Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι όμως βάζοντας κατ.4 τις Ο.Ι και κατ. 5 το λεβητοστάσιο  και μη κάνοντας αίτηση εξαίρεσης  για την κατ.5 του λεβ/σίου ώστε να αποφύγει τον έλεγχο, κερδίζει την εξαίρεση κατεδάφισης των Ο.Ι χωρίς έλεγχο.   Όσο για το εντός πρασιάς τμήμα του λεβ/σίου μέσα στα επόμενα 30 χρόνια αυτό σίγουρα θα προλάβει κι άλλες ρυθμίσεις για να μη το κατεδαφίσουν στη λήξη τους......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.....

θα ηθελα να ρωτησω κατι....... σε ισογεια κατοικια εχω υπερβαση κτισματοσ κατα 2,20μ στο ισογειο, ενα στεγαστρο στο ισογειο και μια αποθηκη στην ταρατσα 18μ2...........για τον ελεγχω τησ κατηγοριας.......πως υπολογιζω;;;;;;;;;; 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα..Συγγνώμη αν κουράζω αλλά έχω πελαγώσει..Έχω ημιυπαίθριο χώρο που έκλεισε και γνωρίζω πως θα πάω με ΥΔΚΧ κατηγορία 4..ως εδώ καλά..

Στα σχέδια όμως της Ο.Α. έχω και δύο μπάνια (το ένα είναι W.C.) στα οποία δεν φαίνονται τα παράθυρα και στην πραγματικότητα έχουν γίνει 2 μικρά παραθυράκια..

Τα παράθυρα γενικά σαν τι παράβαση πάνε?είναι παραβίαση Δ λόγω αλλαγή όψης??είναι κατηγορία 3?Μπορώ να τα συμπεριλάβω μαζί με τον Η/Χ σαν μια κατηγορία να πληρώσω 500αρικο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας  

Link to comment
Share on other sites

Τα κουφώματα μπαίνουν κατηγορία 3 μόνο αν έχουμε αλλαγή διαστάσεων έως και 10% και μετακίνηση μέχρι 2,0μ.

 

Εσύ έτσι όπως το περιγράφεις έχεις νέο κούφωμα σε αλλη θέση σε σχέση με την οικ. άδεια. Οπότε λογικά θα πρέπει να το βάλεις με αναλυτικό προϋπολογισμό δηλ. 500 ευρώ.

 

Οπότε έχεις τον κλειστό η/χ ως ΥΔΚΧ και άλλα 500 ευρώ από την λοιπή παράβαση για τα κουφώματα.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.....

θα ηθελα να ρωτησω κατι....... σε ισογεια κατοικια εχω υπερβαση κτισματοσ κατα 2,20μ στο ισογειο, ενα στεγαστρο στο ισογειο και μια αποθηκη στην ταρατσα 18μ2...........για τον ελεγχω τησ κατηγοριας.......πως υπολογιζω;;;;;;;;;; 

μηπως καποια αποψη για το ερωτημα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άκη καλό μήνα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!

Μα στην Ο.Α. δεν έχω καθόλου κουφώματα δεν εμφανίζονται πουθενά!!Η άδεια βγήκε χωρίς κουφώματα στα μπάνια..Δεν παίζει ρόλο αυτό??

Link to comment
Share on other sites

KOSTAS56 το στέγαστρο πάει σίγουρα με αναλυτικό (500αρικο), τώρα για τα υπόλοιπα που λες πρέπει να τα συγκρίνεις με αυτά της Ο.Α.

 

Πες πιο αναλυτικά τι έχεις..Δηλαδή η υπέρβαση τα 2.20 τ.μ. παραβιάζουν το Δ?συνολικά πόσα τ.μ. έχεις στο ισόγειο? γίνε πιο αναλυτικός.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.