοινότητα το 1984 (όχι η Πολεοδομία) για: " Ανέγερση νέας οικοδομής εις συνοικισμόν Άνω Μαζαρακίου 60 τ.μ ". Η άδεια έχει το ορθογώνιο περίγραμμα της οικοδομής, που είναι ένα ισόγειο, αλλά δεν λέει για τι χρήση είναι: κατοικία, αγροτική αποθήκη, κλπ. Είναι εκτός σχεδίου, εκτός οικισμού. Οι άδειες αυτές θεωρούνται κανονικές ? Και για ποια χρήση χορηγούνταν ? Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ για αυτές τις άδειες ? Δεν γνωρίζω με ποια χρήση εκδόθηκε ώστε να ξέρω εάν θα κάνω και αλλαγή χρήσης..

Link to comment
Share on other sites

Αν σε διώροφο κτίριο κατοικιών που έχει υπόλοιπο Σ.Δ. περίπου 90 μ2 έχει γινει αυθαίρετη κατοικία στο δώμα εμβαδού 40 μ2 , θεωρώ υπέρβαση δόμησης συγκρίνοντας τα μεγέθη με αυτά της αδείας ή πάω κατευθείαν κατηγορία 4 λόγω υπόλοιπο δόμησης? Δεν πάω για έκδοση αδείας αν και θα μπορούσα το πάω για τακτοποίηση.

Αφού θα προβείς σε υπαγωγή ο μη υλοποιημένος Σ.Δ στο οικόπεδο δεν παίζει κανένα ρόλο. Έχεις υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση ύψους για την κατοικία στο δώμα. Η κατηγορία θα είναι 1 ή 2 αν το αυθαίρετο ανεγέρθη προ 9/6/75 και προ 1983 αντίστοιχα, ενώ θα είναι κατ. 4, αν δεν υπερβαίνεις τα μεγέθη που ορίζονται ως όρια για την υπαγωγή στην εν λόγω κατηγορία (40% δόμηση, 20% ύψος). Η σύγκριση για τον προσδιορισμό κατηγορίας  γίνεται με παρανομαστή τα μεγέθη που προβλέπονταν να υλοποιηθούν στην οικοδομική άδεια. Αν  υπερβαίνεις  έστω και ένα, η κατηγορία θα είναι η 5.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Aγαπητοί συντονιστές, όπως βλέπετε, όταν μεταξύ διαφόρων θεμάτων συζήτησης που ανοίγονται στο ίδιο μεγάλο θέμα, π.χ. "Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών"

παρεμβάλλονται άλλες συζητήσεις, τη δική μου ερώτηση δεν την προσέχει κανείς, όπως είναι λογικό. Γι'αυτό και άνοιγα καινούργιο θέμα, κάτι το οποίο απαγορεύεται σύμφωνα με τους Κανονισμούς. Όμως έπαιρνα με τον τρόπο αυτό απαντήσεις από άγνωστους συναδέλφους που πρόσεχαν την ερώτησή μου και είχαν την ευγενέστατη διάθεση να με βοηθήσουν. Νομίζω ότι δεν είναι και τόσο σωστό να μιλούν εδώ μέσα μόνο όσοι γνωρίζονται μεταξύ τους επειδή μπαίνουν τακτικά στο Forum. Εάν έχετε την ευγενή καλωσύνη θα μπορούσατε να κάνετε κάτι γι'αυτό ?? Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Civilla, υπάρχουν και οι περιπτώσεις που μπορεί να μην λάβεις καμία απάντηση στο ερώτημα μου θέτεις.

Ούτε οι συντονιστές φταίνε, ούτε υπάρχει κάποια συνωμοσία, Μπορεί απλά κανείς να μην ξέρει να σου απαντήσει.

Πόσο μάλλον όταν εδώ συζητάμε για την κατηγορία 4 και η ερώτησή σου δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με το συγκεκριμένο νήμα.

 

Βέβαια,  θα μου την ξαναπεις για σκληρό moderation όταν στα κάνω hide ως άσχετα με τη κατηγορία,  αλλά πριν από αυτό κάνε ένα κόπο να ξαναρωτήσεις αναλυτικά στο  [Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά) .

Θα αύξανε τις πιθανότητες να λάβεις κάποια απάντηση.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.